22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Zdraví » Víte, kde najdete všechny důležité informace o cukrovce?

Víte, kde najdete všechny důležité informace o cukrovce?

Foto: Pixabay
Cukrovka – diabetes je velmi závažné onemocnění, které vás může připravit o zrak, ledviny a v krajním případě i o život. V České republice se dnes dotýká téměř každé rodiny. Diabetiků žije v Česku asi 900 000 a předpokládá se, že další tisíce o něm neví. Víte, kde o ní najdete všechny důležité informace?

Z průzkumu provedeném v roce 2014 agenturou ppm factum research na vzorku 501 obyvatel, vyplynulo, že víc jak polovina lidí (56 %) si uvědomuje, že diabetes je velmi závažné onemocnění, které může mít těžké komplikace. Častěji si závažnost cukrovky uvědomují lidé starší 60 let (65 %) a lidé s vysokoškolským vzděláním (68 %). Průběh onemocnění negativně ovlivňuje strava bohatá na sacharidy (pečivo, rýže, přílohy, sladkosti) a nedostatek pohybu. Necelé dvě třetiny populace (62 %) tvrdí, že se stravují zdravě. Pravidelně sportuje necelá polovina populace (45 %).

Nebezpečí bohužel nechceme vidět

Lidé, kteří mají reálně nízké riziko diabetu, si to většinou uvědomují a správně vědí, že jim diabetes příliš nehrozí.  Zajímavé a zároveň nebezpečné však je, že u lidí s vysokým rizikem diabetu je tomu přesně naopak. Dokonce třetina těch, kteří mají reálně vysoké riziko, ho považuje za nízké a jen 5 % dokáže svůj zdravotní stav zhodnotit reálně. Včasné rozpoznání a léčení cukrovky zabraňuje rozvoji závažných komplikací. Čtyři lidé z deseti dotazovaných nepodstupují u svého praktického lékaře preventivní vyšetření na riziko onemocnění cukrovkou. Aspoň občas absolvuje preventivní lékařské prohlídky ohledně rizika onemocnění cukrovkou 57 % populace starší 18 let. Pravidelně tato vyšetření podstupuje 40 % lidí, občas 17 %. Průběh onemocnění diabetem přitom závisí ve velké míře na naší informovanosti a na spolupráci s lékařem.

Co je diabetes?

Diabetem 1. typu onemocníme většinou v dětství nebo v pubertě. Slinivka břišní vlivem autoimunitního onemocnění přestane vytvářet životně důležitý hormon inzulin. Diabetik 1. typu si musí celoživotně píchat inzulin, měřit si pravidelně hladinu cukru v krvi a dodržovat zásady zdravého způsobu života. Podmínkou je strava bohatá na zeleninu a ovoce, nepříliš mnoho sacharidů (škrobů a cukrů), pravidelný pohyb. Léčbu si diabetici 1. typu ve spolupráci s lékaři korigují sami a podle hladiny glykémie si upravují dávky inzulínu i jídla. Diabetem 2. typu onemocníme v pozdějším věku, většinou následkem nezdravého způsobu života, nadváhy a nedostatkem pohybu. Svůj vliv mají i genetické dispozice.  Onemocnění se léčí úpravou životního stylu, tabletami, inzulinem.

Kdo je diabetik?

Diabetici 1. typu žijí s cukrovkou odmala. Pokud svou nemoc přijmou a jsou disciplinovaní, prožijí život většinou bez větších zdravotních omezení. Méně motivované pacienty postihnou některé z pozdních komplikací. Diabetiky 2. typu bývají lidé s nadváhou a genetickými dispozicemi. Změna životního stylu je pro mnohé z nich nepřijatelná, i za cenu postižení pozdními komplikacemi, k nimž patří selhání ledvin, oslepnutí, amputace nohou, infarkt či mozková mrtvice. Diabetiků je v Česku přes 900 000. Dostatečná informovanost je velmi potřebná. Jen tak lidé pochopí nebezpečí diabetu, který nebolí, ale trvale poškozuje organismus a vede k pozdějším komplikacím.

Kde najdete všechny informace o diabetu?

Webový portál Diabetické asociace (www.diabetickaasociace.cz) je určen lidem s diabetem 1. i 2. typu a jejich rodinným příslušníkům. Klade si za cíl přinášet přívětivou formou potřebné informace ke každodennímu životu s diabetem. Čtenáři zde najdou velmi potřebnou sekci Komplikace diabetu a Poradnu, jak ošetřovat diabetickou nohu. Bohužel, stále velmi mnoho diabetiků podceňuje skutečnost, že i z malého poranění se může vlivem vysoké hladiny cukru v krvi rozvinout dlouhodobě se nehojící rána, která vede až k tragickým důsledkům, jako je ztráta nohy. Budoucí maminky s diabetem zde naleznou Poradnu pro těhotné a dietu v těhotenství. Nechybí ani sekce Recepty s nutričními hodnotami.  Na webové stránky navazuje Facebooková stránka Diabetické asociace, která slouží k upoutávkám na nové články a pro aktuální zprávy.

Zdroj informací: diabetická asociace

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
cholesterol

Cholesterol. Je opravdu tak zlý, jak si o něm spousta lidí myslí? 

Mnoho lidí se na cholesterol dívá jako na něco škodlivého, co by do našeho zdravého života rozhodně nepatřit nemělo. Je to ale velký omyl, jde o životně důležitou látku, bez které zdravý organismus nemůže fungovat. On je totiž cholesterol „zlý“ a cholesterol „hodný“. Abyste je dokázali rozlišit, je třeba o něm vědět aspoň pár základních faktů.

Jak docílit krásného a zdravého opálení. Co je opravdu důležité?

Jak se správně opalovat, abyste se nespálili, ale zároveň do těla dostali dostatečné množství tolik potřebného vitaminu D? Když pokožku spálíte, hrozí zdravotní rizika. Pokud nebude mít organismus dostatek vitaminu D ze sluníčka, zdravotní problémy vás také neminou. Poradíme, jak docílit rovnováhy a přidáme recept od bylinkářů na přípravu čistě přírodního prostředku na zklidnění a regeneraci pokožky.

Pampeliška. Jak využít jejich sílu po celý rok. Rady, tipy a recepty

Smetanka lékařská, nebo také pampeliška, je rostlinka, která toho má ve svém repertoáru opravdu hodně. Dokáže pomáhat v boji s mnoha nemocemi, pomůže při hubnutí a používá se také jako pleťová voda. Je bohatá na vitamíny i minerální látky. Co z ní připravit a jak si ji uchovat po celý rok? Tady najdete rady i recepty.

Kopřiva. Detoxikuje i posiluje organismus a pomáhá léčit celou řadu nemocí

Kopřiva dvoudomá. Bylinkáři a léčitelé říkají, že je univerzálním prostředkem k detoxikaci organismu, k vyčištění krve a k odstranění jedovatých zplodin z těla. Kopřiva dodá tělu minerální soli a vitamíny, které posílí celý organismus, a tím také podpoří zdraví a krásu. Nejúčinnější je tato kúra samozřejmě na jaře.

O houbě reishi se říká, že je zázračným lékem věčného života

Reishi je houba s vysokým obsahem léčivých látek. Téměř vše, co se o ní tradovalo po staletí, bylo současnými vědeckými studiemi změřeno, dokázáno a potvrzeno. Mezi houbami je naprostým unikátem, který je jakýmsi přirozeným přírodním recirkulačním organismem, tedy vyrábí si vlastní výživné látky. Možná ji budete znát pod názvem ganoderma lucidum, lesklokorka nebo lingzhi.