Kdy a kde kopřivy nejlépe sbírat
Sbírají se od časného jara do září. Podle Jiřího Janči má kopřiva největší sílu, pokud se sbírá do konce května. Vybíráme si raději slunečná místa, kde kopřiv není hodně. Tam, kde se kopřivě mimořádně daří, může jít totiž o kulturní půdu kontaminovanou dusičnany. Janča doporučuje kopřivu trhat nejlépe odpoledne okolo 14. hodiny. Nejlepší je sklízet horní výhonky těsně před rozkvětem. Pokud se vypravíte na sběr kopřivy, nezapomeňte si přibalit gumové rukavice.
Kopřiva a léčba nemocí
Listy obsahují chlorofyl, vitamíny a minerální látky, ze kterých je asi nejdůležitější hořčík. Kopřiva je velmi zdravá, dokáže povzbudit metabolismus a všechny fyziologické funkce. Výčet by byl hodně dlouhý, za všechny například toto: stimuluje činnost slinivky, působí proti průjmově, antivirově zejména proti chřipkám, podporuje hojení ran, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, při revmatismu působí stejně dobře jako syntetické prostředky. Kořen se používá proti vypadávání vlasů a je účinný jako prostředek při nezhoubném zvětšení prostaty se zvýšeným váznutím moči v měchýři. Doporučuje se jako vynikající prostředek pro látkovou výměnu u starších lidí a obecně má omlazující účinky v každém věku. Samčí květy zlepšují mužskou plodnost. Ale dokáže toho ještě mnohem více.
Nejčastěji se z ní připravuje odvar nebo nálev. Podávání kopřiv nemá žádné kontraindikace a nejsou známy vážné vedlejší účinky. Může se tedy užívat dlouhodobě, ale jako každá bylina, by se neměla užívat trvale.
Kopřiva jako skvělý prostředek při oslabení organismu
Říká se, že kopřivy si z půdy dokáží vytáhnout minerály a vitamíny a vstřebají je do svých listů, proto jsou velmi zdravé a výživné a kopřiva je vysoce účinná při celkovém oslabení organismu. Velmi jednoduše si z ní připravíte šťávu, která vás postaví na nohy. Celou čerstvou rostlinu rozmixujte nebo odšťavte v odšťavovači. Dejte si 2 lžíce 3 x denně.
Kopřiva a vysoký tlak
50 gramů malých čerstvých lístků kopřivy dáte do 1 litru studené vody, pomalu zahříváte a pak 4 minuty na mírném plameni necháte provařit. Poté 15 minut louhovat a pak přecedíte. Po šálcích pijete po celý den.
Kopřiva na čištění krve
Používají se kořeny. 40 gramů čerstvých, umytých a pokrájených dáte do 1 litru studené vody, přivedete k varu a pomalu vaříte asi 8 minut na mírném plameni. Pak 10 minut necháte louhovat, poté přecedíte. Doporučuje se vypít po šálcích v průběhu dne půl litru.
Kopřiva proti vypadávání vlasů
Hrst kopřivových kořenů dáte do hrnce spolu s půl litrem vinného octu a 10 minut přikryté pokličkou pozvolna vaříte. Necháte vychladnout a přefiltrujete přes papírový kávový filtr. Jednou denně ocet lehce vetřete do vlasové pokožky.
Kopřiva na bolesti zad
Na bolest v oblasti bederní páteře se doporučuje přikládat čerstvé listy.
Kopřiva a artritické klouby
Tahle starodávná metoda by se vám mohla jevit jako nepříjemná až brutální, ale vzhledem k tomu, že se s dobrými výsledky používá už po staletí, něco na ní asi bude. I moderní studie prokázaly, že účinná je. Jak na to? Klouby postižené artritidou se šlehají čerstvě utrženými kopřivami.
Zdroj: Herbář léčivých rostlin (Jiří Janča), Naše léčivé rostliny (Ursula Stumpfová), Léčivé rostliny (Jarmila Neugebauerová), Domácí bylinář