22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Zdraví » Kopřiva. Detoxikuje i posiluje organismus a pomáhá léčit celou řadu nemocí

Kopřiva. Detoxikuje i posiluje organismus a pomáhá léčit celou řadu nemocí

Foto: Pixabay
Kopřiva dvoudomá. Bylinkáři a léčitelé říkají, že je univerzálním prostředkem k detoxikaci organismu, k vyčištění krve a k odstranění jedovatých zplodin z těla. Kopřiva dodá tělu minerální soli a vitamíny, které posílí celý organismus, a tím také podpoří zdraví a krásu. Nejúčinnější je tato kúra samozřejmě na jaře.

Kdy a kde kopřivy nejlépe sbírat

Sbírají se od časného jara do září. Podle Jiřího Janči má kopřiva největší sílu, pokud se sbírá do konce května. Vybíráme si raději slunečná místa, kde kopřiv není hodně. Tam, kde se kopřivě mimořádně daří, může jít totiž o kulturní půdu kontaminovanou dusičnany. Janča doporučuje kopřivu trhat nejlépe odpoledne okolo 14. hodiny. Nejlepší je sklízet horní výhonky těsně před rozkvětem. Pokud se vypravíte na sběr kopřivy, nezapomeňte si přibalit gumové rukavice.

Kopřiva a léčba nemocí

Listy obsahují chlorofyl, vitamíny a minerální látky, ze kterých je asi nejdůležitější hořčík. Kopřiva je velmi zdravá, dokáže povzbudit metabolismus a všechny fyziologické funkce. Výčet by byl hodně dlouhý, za všechny například toto: stimuluje činnost slinivky, působí proti průjmově, antivirově zejména proti chřipkám, podporuje hojení ran, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, při revmatismu působí stejně dobře jako syntetické prostředky. Kořen se používá proti vypadávání vlasů a je účinný jako prostředek při nezhoubném zvětšení prostaty se zvýšeným váznutím moči v měchýři. Doporučuje se jako vynikající prostředek pro látkovou výměnu u starších lidí a obecně má omlazující účinky v každém věku. Samčí květy zlepšují mužskou plodnost. Ale dokáže toho ještě mnohem více. 

Nejčastěji se z ní připravuje odvar nebo nálev. Podávání kopřiv nemá žádné kontraindikace a nejsou známy vážné vedlejší účinky. Může se tedy užívat dlouhodobě, ale jako každá bylina, by se neměla užívat trvale.

Kopřiva jako skvělý prostředek při oslabení organismu

Říká se, že kopřivy si z půdy dokáží vytáhnout minerály a vitamíny a vstřebají je do svých listů, proto jsou velmi zdravé a výživné a kopřiva je vysoce účinná při celkovém oslabení organismu. Velmi jednoduše si z ní připravíte šťávu, která vás postaví na nohy. Celou čerstvou rostlinu rozmixujte nebo odšťavte v odšťavovači. Dejte si 2 lžíce 3 x denně.

Kopřiva a vysoký tlak

50 gramů malých čerstvých lístků kopřivy dáte do 1 litru studené vody, pomalu zahříváte a pak 4 minuty na mírném plameni necháte provařit. Poté 15 minut louhovat a pak přecedíte. Po šálcích pijete po celý den.

Kopřiva na čištění krve

Používají se kořeny. 40 gramů čerstvých, umytých a pokrájených dáte do 1 litru studené vody, přivedete k varu a pomalu vaříte asi 8 minut na mírném plameni. Pak 10 minut necháte louhovat, poté přecedíte. Doporučuje se vypít po šálcích v průběhu dne půl litru.

Kopřiva proti vypadávání vlasů

Hrst kopřivových kořenů dáte do hrnce spolu s půl litrem vinného octu a 10 minut přikryté pokličkou pozvolna vaříte. Necháte vychladnout a přefiltrujete přes papírový kávový filtr. Jednou denně ocet lehce vetřete do vlasové pokožky.

Kopřiva na bolesti zad

Na bolest v oblasti bederní páteře se doporučuje přikládat čerstvé listy.

Kopřiva a artritické klouby

Tahle starodávná metoda by se vám mohla jevit jako nepříjemná až brutální, ale vzhledem k tomu, že se s dobrými výsledky používá už po staletí, něco na ní asi bude. I moderní studie prokázaly, že účinná je. Jak na to? Klouby postižené artritidou se šlehají čerstvě utrženými kopřivami.

Zdroj: Herbář léčivých rostlin (Jiří Janča), Naše léčivé rostliny (Ursula Stumpfová), Léčivé rostliny (Jarmila Neugebauerová), Domácí bylinář

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
cholesterol

Cholesterol. Je opravdu tak zlý, jak si o něm spousta lidí myslí? 

Mnoho lidí se na cholesterol dívá jako na něco škodlivého, co by do našeho zdravého života rozhodně nepatřit nemělo. Je to ale velký omyl, jde o životně důležitou látku, bez které zdravý organismus nemůže fungovat. On je totiž cholesterol „zlý“ a cholesterol „hodný“. Abyste je dokázali rozlišit, je třeba o něm vědět aspoň pár základních faktů.

Jak docílit krásného a zdravého opálení. Co je opravdu důležité?

Jak se správně opalovat, abyste se nespálili, ale zároveň do těla dostali dostatečné množství tolik potřebného vitaminu D? Když pokožku spálíte, hrozí zdravotní rizika. Pokud nebude mít organismus dostatek vitaminu D ze sluníčka, zdravotní problémy vás také neminou. Poradíme, jak docílit rovnováhy a přidáme recept od bylinkářů na přípravu čistě přírodního prostředku na zklidnění a regeneraci pokožky.

Pampeliška. Jak využít jejich sílu po celý rok. Rady, tipy a recepty

Smetanka lékařská, nebo také pampeliška, je rostlinka, která toho má ve svém repertoáru opravdu hodně. Dokáže pomáhat v boji s mnoha nemocemi, pomůže při hubnutí a používá se také jako pleťová voda. Je bohatá na vitamíny i minerální látky. Co z ní připravit a jak si ji uchovat po celý rok? Tady najdete rady i recepty.

O houbě reishi se říká, že je zázračným lékem věčného života

Reishi je houba s vysokým obsahem léčivých látek. Téměř vše, co se o ní tradovalo po staletí, bylo současnými vědeckými studiemi změřeno, dokázáno a potvrzeno. Mezi houbami je naprostým unikátem, který je jakýmsi přirozeným přírodním recirkulačním organismem, tedy vyrábí si vlastní výživné látky. Možná ji budete znát pod názvem ganoderma lucidum, lesklokorka nebo lingzhi.

Víte, kde najdete všechny důležité informace o cukrovce?

Cukrovka – diabetes je velmi závažné onemocnění, které vás může připravit o zrak, ledviny a v krajním případě i o život. V České republice se dnes dotýká téměř každé rodiny. Diabetiků žije v Česku asi 900 000 a předpokládá se, že další tisíce o něm neví. Víte, kde o ní najdete všechny důležité informace?