19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Zdraví » Žena a život mezi 40 a 60. Všechno se mění! Tipy, triky a recepty, jak se s tím vyrovnat

Žena a život mezi 40 a 60. Všechno se mění! Tipy, triky a recepty, jak se s tím vyrovnat

menopauza
foto: Pixabay
Období mezi čtyřicítkou a šedesátkou je časem, kdy u žen nastává menopauza. Organismus stárne a objevují se zdravotní problémy. Žena a život se mění. Čas se zastavit nedá a každá žena si tím jednou musí projít. Čas ale můžete zpomalit a mnohým problémům předejít nebo se jim úplně vyhnout, když budete vědět, jak to udělat.

Po čtyřicítce či u některých žen trochu později se pozvolna mění tělo. Na vině je menopauza a pokles produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu, který má v organismu důležitou roli prakticky ve všem. Může se to projevovat výkyvy nálad, bolestmi hlavy, kloubů i zad, bolesti prsou, návaly horka, pocením i bušením srdce. Vysychají sliznice a mění se kvalita pokožky, mohou vypadávat vlasy a lámou se nehty. Mnoho žen má právě díky vysychání sliznic menší chuť na sex. V tomto období se také může objevit inkontinence. 

Tloustnete? Je to v tomto období normální

Mění se i tělo a tělesné proporce. Ženám se začíná ukládat tuh hlavně v oblasti kolem pasu a dochází k tzv. nitrobřišní obezitě, která zapříčiňuje riziko aterosklerózy (kornatění tepen, kdy se do stěn ukládá tuk) a hrozí riziko kardiovaskulárních onemocnění. Břišní obezitu máte, pokud je váš obvod pasu větší než 88 cm, u diabetiček 80 cm. 

Bazální metabolismus zpomaluje, proto i pokud jíte a hýbete se stejně jako doposud, tloustnete. Je tudíž nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, co jíte a jak se hýbete. Pokud to neuděláte, kila budou nekontrolovaně přibývat a za pár let z nás bude fyzicky úplně jiný člověk, než na kterého jsme byly zvyklé vy i vaše okolí.

Ubývá kostní hmota

Další problém, který se k tomuto období života váže, je úbytek kostní hmoty. Zlomit si nohu nebo ruku, je tedy daleko snazší než v mládí. Ze statistik vyplývá, že zlomeniny kostí i obratlů jsou vyšší v této věkové kategorii. Více se také kazí zuby a častěji vypadávají. Lékaři doporučují absolvovat vyšetření, tzv. denzitometrii, která zjistí hustotu kostní tkáně a obsah minerálů v kostech. Problém se poté řeší podáváním vitaminu D s vápníkem.

Žena a život. Čas se nedá zastavit, ale zpomalit ano

Každý organismus je jiný, proto se problémy s menopauzou nemusí týkat všech žen a stejnou měrou. Těm, které mají vážné příznaky, pomáhá hormonální substituční terapie, kdy se tělu dodávají léčiva, která nahradí nedostatek estrogenů. Lékař připraví ženě terapii přímo na míru.

Pokud nemáte potíže velké, můžete vyrovnat deficit estrogenů pomocí fytoestrogenů, tedy látek rostlinného původu. Podávají se ve formě doplňků stravy, jejich zdrojem je třeba červený jetel s mateří kašičkou, ploštičník hroznatý, sója luštinatá, třezalka tečkovaná. 

Jetel luční. S čím vám pomůže?

V jetelu lučním jsou obsaženy izoflavony, které mají podobný účinek jako estrogen. Je to bylina domácí, proto našemu organismu blízká. Na potíže v klimakteriu se používá také asijská sója, ale dejte přednost našemu jetelu, tělo ho mnohem snáze zpracuje. Tato bylinka také čistí lymfu, zbavuje tělo odpadních produktů látkové výměny a zmírňuje kožní onemocnění, ekzémy a lupénku. Jeho dalším benefitem, který v tomto věku tělo velmi ocení, je jeho schopnost snížit hladinu cholesterolu při onemocnění srdečně cévního systému a aterioskleróze. 

jetel
Jetel, foto: Pixabay

Jetel luční proti rakovině

33 domorodých kmenů Severní Ameriky používá jetel luční jako prostředek proti rakovině, může bránit vzniku a růstu tumorů. National Cancer institut v USA zkoumá účinky jetelu a na základě výzkumů bylo zjištěno, že květy obsahují sloučeniny s rakovinotvornými účinky.

Připravte si z jetelu lučního čaj

1 lžičku květů a listů zalijte 250 ml horké vody, přikryjte a nechejte louhovat 5 minut.

Pohyb, pohyb a ještě jednou pohyb

Je nesmírně důležitý v každém věku, ale v tomto ještě mnohem více! Dalo by se říct, že je tím nejlepším lékem na všechny obtíže. Doporučuje se intenzívní pohyb nejlépe půl hodiny denně, ale minimálně 3 x týdně. Zařaďte ho do svého života a uvidíte, že mnohé zdravotní problémy, i ty psychické, zmizí úplně nebo se aspoň podstatně zmírní. Ideální je obyčejná chůze, rychlá chůze, indiánský běh a zkusit můžete nordic walking. Psali jsme o něm TADY. Prospěšná je také jóga, zvláště hormonální, která stimuluje hladinu ženských hormonů, regeneruje organismus a zmírňuje nepříjemné stavy spojené s tímto životním obdobím. Dobrou volbou je také taj-či. K tomu všemu přidejte silový trénink. 

Co říci závěrem?

Každé období života má svoje specifika, je jedinečné a vždy záleží jenom na tom, jak se na něho budete dívat. Jestli budete hledat to hezké nebo to špatné. Je to čas, kdy byste měly více přemýšlet o tom, co jíte a do svého volného času zařadit dostatek pohybu. Období mezi 40 a 60 lety je i přes problémy, které jsou s ním spojené, pro mnoho žen tím nejkrásnějším. Děti jsou velké, kariéra se už tolik neřeší, zdraví ještě celkem slouží, takže vlastně ideální čas si užívat všech krás, které život přináší. Souhlasíte?

Zdroj: Naše léčivé rostliny (Ursula Stumpfová), Wikipedie

Lékem věčného života i rostlinkou proti příznakům stárnutí je reishi. Přečtěte si o ní.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
klíšťata, klíště

Víte, kde najdete všechny důležité informace o klíšťatech?

Klíšťata číhají všude – v lesích, na loukách, v zahradách i městských parcích. Až 20% jich přenáší na člověka některou ze závažných nemocí. Riziko infekce a nákazy můžete snížit na minimum, pokud budete vědět nejen, jak se chránit, ale i co dělat v případě, když chcete mít jistotu, jestli přisáté klíště nebylo nakažené.

červnové byliny

Červnové byliny. Co sbírat, jak je uchovat a co z nich připravit

Červnové byliny. Červen je podle bylinkářů nejvhodnější měsíc pro sběr léčivých rostlin. V tomto čase nejdelších dnů a nejkratších nocí mají byliny nejvyšší koncentraci léčivých látek. Co sbírat a jak je uchovat, abyste mohli jejich sílu využívat po celý rok?