22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Výlety a cestování » Ještěd. Jednodenní výlet a doporučená trasa s parádními výhledy

Ještěd. Jednodenní výlet a doporučená trasa s parádními výhledy

Foto: Pavlína Váchalová
Výlet s krásnými panoramaty, která budou zaslouženou odměnou za pěší výšlap na známou horu. Kdyby jezdila kabinová lanovka, bylo by to méně náročné, ale i tak trasu podle našeho itineráře zvládnete i pokud jste méně zdatní turisté, jen na vrchol budete muset vyjít po svých.

K dominantě Liberce dojedete autem nebo také tramvají. Pokud přijedete po vlastní ose, nejlepší je zaparkovat dole na placeném krytém parkovišti, které najdete kousek od konečné stanice městské tramvajové linky, celodenní stání vás letos vyjde na 200 Kč. 

Na vrcholu hory stojí restaurace, hotel a vysílač v jednom. Národní kulturní památka je obdivovanou stavbou a její architekt Karel Hubáček za ni dostal cenu od Mezinárodní unie architektů. Něco dobrého si můžete vychutnat v restauraci nebo o patro níž v bistru či venkovním občerstvení, které je v provozu za pěkného počasí. Vyfotit se můžete také s Malým Marťanem, dítětem z jiné planety, které se ztratilo a na vrcholu Ještědu čeká na své přátele. Bronzovou sochu vytvořil Jaroslav Róna. A pak už nezbývá, než se kochat nádhernými panoramaty! Kdo by si chtěl dopřát jedinečný východ nebo západ Slunce, může tady v hotelu přespat.

Foto: Pavlína Váchalová

Až se na vrcholu dostatečně nabažíte výhledy na okolní krajinu, můžete se vydat třeba po naší doporučené trase po červené turistické značce, která se pod vrcholem stáčí doprava (E3 Hřebenovka) a pokračuje strmou kamenitou cestou až k rozcestí Nad Výpřeží. 

Foto: Pavlína Váchalová

Dále se dáte doleva pořád po červené. Budete míjet odbočku k Mohyle letců, kde stojí pomníček zasvěcený letcům, kteří tady zahynuli, pak se opět vrátíte na červenou a pokračujete na rozcestí se žlutou (Terasy Ještědu). Tam se dáte doleva a dojdete až na vyhlídku Červený kámen. Až si tu vyfotíte panoramata, vrátíte se na žlutou a pokračujete pohodlnou cestou na rozcestí Pláně pod Ještědem, odtud už je to co by kamenem dohodil k chatě Pláně pod Ještědem, kde se dá za koupit něco k snědku. Hned pod chatou se napojíte na modrou E3 a dojdete po ní zpět k autu nebo tramvaji. Poslední úsek cesty je zpočátku trochu strmější, poté plynule přejde v pohodlnou cestu.

Jednodenní pěší výlet na Ještěd. Doporučená trasa s nádhernými výhledy.
Foto: Pavlína Váchalová

Celá pěší túra z vrcholu Ještědu vám bude trvat cca 2 a čtvrt hodiny čistého času a je to asi 7 a půl kilometru. Lepší je si celý výlet naplánovat na všední den, kdy je tady méně lidí a samozřejmě bonusem bude i slunečné počasí s dobrou viditelností, abyste nepřišli o panoramata. 

Nezapomeňte na pohodlné boty a bundu, neboť na vrcholu dost fouká v každém ročním období. A přibalte si do batohu také pláštěnku, jsou to hory a počasí se tu může rychle změnit.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Jak se správně chovat v letadle

V letadle. Co říká etiketa a znáte svá práva i povinnosti?

V letadle. Naplno se rozjíždí hlavní dovolenková sezóna a mnoho z vás za hranice všedních dnů poletí letadlem. Velmi často se v různých diskusích řeší chování některých lidí. Existují však společenská pravidla, kterými je dobré se řídit. Kdyby je znali a chovali se podle nich všichni vzduchoplavci, bylo by na světě lépe a radostněji aspoň v tomto prostoru.