22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » Zdraví » Jste v zajetí svého stresu? Netýká se to náhodou také vás?

Jste v zajetí svého stresu? Netýká se to náhodou také vás?

Foto: Pixabay
Stres je vlastně vykolejení z rovnováhy. Je to pocit, jako by člověk vyjel ze zajetých kolejí, ze svého zaběhnutého rytmu a život ho posouval tam, kam vůbec nechce. Dá se tomu nějak ubránit?

Stres má negativní vliv na zdraví duševní i fyzické a je příčinou mnoha nemocí. U lékaře dost často uslyšíte: “To máte ze stresu”. Proto je důležité stresu porozumět a naučit se ho aspoň částečně ovládat, aby neovládal on nás. Lehčí formy můžete zvládnout sami, pokud se vám to ale nedaří, není vůbec nic špatného na tom vyhledat lékařskou pomoc.

Jak poznáme, že nás ovládá stres

Máme často:

  • černé myšlenky
  • pocit, že nemůžeme myslet normálně
  • roztěkané myšlenky
  • nesoustředění se
  • bušení srdce
  • zrychlené dýchání
  • divný pocit v břiše

Jak reagujeme na stres

Dlouhodobý a neléčený stres se časem přehoupne v rezignaci na život i na sebe samé. Někteří budou hledat východisko v alkoholu, někteří budou drancovat ledničku, likvidovat jednu sladkost za druhou, jiní tupě zírat na televizi. A někteří všechno dohromady. K tomu se zcela jistě přidá mrzutost, naštvanost na celý svět, vleklá únava a problémy s fyzickým zdravím. Časem se vám budou vyhýbat přátelé i kamarádi a tak dále a dále. Je to pak začarovaný kruh, ze kterého se špatně vystupuje a není žádná ostuda vyhledat pomoc psychologa. A to dříve než se dostaví problémy zdravotní.

Je možné mít stres pod kontrolou?

Cílem vašeho snažení je mít ho pod kontrolou a naučit se s ním žít. Být připravený na to, že číhá za každým rohem a nenechat ho, aby vás překvapil. Prostě „život přeje připraveným“.  Nikdy není pozdě se tohle naučit, začít můžete v každém věku a ať se zrovna nacházíte v jakékoliv životní situaci. Mozek se naštěstí dokáže zregenerovat a přepnout do jiného módu. Čím dříve začnete, tím lépe. Existují vědecké metody, které vás naučí, jak se se stresem vypořádat a jak se s ním naučit žít. On tady s námi bude navždy, nikdy neodejde a naše jediná správná cesta je tento fakt prostě přijmout. Lehčí formy zvládnete pomocí literatury sami, pokud ale máte pocit, že to sami nedáte, určitě vám pomůže psycholog.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
cholesterol

Cholesterol. Je opravdu tak zlý, jak si o něm spousta lidí myslí? 

Mnoho lidí se na cholesterol dívá jako na něco škodlivého, co by do našeho zdravého života rozhodně nepatřit nemělo. Je to ale velký omyl, jde o životně důležitou látku, bez které zdravý organismus nemůže fungovat. On je totiž cholesterol „zlý“ a cholesterol „hodný“. Abyste je dokázali rozlišit, je třeba o něm vědět aspoň pár základních faktů.

Jak docílit krásného a zdravého opálení. Co je opravdu důležité?

Jak se správně opalovat, abyste se nespálili, ale zároveň do těla dostali dostatečné množství tolik potřebného vitaminu D? Když pokožku spálíte, hrozí zdravotní rizika. Pokud nebude mít organismus dostatek vitaminu D ze sluníčka, zdravotní problémy vás také neminou. Poradíme, jak docílit rovnováhy a přidáme recept od bylinkářů na přípravu čistě přírodního prostředku na zklidnění a regeneraci pokožky.

Pampeliška. Jak využít jejich sílu po celý rok. Rady, tipy a recepty

Smetanka lékařská, nebo také pampeliška, je rostlinka, která toho má ve svém repertoáru opravdu hodně. Dokáže pomáhat v boji s mnoha nemocemi, pomůže při hubnutí a používá se také jako pleťová voda. Je bohatá na vitamíny i minerální látky. Co z ní připravit a jak si ji uchovat po celý rok? Tady najdete rady i recepty.

Kopřiva. Detoxikuje i posiluje organismus a pomáhá léčit celou řadu nemocí

Kopřiva dvoudomá. Bylinkáři a léčitelé říkají, že je univerzálním prostředkem k detoxikaci organismu, k vyčištění krve a k odstranění jedovatých zplodin z těla. Kopřiva dodá tělu minerální soli a vitamíny, které posílí celý organismus, a tím také podpoří zdraví a krásu. Nejúčinnější je tato kúra samozřejmě na jaře.

O houbě reishi se říká, že je zázračným lékem věčného života

Reishi je houba s vysokým obsahem léčivých látek. Téměř vše, co se o ní tradovalo po staletí, bylo současnými vědeckými studiemi změřeno, dokázáno a potvrzeno. Mezi houbami je naprostým unikátem, který je jakýmsi přirozeným přírodním recirkulačním organismem, tedy vyrábí si vlastní výživné látky. Možná ji budete znát pod názvem ganoderma lucidum, lesklokorka nebo lingzhi.