22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Sport » Jak vybrat sportovní bundu tak, aby splňovala přesně to, co od ní čekáte

Jak vybrat sportovní bundu tak, aby splňovala přesně to, co od ní čekáte

Foto: Pixabay
Funkční sportovní oblečení nekupujeme každý den a většinou ani každý rok. Vývoj nových materiálů jde hodně rychle dopředu a outdoorové vybavení je stále kvalitnější i funkčnější. Proto bychom měli před nákupem nastudovat, jak vybrat to správné právě pro sebe a jakými parametry se řídit. Není to totiž vůbec jednoduché!

Než se rozhodnete koupit si novou bundu, ujasněte si, co v ní budete dělat a kam v ní budete chodit. Na běžnou turistiku v našich i evropských podmínkách nejvíce užijete tzv. softshellovou bundu. Softshell je několik na sebe navrstvených druhů materiálu, které ve finále zajistí, že je bunda v určitém poměru nepromokavá, odolná proti větru, prodyšná a zároveň dobře tepelně izolovaná. Je to elastický materiál, takže se v něm dobře sportuje a pohybuje.

Outdoorové bundy vybíráme podle funkčních parametrů – vodního sloupce a prodyšnosti. Důležité také je, jestli má bunda lepené švy. Údaje najdete na visačce a na štítku uvnitř bundy. Skloubit všechny parametry s tím, k čemu budeme bundu používat, už vyžaduje určité znalosti a měli byste vědět, jak to vzájemně funguje.

Vodní sloupec a prodyšnost

Hodnota vodního sloupce říká, jak moc je bunda voděodolná, tj. nepromokavá. Tedy, kolik deště vydrží, než voda začne prosakovat. Vyšší hodnoty znamenají vyšší ochranu při deštivém počasí.

Logické by tedy bylo vybrat si tu s co nejvyšší hodnotou. Jenže tak jednoduché to není. Měli bychom si vybrat tu, která také dokáže dobře odvádět tělesnou vlhkost na povrch. Jinak, abychom nebyli sice promočení od deště, ale nepříjemně propocení. Prodyšnost obvykle zajišťuje membrána, která ale začíná fungovat, když je člověk dostatečně fyzicky aktivní.

Jestli zvolit bundu s vysokou nebo nízkou prodyšností, bude záležet na tom, na co jí budete používat. Obecně platí – čím více se potíte (tedy aktivně sportujete), tím vyšší prodyšnost by měla bunda mít. A opačně, pokud nebudete sportovat jako ďas a příliš se nezapotíte (lehká turistika, procházky), měli byste sáhnout po bundě s nižší prodyšností, jinak by vám v ní byla zima.

Jsou důležité lepené švy? 

Jedním slovem – ano. Často se na to zapomíná, přitom jsou lepené švy stejně důležité jako parametry vodního sloupce. I kdyby byl sebevyšší, pokud bunda nebude mít lepené švy, voda jimi stejně proteče, a tudíž jsou vysoké parametry vodního sloupce k ničemu. Z toho tedy plyne, že je lepší si koupit bundu s nižšími parametry ale zároveň s podlepenými švy.

Vybrat si bundu s parametry 5000-5000 nebo raději 8000-3000 mm? 

Nejdříve si musíte ujasnit, kam v ní budete chodit, jestli v ní budete tvrdě sportovat nebo bude sloužit jen na lehčí turistiku.

Pokud bude mít bunda výrazně vyšší vodní sloupec a nízkou prodyšnost, při aktivním pohybu se zpotíte, protože bunda nedokáže odvést pot od těla. V takovém případě bunda funguje spíše jako pláštěnka, ve které sice nezmoknete, ale zpotíte se a bude vám zima.

Konkrétní příklad

Bundu si budete pořizovat na horské túry do Krkonoš nebo Beskyd, pak si vyberte tu s parametry 5000-5000. Do našich hor a mírného klimatického pásma tyto hodnoty bohatě postačí. Taktéž budou stačit na lehkou turistiku kdekoliv po Evropě. V těchto případech jsou softshellové bundy s vodním sloupcem 5000 mm a prodyšností 5000 g/m2/24 hod pro vás ideální. Vše, co je nad tyto hodnoty, je už zbytečné a ve finále pro vás nefunkční.

Pozor! Vyšší hodnoty v tomto případě vůbec neznamenají vyšší kvalitu. Vždy vybírejte jen podle toho, jestli v ní budete sportovat tak, že z vás bude crčet pot, nebo v ní půjdete na lehčí hřebenovou túru. A také podle cíle vaší cesty. Jiné hodnoty bude potřebovat, pokud se chystáte zdolat Mont Everest a jiné když půjdete pokořit Blaník. Jen tak vám v bundě nebude horko ani zima a na výlety budete mít ty nejlepší vzpomínky.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Dá se zhubnout pouhou chůzí? Ano, ale musíte znát pár fíglů

Chůze, rychlá chůze, procházka či chůze do schodů. To jsou aktivity, které můžete dělat v každém věku a nepotřebujete k tomu žádné zvláštní a drahé vybavení. Dá se to praktikovat kdekoliv a kdykoliv – ve volném čase, cestou z práce i v práci samotné. Tedy sečteno a podtrženo: ideální sport a navíc velmi zdraví prospěšný a s minimálním rizikem, že si u toho ublížíte, což je také velkým benefitem.