26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana
26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana

Velkeucho.cz » Výlety a cestování » V letadle. Co říká etiketa a znáte svá práva i povinnosti?

V letadle. Co říká etiketa a znáte svá práva i povinnosti?

Jak se správně chovat v letadle
foto: Pixabay
V letadle. Naplno se rozjíždí hlavní dovolenková sezóna a mnoho z vás za hranice všedních dnů poletí letadlem. Velmi často se v různých diskusích řeší chování některých lidí. Existují však společenská pravidla, kterými je dobré se řídit. Kdyby je znali a chovali se podle nich všichni vzduchoplavci, bylo by na světě lépe a radostněji aspoň v tomto prostoru.

V letadle

Mnoho hodin strávených ve stísněném prostoru letadla není nic příjemného pro nikoho. A pokud narazíte na bezohledné lidi, kteří nemají ani tušení, jak se v něm chovat, nebo pravidla prostě odmítají respektovat, je cesta letadlem takové malé peklo a zkažený začátek dovolené, na kterou jste se tolik těšili a dlouho šetřili. Kdo to někdy zažil, ví, o čem mluvím. Nevím, jestli to přitahuju jenom já, ale na dálkových letech vždycky sedím blízko rodiny se řvoucími a do sedačky kopajícími dětmi nebo přede mnou sedí někdo, kdo si většinu letu sklopí sedačku tak, že se nemůžu pohnout. Takový let na lince Londýn – Buenos Aires nebo Frankfurt – Tokio je pak „zážitkem“, na který jen tak nezapomenete!

Letadlo je dnes běžným a dostupným prostředkem pro většinu z nás. Je to sice fajn, ale má to i své stinné stránky. Kdysi cesta letadlem byla luxus, který si mohl dovolit málokdo, a lidé k tomu i tak přistupovali a chovali se v letadle slušně a ohleduplně k ostatním. Spousta dnešních cestujících se chovat ohleduplně bohužel neumí a ani nechce. 

Jak se správně chovat v letadle. Co říká etiketa?

Nástup do letadla

Slušnost vůči ostatním cestujícím začíná už při nástupu do letadla. Vždy si nechejte dostatečnou časovou rezervu, abyste se k nástupu dostavili včas a letadlo nemuselo být kvůli vám opožděno už před startem. Tzv. boarding time, tedy čas, kdy se máte dostavit k nástupu do letadla, najdete na palubním lístku. Pokud už máte v letadle zavazadlo, musíte podle mezinárodních předpisů do něho i nastoupit. Neučiníte-li tak, musí se zavazadla v nákladovém prostoru najít a vyložit, což není vůbec snadné, takže posádka raději na opozdilce čeká, než by je měla hledat a vykládat. Ale i to se samozřejmě někdy stane. V obou případech je zpoždění značné a nervozita na všech frontách také. 

Místo v letadle máte jisté a je napsané na palubním lístku. Nemá tedy vůbec žádný smysl předbíhat frontu nebo se cpát do letadla, abyste tam byli mezi prvními.

V letadle

Ukládání zavazadel

Najděte si v letadle svoje místo a co nejrychleji uložte zavazadla nahoru tak, aby nezabrala celou plochu a zbylo i na ostatní. Zavazadla uložte do schránky nad hlavami nad svoji řadu sedadel. Najdou se i takoví borci, kteří obsadí celou schránku, a ještě pro jistotu i tu naproti nebo vedle. Pokud cestuje sama žena, je slušností, aby jí muž sedící poblíž pomohl uložit zavazadla do schránky.

Jedno sedadlo = jedno místo

Dále si sednete na svoje místo a zbytečně dlouho nebudete překážet v uličce. Měli byste ihned sklopit loketní opěrky mezi sedadly, abyste si vymezili prostor, který je vám vyhrazený a nezabírali místo sousedům. Zvláště cestující s mnoha kily navíc často dávají opěrky nahoru a zabírají tak kus prostoru, který jim nenáleží. Respektovat svůj prostor, i za cenu vlastního nepohodlí, patří k základním pravidlům slušného a ohleduplného chování v letadle, tak ho, prosím, respektujte.

Kapesníky vždy po ruce

Potřebujete si kýchnout, zakašlat nebo vysmrkat? Je to normální, ale přistupujte k tomu s ohledem k ostatním. Mějte proto vždy po ruce kapesníky. Pokud máte rýmu nebo kašel, pobyt v letadle vždy absolvujte s rouškou nebo respirátorem!

Konverzace se sousedy

Je slušnost se usadit a prohodit pár vět se sousedy. Pokud budou mít zájem o konverzaci a vy také, pak je v pořádku, a dokonce fajn, se s nimi dát do řeči a nezůstat jen u společenských frází. Kolikrát jsou vaši sousedé zajímaví lidé, zvláště při dlouhých letech s nimi můžete navázat i krásné přátelství. Pokud sousedé o konverzaci zájem nemají, nerušíte je. Slušností ale je se na konci letu rozloučit i s těmi, se kterými jste během letu prohodili jen pár zdvořilejších vět.

