26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana
26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana

Velkeucho.cz » Sport » Surfing – příručka pro začátečníky

Surfing – příručka pro začátečníky

Proč surfing? Odpovědí najdeme spousty: protože plácat se jen tak v moři vás už nebaví, protože ovládnout sílu přírody je neuvěřitelně vzrušující, protože se u toho dokonale oprostíte od všech stresů a starostí, protože doslova cítíte, jak se adrenalin mísí s vaší krví, protože je to něco exotického a to vás láká nebo prostě proto, že jste ho ještě nikdy nezkusili.

 

Surfing pro začátečníky

Důležitým předpokladem pro tento sport je síla v pažích, protože dopádlovat k vlně a vyhoupnout se na surf už chce nějakou tu fyzičku. Dobrou průpravou může být plavání, kliky nebo jiné cvičení na zpevnění paží. Ruce jsou základ, ale důležité je samozřejmě mít i dobrou celkovou fyzickou kondici a dostatečnou výdrž, neboť surfování je popravdě docela dřina. Dalším neodmyslitelným předpokladem je schopnost plavat, ale to se snad v tomto případě bere jako automatická dovednost.

Pláž v Hossegoru, Francie.
Pláž v Hossegoru, Francie.

Bez čeho to nepůjde

Další z bodů může být otázka: co všechno je za potřebí k surfování? Za prvé je to surf, bez něj to asi nepůjde. Časům dřevěných surfů, na kterých brázdili Havajané vlny Tichého oceánu, již odzvonilo, dnes se surfy vyrábí z moderních, lehkých a odolných materiálů. Typů surfů je několik a doporučují se podle toho, co konkrétní surfař preferuje (rychle manévry, triky, pádlování ve velkých vlnách,…). Začátečníkům se doporučuje typ „malibu“, protože je tlustší, větší a stabilnější. Do začátků se také doporučují pěnová prkna, tzv. Foamies či Pop Out varianta, což je pěnové prkno obalené do silné vrstvy skelného vlákna, které ho dělá prakticky nezničitelným.

Po výběru správného surfu je na čase ho navoskovat. Dělá se to pro to, aby po něm surfař neuklouzl, když stojí či leží a pádluje. Vosk se tedy nanáší na vrchní stranu surfu, nikdy ne na spodní, není to snowboard.

Dalším neocenitelným vybavením je tzv. leash, sloužící k připevnění nohy k surfu tak, aby neuplaval po každém vašem pádu do vody.

Když chytnete vlnu.
Když chytnete vlnu.

Druhy vln

Surfing je druh sportu ve velkém měřítku závislý na počasí, rozhodně více než třeba tenis, golf nebo jízda na kole, neboť i když vám při jízdě prší, seč může, terén se vám krom pár kaluží navíc nemění a pořád můžete jet dál. Pokud ovšem nejsou vlny, není surfing a nic s tím neuděláte. Pokud vlny jsou, je na čase popadnout surf a skočit do nich, i když každá z vln je jiná.

Existují čtyři druhy vln v závislosti na charakteru mořského dna. Vlny, co se lámou o písečné dno (Beach break), vlny lámající se o skalnaté povrchy (Point break), dále vlny lámající se o korálový útes (Reef break) a vlny tvořící se v ústí řeky vlévající se do moře (Rivermouth).

Důležitou skutečností je i směr větru. Pokud vane vítr od moře směrem k pobřeží (Onshore), znamená to, že jsou vlny rozpadlé, bez tvaru, těžko sjízdné a celkově je to ta nejhorší varianta. Pokud fouká boční vítr (Cross), je to pořád lepší než předchozí příklad, ale vlnám chybí tvar. Nejlepší možnou situací je vítr směřující od pobřeží k moři (Offshore), vlny se pak lámou čistě a je radost je pokořovat. Pro informace o směru větru je dobré sledovat aktuální předpovědi počasí.

Co se ještě dalšího zjišťuje u vln? Například směr (levoruká a pravoruká vlna) nebo velikost.

Typický beach break v Hossegoru, Francie.
Typický beach break v Hossegoru, Francie.

Kam za surfingem

Jako existují vyhlášené sjezdovky k lyžování, tak existují proslulá místa k surfování. V Evropě mezi ně patří například Hossegor v jižní Francii, který je typický pro beach break, tedy vlny lámající se o písečné dno, díky čemuž je ideálním místem pro začínající surfaře. Vyhledávanou surfařskou lokalitou je také Anglie, konkrétně třeba Cornwall. Nevýhodou zde je ovšem opravdu hodně studená voda. Dalším slavným surfařským místem je Fuereventura, druhý největší ostrov Kanárských ostrovů nebo oblasti v Portugalsku, kde si přijdou na své surfaři všech kategorií.

Z asijských surfových rájů můžeme jmenovat kupříkladu Srí lanku, Sumatru známou jako místo s dokonalými vlnami, méně známé souostroví Mentawaj, které je ovšem doslova rájem pro surfing a dá se říci, že v podstatě po celé Indonésii se nacházejí ideální vlny pro sjíždění.

Co se týče amerického kontinentu, za (nejen) surfový výlet určitě stojí za to Barbados, jakožto místo s nejstálejším přísunem vln v Karibiku po celý rok, Brazílie, Ekvádor a jeho ostrovy Galapágy, Kostarika, Panama, Mexiko, Tahiti a spousta dalších. Ze států USA například Florida, Kalifornie a v neposlední řadě jedno z nejlepších surfovacích místa na světě – Havaj, domov surfingu (ovšem bohužel také žraloků).

V základním výčtu bychom určitě neměli zapomenout na Austrálii, jakožto světovou třídu v surfingu.

Surfování jako každodenní náplň dne.
Surfování jako každodenní náplň dne.

Tak kterou destinaci si vyberete pro zkrocení své první vlny?

Text: Tereza Váchalová

Foto: Vít Máchal

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
nordic walking

Nordic walking je sport pro všechny a začít můžete v každém věku

Jestli by se dalo o některém sportu říct, že má jenom samé plusy a pozitiva, pak by to byla nejspíše severská chůze neboli nordic walking. Začít s ní se dá v každém věku, techniku se naučíte za chvíli, vybavení pořídíte za pár korun a chodit s holemi můžete po celý rok buď sami nebo s partou přátel. A zdravotních benefitů má nespočet!

Jak vybrat sportovní bundu tak, aby splňovala přesně to, co od ní čekáte

Funkční sportovní oblečení nekupujeme každý den a většinou ani každý rok. Vývoj nových materiálů jde hodně rychle dopředu a outdoorové vybavení je stále kvalitnější i funkčnější. Proto bychom měli před nákupem nastudovat, jak vybrat to správné právě pro sebe a jakými parametry se řídit. Není to totiž vůbec jednoduché!

Dá se zhubnout pouhou chůzí? Ano, ale musíte znát pár fíglů

Chůze, rychlá chůze, procházka či chůze do schodů. To jsou aktivity, které můžete dělat v každém věku a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní a drahé vybavení. Dá se to praktikovat kdekoliv a kdykoliv – ve volném čase, cestou z práce i v práci samotné. Tedy sečteno a podtrženo: ideální sport a navíc velmi zdraví prospěšný a s minimálním rizikem, že si u toho ublížíte, což je také velkým benefitem.