26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana
26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana

Velkeucho.cz » Zdravý životní styl » 7 benefitů karobu, jeho přínosy pro zdraví a jak ho použít v receptech

7 benefitů karobu, jeho přínosy pro zdraví a jak ho použít v receptech

Foto: Pixabay
Karob v našem jídelníčku nemá takové místo, jaké by si zasloužil. Víte o něm, že pokud v receptech nahradíte kakao karobem, můžete v nich pak snížit množství cukru až o 1/3? A to není zdaleka všechno!

Karob neboli svatojánský chléb a najdete ho také pod názvem rohovník. Do našich jídelníčků ho pomalu zařazujeme a zkoušíme, co dobrého se dá z něho připravit. Máme pro vás i 3 velmi jednoduché recepty, jak ho použít. Zkuste z něho připravit lahodný nápoj, polévku či pomazánku.

7 benefitů karobu

 • přirozeně sladký bez přidaného cukru
 • nízký obsah tuku
 • vysoký obsah vlákniny
 • bohatý zdroj bílkovin
 • obsahuje vitamíny a minerály (hlavně vitamíny A, B, a D a z minerálů pak především vápník a draslík, dále pak hořčík a železo)
 • neobsahuje kofein ani theobromin
 • je přírodním zdrojem aminokyselin

Jaké přínosy karobu pro zdraví uvádí literatura

V moudrých knihách se dočtete se, že karob:

 • pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zabraňovat jeho ukládání v těle
 • upravuje hladinu cukru v krvi
 • může sloužit jako prevence před vznikem problémů se srdcem
 • nevyvolává zrychlený tep
 • nezpůsobuje poruchy spánku
 • nepodporuje hyperaktivitu
 • se používá k léčení průjmových onemocnění
 • napomáhá s léčením zánětů žaludeční sliznice
 • má příznivý vliv na trávení a podporuje správnou funkci trávicího ústrojí

3 snadné recepty, jak použít karob

Nápoj z karobu

Připravíte ho z živočišného nebo rostlinného mléka. Karobový prášek nejprve dobře rozmícháte v troše mléka a poté přilijete zbytek. Do nápoje můžete přidat skořici, hřebíček nebo lžičku medu či javorového sirupu.

Karobová poleva na moučníky

Budete potřebovat kokosový tuk, bambucké nebo kokosové máslo a karob. Polevu připravíte ve vodní lázni. Dosladit můžete podle chuti třeba sirupem nebo cukrem.

Karobová oříšková pomazánka 

Lískové oříšky, karobový prášek, slunečnicový olej, trochu vanilkového extraktu nebo vanilkové pasty (prodává například Dr. Oetker) a cukr nebo sirup dáte do mixéru a umixujete dohladka. 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
kalorie a cholesterol

Kalorie a cholesterol. Víte, kolik obsahují jednotlivé potraviny?

Kalorie a cholesterol. Abyste si uměli sestavit vyvážený jídelníček, měli byste mít přehled nejen o tom, kolik kalorií daná potravina obsahuje, ale také kolik obsahuje cholesterolu. Je to důležité zvláště pokud vám lékař naměřil zvýšenou hladinu tzv. špatného cholesterolu. Pak už jde všechna legrace stranou, protože může jít i o život.

zdravý jídelníček

Co musíte vědět, abyste si uměli sestavit zdravý jídelníček

Zdravý jídelníček. Víte, kolik kalorií má 1 g tuku, cukru nebo bílkovin? Co je dobré do zdravého jídelníčku zařadit a čemu se vyhnout? Jak sestavit jídelníček, když chcete něco zhubnout? Nejjistější cestou, jak se v tom všem vyznat a oddělit „zrno od plev“, je mít aspoň základní vědomosti o výživě a vědět, co a v jakém množství jednotlivé potraviny a jídla obsahují. Pokud to budete znát, pak si budete umět sestavit správný jídelníček a vypočítat kalorické hodnoty. Pojďme se se na to podívat.

potraviny

Potraviny. Co je mýtus, lež a co je pravda. Jak se v tom vyznat

Jako každá vědní disciplína, tak i věda o výživě se neustále vyvíjí a o potravinách, které tvoří náš jídelníček, jsou stále objevovány další poznatky. Díky tomu se pak může nějaká potravina právě teď jevit jako úžasná pro naše zdraví a za pár let je tomu u té samé úplně naopak.

rebarbora

Reveň nebo také rebarbora. Zdravá zelenina, ze které uděláte spoustu dobrot

Rebarbora je vynikající a velmi zdraví prospěšná zelenina, abyste toho ale dokázali využít, musíte s ní umět správně zacházet. Většinou ji buď milujeme nebo nenávidíme. Pokud ji někdo nemá rád, bude to nejspíš tím, že ještě neobjevil všechny její chutě. Vyzkoušejte některý z našich receptů a pak se teprve rozhodněte, do které skupiny budete patřit.