Pokud narazíte na člověka hovorného a poznáte, že by si s vámi rád popovídal, měli byste se nejdříve představit. Řeknete jméno, příjmení a odkud jste. Můžete pro začátek přidat informaci, co jste dělali ve městě, odkud odlétáte, a co budete dělat tam, kam přiletíte. Případně se zmíníte, jaká je vaše profese. Váš soused udělá totéž a konverzace je krásně navázaná. Neznamená to, že byste se museli bavit po celou dobu letu, dejte si čas i na spánek, odpočinek, shlédnutí filmu, poslech hudby. A mějte ohled také na ostatní cestující, kteří se chtějí prospat a vaše třeba hlučnější konverzace by je mohla obtěžovat.

Žhavé téma – cestování s dětmi

Cestujete-li s dětmi, je vaší povinností zajistit, aby neobtěžovaly svým křikem, boucháním nebo kopáním do sedadla ostatní pasažéry. Tohle je asi největší nešvar současného cestování letadlem a zažil to určitě každý, kdo si občas někam zaletí. Většina rodičů bohužel o této povinnosti neví, nebo spíše ví, ale nerespektuje, a jsou přesvědčeni o tom, že děti si mohou dovolit vše a ostatní to musí tolerovat. Ne, nemusí! Ale jen teoreticky, v reálu jim nic jiného nezbude, rodiče s dětmi přece nikdo během letu nemůže pro nevhodné chování z letadla vykázat. Na sociálních sítích i v diskusích pod články na různých webech se na toto téma často vedou žhavé polemiky. Jedna strana (většinou rodiče) se ohrazuje tím, že jsou to přece děti a ostatní by měli mít pochopení, že kopou do sedadel a jsou hluční, je to přece úplně normální. Ti, kterým se to nelíbí, jsou považováni za sobce nemající rádi děti. Druhá skupina (zbytek světa) jsou právě ti, kteří chtějí mít klidnou cestu, let si užít a nechtějí poslouchat křik rozjivených dětí. Tenhle problém, který se objevuje snad v každém letadle, by měly řešit letušky a rodičům vysvětlit nebo připomenout, jaká jsou pravidla a jaké jsou jejich povinnosti, pokud cestují v letadle s dětmi. Což se také bohužel moc často nestává. Těm, kteří chtějí mít klidný a ničím nerušený let tedy nezbývá nic jiného, než doufat, že budou sedět od dětí co nejdále.

Jídlo a pití 

Když dojede na jídlo, ten, kdo sedí v uličce, převezme jídlo od letušky a podá ho těm, kteří sedí uprostřed a u okna.

Nepřehánějte to s alkoholem. I když je někde v ceně letenky, nevypijte tolik, aby vám bylo špatně nebo vás pak museli z letadla vynést! Etiketa dovoluje maximálně dvě skleničky.

Nevolnost

Může se stát, že se vám v letadle udělá špatně. V kapse opěradla u sedadla před vámi najdete sáček, ale ten použijte opravdu jen v krajní nouzi. Když už tušíte, že by ke zvracení mohlo dojít, jděte včas na toaletu.

Mobilní telefony

Jak je to s mobilními telefony během letu?  V každém najdete režim „letadlo“, tak ho zapněte a vypněte, až letadlo bezpečně přistane.

Čistota

Mělo by to být naprostou samozřejmostí, leč není. Prosíme proto všechny cestující, aby se před letem vykoupali a vzali na sebe čistě vyprané oblečení. Nemusíte vonět drahým parfémem, ale týden nošené tričko a „vůně“ zpoceného těla je opravdu něco, co okolo sedící pasažéři chtít rozhodně nebudou, tak na ně berte ohled.

V letadle

Co říci závěrem? 

Chovejte se tak, aby let byl příjemný pro všechny pasažéry i personál a nikdo vás nemusel na nevhodné chování upozorňovat. Měli byste před nástupem do letadla znát svoje práva, ale také povinnosti. A k tomu jako bonus i etiketu, která sice není povinná, ale je to vždycky pohlazení po duši, když máte vedle sebe slušně vychované lidi a ne sobecké burany. Chovejte se tak, jak byste chtěli, aby se ostatní chovali k vám. Což platí nejen v letadle. Tak šťastný let a hladké přistání!

Zdroj: Moderní etiketa, Ladislav Špaček, Wikipedie

Strávíte letošní dovolenou u nás a ještě nevíte, kde by to mělo být? Pak pro vás máme 3 tipy na krásná místa:

Šumava. 7 tipů, kam vyrazit na pěší výlety od jara do podzimu

Riegrova stezka. Tip na výlet romantickým údolím řeky Jizery

Radhošť. Mystická hora ještě nevydala všechna svá tajemství

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp