19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Výlety a cestování » Polsko a Baltské moře. Dovolená, ze které se vám nebude chtít vracet

Polsko a Baltské moře. Dovolená, ze které se vám nebude chtít vracet

Polsko. Pobřeží Baltského moře
foto: Pavlína Váchalová
Baltské moře. Tipy a praktické rady, jak letos prožít úžasnou dovolenou v Polsku u divokého Baltu. Pokud na ni chcete vzít i svého psa, báječně si ji užije i on. Na kolik vás to vyjde? Určitě na míň než dovolená v Česku nebo Chorvatsku. A můžete si na ni dopřát, co budete chtít!

Baltské moře

Pobřeží Baltského moře nabízí dovolenou akční i pohodovou, na které pravděpodobně nebude vražedné horko. Pokud budete mít štěstí na počasí, teploty budou příjemně letní na koupání i na výlety. Můžete ležet na pláži, jezdit na kole i chodit pěšky. Poznávat prázdninová městečka, objevovat historické památky i zákoutí a krásy trojměstí – Gdaňsku, Sopot a Gdyně. Kilometry krásných tras pro pěší turistiku i cyklotoulky a nekonečné písečné pláže spolu s divokým mořem musí uchvátit úplně každého. Pokud sem budete chtít zavítat na klidnější dovolenou, pak doporučujeme červen nebo září. O prázdninách tu bývá samozřejmě rušněji. Mnoho zahraničních turistů tu nepotkáte, ale mohlo by se vám chvílemi zdát, že se v létě k Baltu stěhuje půlka domácích obyvatel. Co teplota moře? Není to na dlouhé plavání, ale pokud je slunečné počasí, odváží se v něm osvěžit i ti méně otužilí.

Polsko. Pobřeží Baltského moře
foto: Pavlína Váchalová

Baltské moře na západ od Wladislawowa

Pokud pojedete na západ od města Wladislawowo, budete projíždět většími či menšími prázdninovými letovisky jako například Jastrzebia Góra, Karwia nebo Debki. Karwia je příjemné klidnější městečko se spoustou malých penzionů a hotýlků, kde ale nechybí obchody a restaurace, najdete tu vše, co budete potřebovat. Jastrzebia Góra a Debki jsou o něco rušnější a nabízí i různé pouťové atrakce v podobě kolotočů a houpaček, tedy ideální místo pro rodiny s dětmi. Jen si na tato lákadla, kolem kterých budete každý den chodit, musíte připravit dost peněz navíc. 

Polsko. Pobřeží Baltského moře
foto: Pavlína Váchalová

Baltské moře a poloostrov Hel

Přesnější název je Helská kosa. Vznikla spojením několika ostrůvku a dostanete se na ni autem, vlakem nebo lodí. Začíná u města Wladyslawowo a končí v městečku Hel, celá měří asi 35 km. Najdete tu spoustu pozůstatků z 2. světové války i vojenské historie nedávné doby. Hel byl pro svou polohu významným vojenským strategickým bodem. Je oblíbeným místem cyklistů, můžete si ji na kole krásně a po úplné rovině projet celou, ale je třeba počítat s tím, že tady dost fouká. Hel je také rájem pro milovníky vodních sportů. Pozor ale na dlouhé kolony aut, které se tu táhnou po oba prázdninové měsíce a těch 35 km můžete jet klidně i 3 hodiny!

Polsko. Pobřeží Baltského moře
foto: Pavlína Váchalová

Baltské moře, široké písčité pláže a lesy

Písčité pláže se táhnou podél celého pobřeží a není problém popojít trochu dále a najít místo, kde budete třeba úplně sami. Na pláže navazují krásné lesy protkané cestami pro cyklisty i pěší. Městečka od sebe nejsou daleko, takže můžete z toho svého vyrazit na pěší nebo cyklistický výlet a proložit ho koupáním nebo odpočinkem na pláži a před cestou zpět se odměnit dobrým jídlem nebo pitím.

Polsko. Pobřeží Baltského moře
foto: Pavlína Váchalová

S cestovkou nebo sami

Určitě sami, žádnou cestovku nepotřebujete. Ubytování různého typu najdete třeba přes Booking. Je tu spousta hotelů, hotýlků, penzionů i kempů. V červnu nebo v září pořídíte 6 nocí v pěkném penzionu v apartmánu s kuchyňkou pro 2 tak za 7 000 Kč. Přes prázdniny je to samozřejmě o něco více.

Báječné jídlo

Jídlo v restauracích v poledním menu stojí od 29 do 35 zlotých. Někde je k tomu i výtečná polévka. Porce jsou velké a nechybí bohatá zeleninová obloha. Pokud je člověk u moře, měl by si dát čerstvé ryby, což tady nabízejí v každé restauraci. Jestliže máte ubytování v apartmánu s kuchyňkou, pak si snídani můžete připravit sami, Poláci mají výborné slané i sladké pečivo a koupíte ho v místních pekárnách nebo marketech. V penzionech je většinou pro hosty k dispozici gril, můžete si koupit na trhu čerstvé ryby a večeři máte přímo královskou!

Polská kuchyně
foto: Pavlína Váchalová

Potraviny v obchodech

Poláci mají potraviny kvalitní a levnější než u nás. V každém městečku najdete větší či menší obchody, ve kterých seženete vše, co potřebujete. Pokud nemáte jídlo v hotelu a budete se stravovat sami, nic z domu s sebou nevozte a vše kupte na místě. Jsou tu i trhy s čerstvými rybami, ovocem a zeleninou.

Baltské moře. Cesta, pohonné hmoty a mýtné na dálnicích

K Baltu je to do nás zhruba 800 – 1 000 km, podle toho, odkud pojedete. Nejlepší je cesta přes Ostravu přímo na sever a po dálnici. Polská dálnice je parádní! Najdete na ni spoustu benzínek i krásně udržovaných odpočívadel s toaletami a posezením. Platí se až poslední úsek před Gdaňskem a jedna cesta vás vyjde na 30 zlotých. Benzín a nafta je levnější než u nás, za litr zaplatíte okolo 8 zlotých. Na dálnici je to samozřejmě dražší, takže se vyplatí natankovat, než na ni vjedete. 

U Baltu se psem

Dovolenou se čtyřnohým parťákem si tu náramně užijete všichni. Naše Eliška byla spojená, brali jsem ji s sebou na pláž i do restaurací a nikdo s tím neměl problém. Pokud nejste na pláži sami, měli byste mít psa na vodítku. Ubytování jsme našli přes Booking v penzionu, kde byli psi vítáni.

Polsko. Pobřeží Baltského moře
foto: Pavlína Váchalová

Co říci závěrem?

Divoké pobřeží Baltu je srdcovka! Pokud hledáte akční i pohodovou dovolenou v jednom, pak polské pobřeží Baltského moře zaručeně nezklame. Není tu vedro jako v pekle, bez problémů se člověk domluví, jídlo mají vynikají, můžete si tu dopřát, na co máte chuť, aniž byste za to zaplatili majlant. Když vyjde počasí, tak má jen samá pozitiva!

Zdroj: Wikipedie

Čtěte také:

Rujána. Akční i pohodová dovolená s příchutí drsné romantiky

Mystická hora Radhošť ještě nevydala všechna svá tajemství

Šumava. 7 tipů, kam vyrazit na pěší výlety od jara do podzimu

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Poděbrady

Tip na cyklovýlet. Start: Poděbrady. Cíl: Bučický mlýn

Poděbrady jsou známým lázeňským městem i oblíbeným turistickým cílem. Jezdí sem také milovníci nenáročných cyklovýletů. Proč? Protože Polabí je rovina, a tak jízdu na kole v okolí Poděbrad zvládnou i méně zdatní. A také ti, kteří odolávají módnímu trendu, a ještě nepřesedlali na elektrokolo!

Rujána

Rujána. Akční i pohodová dovolená s příchutí drsné romantiky

Rujána je největší německý ostrov u Baltského moře. Je doslova rájem pro cyklisty, pěší turisty i pro ty, kteří mají rádi divoké moře, nekonečné pláže a žádná velká vedra. Najdete tady vše, co potřebujete pro pohodovou i akční dovolenou. Nudu tady rozhodně nezažijete ani za deštivějšího počasí.