Potřebujete rychle uvařit luštěniny? Přidejte trochu sody. Připálil se vám oběd a hrnec nejde vyčistit? Vezměte na něho sodu. Přišli jste unaveni z dlouhé túry a bolí nohy? Připravte si koupel se sodou. Přijeli jste na jaře do nevětrané chaty? Nepříjemného zápachu vás zbaví opět soda. A tak bychom mohli pokračovat hodně dlouho.
Jedlá soda je velmi levný přírodní přípravek, který může dobře posloužit v každé domácnosti a v mnoha případech nahradit drahé chemické výrobky. Stále více lidí nahrazuje produkty průmyslově vyráběné těmi přírodními, mezi které patří i jedlá soda. Je to čistě přírodní produkt, který nemá žádné vedlejší účinky, a proto ji můžete bez obav používat každý den.
Jedlá soda je všestranným pomocníkem v kuchyni i v domácnosti, při pečení, úklidu, praní i v péči o zdraví. Používá se například jako kypřidlo do moučníků, na změkčení potravin vařených ve vodě, na přípravu šumivých nápojů, na odstranění nežádoucích pachů v chladničce i na čištění v domácnosti – od připálených hrnců až po skvrny na gauči nebo koberci. Tipů a receptů, jak sodu využít v domácnosti i v péči o zdraví, najdete stovky. Tady je pár z nich, které se vám budou pro začátek určitě hodit.
Vaření:
1/ Potřebujete důkladně umýt zeleninu nebo ovoce? Stačí přidat na litr vody 1-2 lžičky jedlé sody a zelenina, ovoce i saláty budou krásně čisté.
2/ Fazole, další luštěniny i zelí se uvaří rychleji, pokud k nim přidáte sodu. 1 lžičku na 1 litr vody. Má to navíc i další příjemný bonus – pomáhá proti nadýmání, které tyto zdravé potraviny způsobují.
Péče o tělo:
1/ Pleť nebude suchá, pokud ji budete mýt ve vodě se sodou – přidejte cca 1 lžičku sody do misky s teplou vodou.
2/ Připravte si koupel, po které bude pleť jemnější – stačí přidat 100 g jedlé sody do vany s horkou vodou a můžete relaxovat.
3/ Unavené nohy (po náročném pracovním dni nebo po dlouhé túře) ocení koupel v horké vodě s jedlou sodou. 100 g jedlé sody přidejte do 5 litrů horké vody a nohy do tohoto roztoku na několik minut ponořte.
4/ Jedlá soda pomůže i při štípnutí hmyzem nebo po popálení od kopřiv. Na bolavé místo naneste trochu sody rozmíchané v malém množství vody.
5/ Zubnímu kazu se můžete ubránit, pokud si připravíte roztok z 1 lžičky sody rozmíchané ve sklenici vody a budete si vyplachovat ústa po jídle nebo po čištění zubů ráno a večer. Tento roztok také pomáhá zabránit tvorbě nepříjemných aftů a dokáže zuby vybělit a zpevnit.
6/ Sodový roztok je také výbornou dezinfekcí zubních kartáčků, na kterých se usazují škodlivé bakterie. Vyčistíte je jednoduše – 1x za týden ponořte kartáčky přes noc do tohoto roztoku připraveného z 1 sklenice vody a 1 lžičky sody.
7/ Máte ve vlasech lupy? Zkuste do nich vmasírovat hrst sody. Nechte chvíli působit a pak hlavu umyjte.
Domácnost:
1/ Pomocí jedlé sody odstraníte nepříjemný zápach z bot. Vezměte staré ponožky, do každé nasypejte cca 3 lžíce sody, zavažte, vložte do bot a nechejte je v nich přes noc.
2/ Jedlá soda je také účinným čističem čalounění a koberců. Povrch posypejte sodou, nechejte několik hodin působit a pak vysajete.
3/ Zápachu v lednici se zbavíte jednoduše. Na malý talířek nasypejte 50 g sody, nechejte ho v chladničce a po týdnu vyměňte za čerstvou dávku. Použitou sodu z ledničky nevyhazujte, ale vysypejte do výlevky ve dřezu, poslouží tak ještě jednou.
4/ Čas od času je dobré pročistit odpady – výlevku ve dřezu a odpady ve vaně a umývadle. Nemusíte kupovat drahé chemické přípravky, opět velmi dobře poslouží jedlá soda. Nasypete ji do odpadu, necháte hodinu působit a pak propláchnete horkou vodou. Pokud máte výlevky ucpané, připravte si vlastní účinný přírodní čistič – vezměte 1 šálek jedlé sody, 1 šálek horkého octa a 1 litr horké vody. Takto připravenou směs vlijte do odpadu a nechejte působit. Tak po hodině propláchněte horkou vodou.
5/ Odstraňuje pach z myčky a čistí ji. Občas posypejte dno myčky před mytím nádobí jedlou sodou.
6/ Do čisticího prostředku na mytí nádobí přisypejte trochu jedlé sody, nádobí půjde lépe umýt a bude se pěkně lesknout.
7/ Jedlá soda je výborným čističem a je dobré ji mít v kuchyni vždy při ruce. Stačí vlhký hadřík posypat sodou a krásně vyčistíte kuchyňskou desku, sporák, ledničku i mikrovlnku.
8/ Na hrníčcích od kávy nebo čaje zůstávají skvrny, které se špatně myjí. Opět na pomoc přichází jedlá soda, naneste ji trochu na houbičku a hrnky umyjte. Tímto způsobem vyčistíte také termosky.
9/ Špinavé utěrky na nádobí stačí namočit do teplé vody s jedlou sodou a budou jako nové.
10/ Jedlá soda si poradí také s připáleným hrncem. Nalijte do něho vodu, přidejte 5 lžic sody, chvíli povařte a nechejte odstát. Pak umyjte.
11/ Tento jednoduchý přípravek odstraní zápach na WC – do misky nasypejte v poměru 1:1 jedlou sodu a sůl do koupele a misku nechejte v místnosti.
12/ Zatuchlý vzduch v déle nevětraných místnostech (například na chatě, kde přes zimu nikdo nebyl) pomůže odstranit také jedlá soda. Dejte do látkového pytlíčku nebo do staré ponožky 5 lžic sody, zavažte a zavěste do prostoru.
13/ Pomocí sody vyleštíte stříbrné i zlaté šperky.
14/ Na špinavý zahradní gril také stačí jedlá soda.
15/ Prádlo krásně vybělíte, pokud k pracímu prášku přidáte cca půl šálku jedlé sody.
16/ Jedlá soda pomáhá i na mnohé skvrny. 4 lžíce sody rozmíchejte ve čtvrt šálku teplé vody a naneste na skvrnu.
Jedlá soda má kromě využití v domácnosti také řadu vlastností, díky kterým pomůže léčit nebo zmírnit různé nemoci. Je například vědecky dokázáno, že čistí cévní stěny od usazených solí a cholesterolu, pomáhá normalizovat krevní tlak, obnovuje a stimuluje imunitu, snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, celkově pomáhá v očistě organismu.