Ze Špindlu k pramenům Labe – tip na pěší výlet

Trasa, cca 16 km:

Špindlerův Mlýn (dolní stanice lanovky na Medvědín, parkoviště) – lanovkou na Medvědín – přes Šmídovu vyhlídku po červené turistické značce k Vrbatově boudě a dále na Labskou boudu – odbočka k prameni Labe – zpět na Labskou boudu – Labským dolem po modré značce zpět do Špindlu

 

Medvědín - horní stanice lanovky
Medvědín – horní stanice lanovky

Nádhernou celodenní pěší túru od horní stanice lanovky na Medvědín si můžete projít od jara do podzimu, bude záležet samozřejmě na počasí. Trasu zvládne i méně zdatný turista a celkem snadno ji ujdou i děti. Nezapomeňte ale na dobré boty, cesta je místy hodně kamenitá a zpátky půjdete kus cesty prudce dolů. Ještě než se vydáte do Špindlu, zjistěte si, jak zrovna jezdí lanovka. Třeba na stránkách: www.skiareal.cz.

IMG_2041

Lanovkou vyjedete na Medvědín. Tady se určitě chvíli zdržíte a pokocháte výhledem na hřebeny hor a pořídíte pár fotek. Je tu i pěkná nová restaurace s posezením venku i uvnitř a tedy i čas na první ranní kávu nebo čaj.

IMG_2060

Půjdete pohodovou lesní cestou po červené turistické značce kolem Šmídovy vyhlídky, pak kousek do kopce po asfaltce až na Vrbatovu boudu, kde si můžete odpočinout, dát si malé občerstvení a dojít se podívat na mohylu Hanče a Vrbaty.

Na Labské boudě si určitě dejte vyhlášený borůvkový koláč
Na Labské boudě si určitě dejte vyhlášený borůvkový koláč

Budete pokračovat stále po červené značce kolem Pančavského vodopádu přes Ambrožovu vyhlídku až na Labskou boudu. Tu zatím minete a půjdete asi 600 metrů k pramenům řeky Labe. Pak se po stejné červené vrátíte zpátky na Labskou boudu. Tam se určitě zastavte aspoň na kafe a vynikající borůvkový koláč nebo borůvkový zákusek. Také výhled stojí opravdu za to.

Pramen Labe

Pramen Labe

IMG_2050

Cesta zpátky po modré turistické značce je trochu náročnější, místy vede z prudkého kopce a tady oceníte dobré boty. Budete míjet Labský vodopád, Malý Labský vodopád a Medvědínský vodopád. Modrá značka vás dovede až zpět k dolní stanici lanovky.

IMG_2060

IMG_2057

Cesta podél Labe - už téměř u cíle
Cesta podél Labe – už téměř u cíle

Pohodový výlet můžete zakončit v některé místní restauraci nebo kavárně. Pro ty, kteří dají přednost relaxaci, je tu hned naproti lanovky aquacentrum s bazénem i vířivkou.