19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Noviny a tipy » Poděbrady a setkání historických kočárků. Přijeďte se pokochat tou nádherou!

Poděbrady a setkání historických kočárků. Přijeďte se pokochat tou nádherou!

Poděbrady. Historické kočárky
foto: Pavlína Váchalová
Poděbrady se o posledním červencovém víkendu přenesou do minulého a předminulého století. Už čtvrtým rokem se na kolonádu sjedou milovnice i obdivovatelé nádherných historických kočárků a panenek. V sobotu 30. července 2022 v 11 hodin začne přehlídka opravdu velkolepá a jste na ni srdečně zváni!

Poděbrady a historické kočárky

Všechny tři minulé ročníky se vydařily a pěkný i nevšední zážitek to byl pro všechny lázeňské hosty, obyvatele Poděbrad i návštěvníky. Některé sběratelky to pojaly stylově a na kolonádu vyrazily oděné do dobových kostýmů a bylo vidět, že svoje staré kočárky i panenky opečovávají s velkou láskou. V některých kočárcích byla opravdová mimina nebo panenky, které vypadaly jako živé a na první pohled byste je od skutečných dětí nerozeznali, tak dokonalé byly! Ty už samozřejmě nebyly historické, ale ve starých kočárcích jim to slušelo úplně stejně jako těm, které by dnes mohly být už klidně prababičkami.

Poděbrady. Historické kočárky
foto: Pavlína Váchalová

Kdo akci organizuje?

Celou tuto krásnou akci vymyslela a každým rokem ji organizuje paní Monika Kupecká. K historickým kočárkům se před 5 lety dostala vlastně úplně náhodou, když před antikem v Nové Pace uviděla kočárek tzv. osmipérák, ve kterém ji vozili rodiče. O novém koníčku bylo rozhodnuto! Dnes má doma 14 kočárků dětských i na panenky. Nejstarším exponátem, který má ve své sbírce, je kočárek zvaný Princezzka vyrobený roku 1905. Na sociálních sítích si paní Monika našla skupiny stejných nadšenců, kde se dá najít spousta informací a nějaký kočárek také koupit. Pak už byl jen krok k organizaci setkání na poděbradské kolonádě.

Poděbrady. Historické kočárky
foto: Pavlína Váchalová

Jaké bude letos setkání historických kočárků v Poděbradech? 

Zeptali jsme se rovnou paní Moniky Kupecké.

Můžete představit letošní akci? Bude se nějak lišit od těch minulých?

Letošní akce se nebude lišit od těch minulých. Každý ročník mě někam posune. Loni bylo k vidění asi 165 kočárků. Akce začíná na kolonádě u sochy prezidenta Masaryka a poté pokračuje promenádou po lázeňské kolonádě až k vodotrysku. Následuje přivítání účastníků, loni jsme představovali nejstarší kočárek, letos se zaměříme na nejhezčí dobové kostýmy.

Jaký nejstarší kočárek tady uvidíme?

To je otázka, na kterou nedokážu odpovědět, každý rok se objeví něco, co loni nebylo. Loni to byl kočárek vyrobený okolo roku 1870. Do roku 1900 se kočárky vyráběly ručně, je to tedy i krásná ukázka zručnosti hlavně kovářů a košíkářů.

Poděbrady. Historické kočárky
foto: Pavlína Váchalová

Kolik se letos představí kočárků?

To uvidíme až na akci samotné, loni jich bylo přes 165. Je velmi náročné to přesně spočítat, ale spíše mi záleží na tom, aby bylo hezké počasí a účastníci si akci užili. 

Jak a kde se mohou přihlásit ti, kteří mají takový kočárek doma a chtěli by se akce zúčastnit. Jaké jsou podmínky?

Hlásit předem se nikde nemusí, stačí přijet 30.7.2022 v 11 hodin do Poděbrad k soše prezidenta Masaryka, která stojí na začátku kolonády ve směru od náměstí, a přidat se k průvodu.

Poděbrady. Historické kočárky
foto: Pavlína Váchalová

Poděbrady a další víkendová akce Kafíčkoteque

Kočárky jezdí do Poděbrad obdivovat dospělí i děti. Malé holčičky jsou z nich nadšené. Pokud budeme mít na počasí takové štěstí, jako jsme měli v minulých letech, bude to určitě parádní podívaná i krásně strávená sobota v lázeňském městě, které nabízí i další aktivity. O tomto víkendu se na kolonádě od pátku do neděle koná i street culture festival s názvem Kafíčkoteque, což je také moc pěkná akce, na kterou se stojí za to vypravit.

Zdroj: Wikipedie

Mohly by se vám také hodit další tipy v okolí Poděbrad:

Tip na cyklovýlet. Start: Poděbrady. Cíl: Bučický mlýn

Kutná Hora a Grunta. Tip na výlet do místa, které se pyšní jedním “nej”

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp