Zahrada léčivých bylin paní Hany Jánské

Stalo se vám někdy, že jste o něčem snili a ono se pak v životě děly věci tak, že vše, co se přihodilo, směrovalo k tomu, aby se sny splnily? To přesně se stalo paní Haně Jánské. Snila o tom, že bude podnikat v zemědělství a pěstovat byliny. Sen se proměnil ve skutečnost. Postupně buduje bylinkovou farmu, které dala jméno „Byliny pro vás“. Jak sama říká: „pro radost sobě, rodině i ostatním lidem“. K tomu ještě svoje hluboké znalosti předává dále a pořádá přednášky o bylinách – jak je správně pěstovat a zpracovávat tak, aby si zachovaly všechny účinné látky.

Cesta za vlastním snem

„Bylinky jsem začala pěstovat nejdříve na pronajaté zahradě, později jsme s manželem koupili pozemek, postavili na něm dům a začali budovat naši vlastní bylinkovou zahradu. Zaujaly mě čínské byliny, nastudovala jsem si o nich vše, co bylo známo a dala jsem se do jejich pěstování. Dařilo se mi vypěstovat třeba ženšen pětilistý, kustovnici čínskou, schizandru, pupečník asijský, bacopu monnieri, pazvonek chloupkatý i anginovník. Potom jsem se zaměřila na pěstování našich tradičních českých bylinek. Víte třeba, že obyčejná petrželka má velmi pozitivní účinky na tělo, stejně jako libeček nebo pažitka?“ vypráví paní Hanka.

Bylinky, ezoterika a tradiční čínská medicína

Paní Hanka se začala hlouběji zajímat o bylinky v době, kdy při zaměstnání studovala tradiční čínskou medicínu se zaměřením na iridologii (diagnostiku podle duhovky očí) a diagnostiku jazyka. Lidem pak na jejich zdravotní problémy doporučovala konkrétní bylinky. Proč si tedy nepěstovat svoje vlastní? A tak se vše vyvíjelo, jak má, a mozaika se krásně skládala. Nejdříve paní Hanka zasadila rostliny asijské, které bylo možné pěstovat v našich klimatických podmínkách, pak i ty české.

Zahrada plná léčivých bylin a malá Provence

Zájemci o bylinky mohou navštívit její zahradu a seznámit se tak s ní i bylinkami. Samozřejmě k tomu dostanou odborný výklad s praktickými radami, jak bylinky pěstovat, na co je použít a co z nich udělat. Na farmě vzniká také malá Provence, tedy levandulová zahrádka. Květy levandule se přidávají do čajových směsí pro zklidnění organismu, ale také si z nich můžete připravit relaxační zklidňující koupel.

Přednášky a semináře

Paní Hana ví o bylinách skutečně hodně a dovede o nich také poutavě vyprávět, proto jsou její přednášky velmi oblíbené. Termíny a místa najdete na stránkách farmy. Její semináře najdete i na Youtube (cyklus Bylinkář). Vysvětluje tu zpracovávání jednotlivých bylin, poradí, jak si připravit jednoduchou měsíčkovou mast, levandulovou koupelovou sůl, nebo třezalkový olej, případně tinkturu z lichořeřišnice a mnohé další.

Kde můžete nakoupit produkty z farmy „Byliny pro vás“

Výpěstky (sazeničky, semínka, sušené byliny) z farmy „Byliny pro vás“ můžete koupit na farmářských trzích v okolí Loun nebo si je objednat na facebookových stránkách https://www.facebook.com/bylinyprovas . Dostanete tak české byliny vypěstované v čistém prostředí.

A na závěr doporučení paní Hanky nejen čtenářům Velkého ucha:

„Občas zabořte ruce do hlíny, propojíte se tak se zemí a zbavíte se stresu a napětí. Zahradničení je příjemná relaxace pro všechny a začít můžete v každém věku. Nemusíte mít obrovskou zahradu, stačí malý záhonek a na něm si pěstovat rostliny, které jsou zdraví prospěšné a udělají vám radost“.

Hana Jánská

  • Vystudovala TČM se zaměření na iridologii (diagnostika podle duhovky očí) a diagnostiku jazyka.
  • Založila bylinkovou farmu, kterou pojmenovala „Byliny pro vás“
  • Oblíbený citát: „Zvol si práci, kterou miluješ, a nebudeš muset už nikdy v životě pracovat.“ Konfucius
  • Místo působení: Vlčí 77, 440 01 Louny

Kontakty:

http://www.bylinyprovas.cz/

https://www.facebook.com/bylinyprovas