19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Zdraví » 8 zajímavostí o klíšťatech. Jsou to zákeřní i zvláštní tvorové

8 zajímavostí o klíšťatech. Jsou to zákeřní i zvláštní tvorové

klíšťata, klíště
foto: Pavlína Váchalová
Klíšťata jsou malí, nenápadní, zákeřní a nebezpeční tvorové. Stoprocentní ochrana před nimi neexistuje, ale pokud o nich něco víte, můžete se jim aspoň trochu ubránit.

O tom, že jsou klíšťata nebezpečné potvory, se kterými si není radno zahrávat, ví určitě každý. Víte o nich ale ještě něco více?

Klíšťata. 8 zajímavostí, které o nich možná nevíte

1/ Většina z nás se před rizikem chycení klíštěte chrání převážně v období letních prázdnin. Hlavní sezóna výskytu klíšťat je ale na jaře a na podzim. Při vysokých teplotách zalézají klíšťata pod zem a naopak nejraději mají vlhko. Málokdo ví, že začínají být aktivní již při 5° C.

2/ Mezi lidmi koluje mýtus, že si klíšťata vybírají svou oběť podle krevních skupin. Klíště v prvé řadě reaguje na zápachy, které každý tvor vydává. Pak už jen vyčkává na ten správný okamžik, kdy se člověk nebo zvíře dotkne vegetace, aby se na něj mohlo zachytit.

3/ Klíště může po těle člověka lézt celé hodiny, než najde vhodné místo k přisátí. Nejčastěji si vybírá části pokožky, které jsou jemné a mají trochu zvýšenou vlhkost – třísla, podpaží, přední stranu břišní, podkolení jamky či místo za ušima. Objevily se i případy, kdy se klíště přichytilo na oční spojivku či zevní genitálie. U dětí je zapotřebí zkontrolovat okolí hlavy a mezi vlasy.

4/ Jedno z onemocnění, které můžeme od infikovaného klíštěte chytit, je klíšťová encefalitida. Standardními příznaky jsou bolest hlavy, únava, bolest svalů či kloubů. Ve druhé fázi se přidává také zvracení či horečka. Jasným a ne zcela známým příznakem je také ztuhnutí šíjových svalů, kdy člověk není schopen dát bradu na prsa. S takovými obtížemi je vhodné se okamžitě odebrat do nemocnice, kde neurolog, případně infektolog potvrdí nebo vyvrátí diagnózu. Jedinou prevencí, proti nákaze klíšťovou encefalitidou je očkování.

klíště
foto: Pixabay

5/ Další způsob, jak se můžeme nakazit klíšťovou encefalitidou, je potrava. Virus klíšťové encefalitidy je vylučován i mlékem. Nakazit se můžeme z mléka, které nebylo tepelně zpracováno – pasterizováno. První velká epidemie, dodnes největší v Evropě, byla v roce 1951 na Slovensku. V průběhu epidemie tam onemocnělo asi 600 lidí.

6/ Život klíštěte je složen ze třech vývojových stádií – larva, nymfa a dospělé klíště. Larva je velice drobná a většinou se přisává na drobné savce nebo ptáky. Nymfa je o trochu větší a oproti larvě si vybírá k přisátí o něco větší zvířata – psy, kočky či lišky. Nasátá nymfa odpadne a projde metamorfózou v dospělé klíště – imago. Je pozoruhodné, že proto, aby klíště dopělo, potřebuje tři různé hostitele z odlišných ekologických skupin. Je proto možné, že se klíště může nakazit například od zvířete, se kterým vy vůbec nemusíte přijít do kontaktu. Vývojový cyklus klíštěte může trvat 2 až 3 roky.

7/ Zajímavostí také je, že krev saje jen samička a bez potravy vydrží i rok. Samec žije ze „zásob“, které sál v době, kdy byl nymfou. Jiná klíšťata, např. africká, jsou schopna nesát i deset let.

8/ Dospělá samička klíštěte vydrží sát 10-12 dnů. Týká se to samozřejmě jen zvířecích hostitelů, člověk by si něčeho podobného jistě všiml. Klíště může nasátím krve zvětšit svůj objem až 200x.

Tak co? Věděli jste o nich všechno?

Zdroj: Wikipedie, kliste.cz

Další informace o klíšťatech najdete v těchto článcích:

Víte, kde najdete všechny důležité informace o klíšťatech?

5 největších mýtů o klíšťatech

Kanabidiol spolehlivě pomůže jako podpůrný prostředek při léčbě lymské boreliózy

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
klíšťata, klíště

Víte, kde najdete všechny důležité informace o klíšťatech?

Klíšťata číhají všude – v lesích, na loukách, v zahradách i městských parcích. Až 20% jich přenáší na člověka některou ze závažných nemocí. Riziko infekce a nákazy můžete snížit na minimum, pokud budete vědět nejen, jak se chránit, ale i co dělat v případě, když chcete mít jistotu, jestli přisáté klíště nebylo nakažené.

červnové byliny

Červnové byliny. Co sbírat, jak je uchovat a co z nich připravit

Červnové byliny. Červen je podle bylinkářů nejvhodnější měsíc pro sběr léčivých rostlin. V tomto čase nejdelších dnů a nejkratších nocí mají byliny nejvyšší koncentraci léčivých látek. Co sbírat a jak je uchovat, abyste mohli jejich sílu využívat po celý rok?