19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Výlety a cestování » Rujána. Akční i pohodová dovolená s příchutí drsné romantiky

Rujána. Akční i pohodová dovolená s příchutí drsné romantiky

Rujána
foto: Pavlína Váchalová
Rujána je největší německý ostrov u Baltského moře. Je doslova rájem pro cyklisty, pěší turisty i pro ty, kteří mají rádi divoké moře, nekonečné pláže a žádná velká vedra. Najdete tady vše, co potřebujete pro pohodovou i akční dovolenou. Nudu tady rozhodně nezažijete ani za deštivějšího počasí.

Rujána má strategickou polohu a díky ní také bohatou historii. V 8. až 11. století byla významným střediskem Pobaltských Slovanů a během staletí patřila chvíli Švédsku, po napoleonských válkách Prusku a po 2. světové válce se stala součástí bývalé NDR. Samostatná byla jen chvíli v 1. polovině 15. století. Dnes patří k Německu. Je oblíbeným cílem hlavně domácích turistů, ale díky vzdálenosti od nás je ideální destinací i pro našince. Například z Prahy do Sassnitzu je to cca 700 km převážně po dálnicích a cesta trvá asi 7 hodin. Rujána je sice ostrov, ale s pevninou ji spojuje most, takže se tam dostanete velmi pohodlně bez trajektů.

Rujána, Baltské moře
Rujána, Baltské moře, foto: Pavlína Váchalová

Rujána. Ráj pro cyklisty i pěší

Ostrov a hlavně jeho pobřeží je protkáno nádhernými a nenáročnými cyklistickými trasami i chodníčky pro pěší. Půvabná městečka střídají lesy i parky. Po cestě se můžete zastavit na pláži a v případě, že se nebojíte trochu studenější vody, se i vykoupat nebo jen tak posedět a kochat se pohledem na nekonečné moře, kde v dálce občas propluje loď. Pláže jsou takřka nekonečné a určitě najdete místa, kde budete úplně sami, takže ani plavky nebudou potřeba.

Ubytujte se třeba v Sassnitzu

Pokud hledáte klidnější letovisko, pak doporučujeme si najít nějaký hotel, penzion nebo byt v Sassnitzu. Je to menší městečko a vstupní brána do Národního parku Jasmund. Můžete si odtud udělat výlet lodí k unikátním bílým vápencovým útesům. Za prohlídku určitě stojí vyřazená ponorka britského královského námořnictva HMS Otus, která byla ve službě do roku 1963, nyní je z ní velmi zajímavé muzeum a stroj uvidíte ve stavu, v jakém ho námořnictvo opustilo. Ponorku najdete v městském přístavu. 

Rujána, Sassnitz
Rujána, Sassnitz, foto: Pavlína Váchalová

Tip na báječné a levné jídlo

Levným ale neskutečně dobrým jídlem jsou různé druhy ryb a masa, které si můžete dát buď v housce nebo s hranolkama v některém ze stánků. Najdete je prakticky v každém městečku. V Sassnitzu je prodávají v přístavu, kde jídlo připravují na lodích. 

Rujána
foto: Pavlína Váchalová

Kap Arkona

Kap Arkona je 45 metrů vysoký mys, který tvoří špici poloostrova Wittow a je jen kousek od Sassnitzu. Jsou tady dva majáky a vojenské bunkry. Je oblíbenou zastávkou i cílem cyklistů i pěších. V 8. a 9. století tady byl postavený chrám a kolem něho pak vzniklo město. Chrám byl také věštírnou, kterou střežila družina tří set jezdců a směl do ní vstoupit pouze kněz, který musel mít zadržený dech. V 11. a 12. století byla Arkona významné a náboženské centrum pobaltského kmene Ránů. Zanikla ve 12. století a bohužel se později svatyně zřítila do moře.

Rujána, Kap Arkona
Rujána, Kap Arkona, foto: Pavlína Váchalová

Sellin, Ostseebad Baabe, Prora, Thiessow

Místa, která doporučujeme navštívit a jsou co by kamenem dohodil od Sassnitzu. Sellin je známé přímořské středisko s dlouhým molem zvaným Seebrücke, spoustou restaurací, obchodů, lázeňských domů, vil a širokou písečnou pláží. Na konci mola je pěkná restaurace, kde si můžete dát něco k jídlu nebo posedět u kávy. Je tady ještě jedna zajímavost, která slibuje nevšední zážitek, a to potápěčská gondola, kterou se svezete 4 metry pod mořskou hladinu. V Sellinu můžete navštívit také muzeum jantaru.

Prora měla být největším rekreačním střediskem na světě. Nacisté ji budovali v letech 1936 až 1939 a dle plánu tady mělo trávit dovolenou až 20 000 německých dělníků najednou. Po vypuknutí války byla stavba zastavena. Po ní tady byli ubytovaní vyhnanci z východní Evropy, poté se tu usídlila sovětská armáda. Po sjednocení Německa byl v části objektů vybudovaný hostel a ostatní chátraly. V roce 2004 budovy koupil soukromý investor a dnes jsou zde luxusní apartmány.

Ostseebad Baabe je pěkné přímořské letovisko, stojí za to si ho projít nebo projet na kole a dát si tu třeba malé občerstvení. Thiessow je pak městečko „na konci světa“, kde končí silnice, cyklotrasa i turistická cesta.

Rujána
Rujána, Sellin, foto: Pavlína Váchalová

Co říci závěrem?

Dovolená na Rujáně byla úžasná a chystáme se tam znovu. I když nám na ní dost pršelo, vždycky bylo co dělat a kam se zrovna schovat. Je třeba počítat i v letních měsících s variantou počasí slunečného, ale také chladného, větrného a deštivého, což ale Rujáně na kráse vůbec neubírá. Vždycky si na výlet nezapomeňte přibalit i deštník nebo pláštěnku a náhradní oblečení. Také tam dost fouká, takže lehká bunda se hodí, ať se vydáte kamkoliv. Pokud plánujete vzít na dovolenou psa, pak je to tady naprosto bez problémů, většina lidí tady nějakého hafana měla. Jen je třeba vybrat ubytování, kde je to možné.

Zdroj: Wikipedie

Čtěte také

Hledáte ještě nějaký tip na parádní dovolenou a nechce se vám za hranice? Co třeba Beskydy nebo Šumava?

Mystická hora Radhošť ještě nevydala všechna svá tajemství

Šumava. 7 tipů, kam vyrazit na pěší výlety od jara do podzimu

Chystáte se na dovolenou trochu dál a poletíte letadlem? Pak je dobré vědět, jaká jsou vaše práva i povinnosti a co říká etiketa.

V letadle. Co říká etiketa a znáte svá práva i povinnosti?

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Poděbrady

Tip na cyklovýlet. Start: Poděbrady. Cíl: Bučický mlýn

Poděbrady jsou známým lázeňským městem i oblíbeným turistickým cílem. Jezdí sem také milovníci nenáročných cyklovýletů. Proč? Protože Polabí je rovina, a tak jízdu na kole v okolí Poděbrad zvládnou i méně zdatní. A také ti, kteří odolávají módnímu trendu, a ještě nepřesedlali na elektrokolo!