19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Zdraví » Víte, kde najdete všechny důležité informace o klíšťatech?

Víte, kde najdete všechny důležité informace o klíšťatech?

klíšťata, klíště
foto: Pixabay
Klíšťata číhají všude – v lesích, na loukách, v zahradách i městských parcích. Až 20% jich přenáší na člověka některou ze závažných nemocí. Riziko infekce a nákazy můžete snížit na minimum, pokud budete vědět nejen, jak se chránit, ale i co dělat v případě, když chcete mít jistotu, jestli přisáté klíště nebylo nakažené.

Klíšťata jsou aktivní od jara do podzimu a jsou všude kolem nás. Pomalu se už stěhují i do vyšších nadmořských výšek, kde dříve nebývali. Až 20 % těchto malých parazitů přenáší na člověka některou ze závažných nemocí. U téměř 40 % lidí se neobjeví typické příznaky onemocnění a neodhalená nemoc tak přechází do dalších fází, kdy je jen těžko léčitelná.

Jak minimalizovat riziko přenosu infekce klíšťaty

Vědět, kde hledat informace

O předpovědi aktivity klíšťat získáte informace na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu. Termín „aktivita klíštěte“ lze zjednodušeně popsat jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, na celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. To znamená, že čím větší je počet takto „aktivních“ klíšťat, tím vyšší je i prezentovaný stupeň rizika napadení klíštětem.

O riziku setkání s infikovaným klíštětem se dočtete na stránkách kliste.cz, kde jsou zveřejněny přehledy výskytu infikovaných klíšťat v jednotlivých krajích a okresech a také grafy zobrazující výskyt různých patogenů přenášených klíšťaty v jednotlivých letech.

Pro detailní přehled o místech, odkud pocházejí infikovaná klíšťata, byla připravena interaktivní mapa zobrazující výskyt infikovaných klíšťat na území České republiky.

klíště
foto: Protean

Dodržovat preventivní opatření

Pro výlety do přírody zvolit vhodný oděv a obuv, používat repelenty, prohlédnout se co nejdříve po návratu domů, vyklepat oděv, vyčesat psa.

Umět přisáté klíště správně odstranit

Klíště, jako každý jiný živočich žijící na povrchu, potřebuje dýchat vzduch. Přisáté klíště proto v žádném případě nezabíjejte pomocí jakýchkoliv olejů či mastí, které ho udusí. Ani klíště nemačkejte. Může totiž vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy. Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální pinzety nebo karty se zářezy, která klíště pevně podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí a vytlačení obsahu střev do rány. Místo zákusu poté vydesinfikujte běžným desinfekčním prostředkem. Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, mohlo by dojít k přenosu nákazy.

Zjistit riziko přenosu infekce

Vyšetření klíštěte umožní velmi rychle určit riziko nákazy a přijmout preventivní opatření k zabránění rozvoje onemocnění.

Klíště stačí zabalit do igelitového sáčku (může být živé či mrtvé i ošetřené desinfekcí) a odeslat do některé ze specializovaných laboratoří. Při pozitivním výsledku je nutné co nejdříve konzultovat další postup s lékařem.

Na portále kliste.cz se můžete informovat nejen o výskytu infikovaných klíšťat, ale i o prevenci, průběhu a léčbě nemocí přenášených těmito parazity.

Zdroj informací: Laboratoř Protean, www.kliste.cz, www.chmu.cz

Přečtěte si také:

Kanabidiol spolehlivě pomůže jako podpůrný prostředek při léčbě lymské boreliózy

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
červnové byliny

Červnové byliny. Co sbírat, jak je uchovat a co z nich připravit

Červnové byliny. Červen je podle bylinkářů nejvhodnější měsíc pro sběr léčivých rostlin. V tomto čase nejdelších dnů a nejkratších nocí mají byliny nejvyšší koncentraci léčivých látek. Co sbírat a jak je uchovat, abyste mohli jejich sílu využívat po celý rok?