„Chůze je nejpřirozenější pohyb, který posiluje celé tělo, aniž by byla nějaká část těla zbytečně přetěžována. Navíc uvidíte, že si vyčistíte hlavu a začnete se i víc usmívat,“ doporučuje výživová poradkyně Věra Burešová.
Jak dlouho mám denně chodit?
Doporučuje se chodit každý den alespoň 30 minut rychlejší chůzí, pokud vám to zdravotní stav i časové možnosti dovolí. Ideální je, když si každý den nebo v některé dny v týdnu vyčleníte konkrétní hodinu, kdy půjdete ven. Pokud to tak budete dělat několik týdnů, chůze se stane naprosto běžnou součástí vašeho života. K procházce pak můžete přidat i chůzi do schodů.
Zhubnu u toho?
Potřebujete-li shodit nějaké to kilo, zaměřte se na aerobní aktivity. Pro aerobní cvičení je charakteristická střední intenzita, delší čas a zvýšená tepová frekvence. „Aerobními aktivitami se nejlépe pálí tukové zásoby. To, že právě aerobní cvičení provádíte, poznáte tak, že u dané aktivity zvládáte plynule a bez zadýchávání mluvit. Pokud se dostanete na vysokou tepovou frekvenci, nejedná se o aerobní aktivitu a tuky se nespalují,“ vysvětluje Věra Burešová.
Co dělat, když dnes nebudu mít na cvičení čas?
Někdy se vám určitě stane, že na sport nebudete mít čas. Pak ten den vystupte o zastávku či dvě dříve a projděte se rychlou chůzí domů pěšky. Nebo místo výtahu aspoň vyběhněte schody. Pokud máte kancelář někde v patře, dělejte to tak každý den ráno. Výzkumy totiž ukazují, že ranní cvičení je o 20 % efektivnější než to večerní. Nevadí, že jste se dneska zadýchali, zítra to bude lepší a po týdnu to dáte na jeden zátah! Jen vytrvat a nevzdávat se.
Článek jsme připravili s Věrou Burešovou, hlavní výživovou poradkyní společnosti Naturhouse.