Jak je to s „déčkem“
Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Je to komplex sloučenin, které mají pro naše zdraví fyzické i duševní zásadní význam. Nejdůležitější z tohoto komplexu je vitamin D2 a D3. Do těla se dostávají z potravy a slunečních paprsků.
Proč je vitamin D pro tělo tak potřebný
Je důležitý pro zdravé a silné kosti a zuby, chrání organismus proti virům různého původu, posiluje imunitu, má vliv na srdce, krevní tlak i cévy. Snižuje riziko výskytu rakoviny, demence i Alzheimerovy choroby. Bylo prokázáno, že jeho nedostatek vede k psychickým potížím od nespavosti po depresivní stavy. Člověk, který má vitaminu D málo, je unavený, podrážděný, bez nálady a může být i častěji nemocný. Málo vitaminu D pak snižuje hladinu vápníku v těle, což způsobuje řadu dalších komplikací. Typickými příznaky nedostatku vitaminu D je vypadávání vlasů nebo pomalé hojení ran i bolesti svalů.
Mnozí lidé mají vitaminu D nedostatek a málokdo ví, že na vině může být i kromě dalších faktorů i nesprávné používání prostředků na opalování.
Jak dostat vitamin D do těla
Uvádí se, že bychom měli každý den pobývat na slunci 10 až 30 minut, abychom měli vitaminu D dostatek. Nejvíce se vitaminu D tvoří od května do konce září, a to mezi 11. a 15. hodinou. V jiných měsících a časech se ho tvoří minimum.
Vitamin D můžeme získat i z doplňků stravy. K dostání jsou ve formě kapek, kapslí nebo tablet. Doporučené množství najdete v příbalových letácích. U lidí, kteří mají extrémní nedostatek vitaminu D, jeho množství určí lékař.
Jak poznat, že je sluneční záření pro tvorbu vitaminu D slabé
Je to snadné a máte 2 možnosti. Pokud je UV index pod 4, sluneční záření je slabé a není schopné zajistit dostatečnou tvorbu vitaminu D. Jestli je slunečné záření dost silné, můžete také jednoduše zjistit podle stínu. Je-li stín delší než výška vaší postavy, pak je záření také slabé.
Jak je to krémy na opalování
Opalovací krémy používejte s mírou. Sice chrání pokožku před spálením, ale na druhé straně blokují tvorbu vitaminu D. Velkou roli také hraje, jaký přípravek používáte. Opalovací krémy s chemickými filtry nebo krémy s obsahem filtrů, které na pokožce vytvoří ochrannou vrstvu a poté je smyjete vodou. Také je třeba se zamyslet, jaký faktor v danou chvíli potřebujete. Na ostrém slunci nebude stačit SPF 5 a naopak při podvečerní procházce nebudete potřebovat SPF 50. Je dobré mít doma i na dovolené krémy s více faktory.
Jak zklidnit a zregenerovat popálenou pokožku
Bylinkáři doporučují si na pokožku podrážděnou a spálenou od slunečních paprsků připravit přírodní prostředek z ostropeřce mariánského a kokosového oleje. Ostropestřec pokožku zklidní a zregeneruje.
Recept na olej z ostropeřce mariánského
Semínka ostropeřce mariánského nadrtíte najemno a smícháte s přiměřeným množstvím kokosového oleje. Necháte den, dva odstát a máte hotový čistě přírodní tělový olej, který použijete na zklidnění a regeneraci pokožky spálené od slunce.
Jak ještě účinněji předejít nebezpečnému spálení pokožky
Pokud se chystáte v létě na dovolenou a budete hodně času trávit na slunci, pak začněte tělu dodávat beta-karoten. Je jedno, jestli pojedete k moři na jih nebo zůstanete doma, beta-karoten je důležitý a prospívá k tvorbě kožního barviva, ať jste na sluníčku kdekoliv. Jen nezapomeňte, že beta-karoten musíte užívat už měsíc až dva před létem, aby právě tato cesta byla účinná. Je nejlepší ho získat z přirozených zdrojů, tedy z potravy, ale koupit se dá i v tabletách. Přirozeně se vyskytuje v mrkvi, červených plodech (například kustovnice čínská) či v řadě ovoce a zeleniny. Výborným přirozeným zdrojem je také mladý ječmen nebo obiloviny či řasa chlorela.