19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Sport » Nordic walking je sport pro všechny a začít můžete v každém věku

Nordic walking je sport pro všechny a začít můžete v každém věku

nordic walking
foto: Freepik
Jestli by se dalo o některém sportu říct, že má jenom samé plusy a pozitiva, pak by to byla nejspíše severská chůze neboli nordic walking. Začít s ní se dá v každém věku, techniku se naučíte za chvíli, vybavení pořídíte za pár korun a chodit s holemi můžete po celý rok buď sami nebo s partou přátel. A zdravotních benefitů má nespočet!

Co je to nordic walking

Nordic walking, nebo také severská chůze, je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi. Její kolébkou je Finsko, odkud se brzy rozšířila do světa. Vyznavačů tohoto báječného a nesmírně zdraví prospěšného sportu jsou dnes statisíce napříč kontinenty. Od mladých lidí po seniory. Dalo by se říct, že tento sport vznikl čistě náhodou. V roce 1988 bylo ve Finsku málo sněhu a natěšení běžkaři měli připravené hole i běžky. Lyže se bez sněhu použít nedaly, nechali je tedy doma a začali běhat jenom s hůlkami.

Zdravý a nenáročný sport s mnoha benefity

Severská chůze je sport, kde věk nehraje žádnou roli a spousta lidí s ním začíná ve středním i pokročilejším seniorním věku. Čím dříve, tím lépe a samozřejmě úměrně svému zdravotnímu stavu. Je vědecky prokázáno, že nordic walking dokáže příznivě ovlivnit fyzický i psychický stav člověka. Doslova rozhýbe tělo i mysl a pravidelným tréninkem dokáže výrazně zlepšit celkovou koordinaci pohybu. Do chůze se zapojují i ruce, aktivní je tedy horní i dolní polovina těla a až 90 % svalů. Chodit můžete téměř za každého počasí od jara do zimy. Říká se, že není špatné počasí, ale jen špatné oblečení a tohle rčení platí i pro nordic walking.

Sport pro samotáře i pro ty, kteří mají rádi společnost

Technika severské chůze je podobná klasickému běhu na lyžích. Tempo si můžete přizpůsobit svojí fyzické kondici, která se bude rychle zvyšovat i pokud budete s holemi chodit třeba jenom o víkendech. Každý kilometr se počítá! Severská chůze je sportem pro samotáře i pro lidi, kteří mají rádi společnost. Můžete si najít partu kamarádů, se kterými vyrazíte na společné procházky s příjemnými zastávkami v hospůdkách, ale stejně tak si vystačíte sami.

nordic walking
Nordic walking, foto: Freepik

Jaké k tomu budete potřebovat vybavení? 

Určitě speciální lehké hole určené přesně pro tento druh sportu, na míru vám je nejlépe vybere váš trenér. Rozhodně ne hole trekové, se kterými se někteří jedinci snaží napodobovat severskou chůzi, ale moc jim to s nimi nejde. Velmi kvalitní hole pro nordic walking nejsou drahé, pořídíte je už okolo tisícovky. Opravdu se tady nevyplatí šetřit a mít jedny hole na treky v náročném horském terénu a zároveň pak se stejnými vyrazit na nordic. Ty na treky jsou jinak stavěné a hodně těžké, takže pokud se opravdu budete chtít naučit techniku severské chůze, jsou tyto speciální hole naprosto nezbytné. Dále budete potřebovat pohodlnou obuv a oblečení. Ideální jsou boty na běh nebo turistiku, nedoporučují se ale kotníkové. Pro začátek si vystačíte s oblečením, které běžně nosíte na vycházky. Časem si můžete pořídit oblečení i boty z funkčních materiálů. 

nordic walking
Nordic walking, foto: Pixabay

Potřebujete k nordic walkingu trenéra?

Určitě se vyplatí si ho vzít na jednu nebo pár lekcí. Je důležité, aby vás někdo naučil, jak správně s hůlkami chodit, aby byl pohyb co nejvíce přínosný pro zdraví. Opraví vám také chyby a vybere ty správné hůlky. Pokud si pohyb zafixujete špatně, je těžké se pak chyb zbavit, takže se určitě doporučuje se nordic walking naučit hned od začátku správně. Pak už můžete trénovat sami.

Zdroj: Wikipedie

Většina lidí očekává od sportu nejen dobrou kondici, ale i nějaké to kilo dolů. Dá se zhubnout pouhou chůzí? Odpověď na otázku a rady odborníka najdete TADY.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Jak vybrat sportovní bundu tak, aby splňovala přesně to, co od ní čekáte

Funkční sportovní oblečení nekupujeme každý den a většinou ani každý rok. Vývoj nových materiálů jde hodně rychle dopředu a outdoorové vybavení je stále kvalitnější i funkčnější. Proto bychom měli před nákupem nastudovat, jak vybrat to správné právě pro sebe a jakými parametry se řídit. Není to totiž vůbec jednoduché!

Dá se zhubnout pouhou chůzí? Ano, ale musíte znát pár fíglů

Chůze, rychlá chůze, procházka či chůze do schodů. To jsou aktivity, které můžete dělat v každém věku a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní a drahé vybavení. Dá se to praktikovat kdekoliv a kdykoliv – ve volném čase, cestou z práce i v práci samotné. Tedy sečteno a podtrženo: ideální sport a navíc velmi zdraví prospěšný a s minimálním rizikem, že si u toho ublížíte, což je také velkým benefitem.