Welcome to NEW YORK!

Aneb postřehy, rady a tipy, které by se mohly hodit každému, kdo se tam ocitne a chce nasát tu pravou newyorskou atmosféru. Zažít New York by měl jednou za život každý, kdo to s cestováním a poznáváním myslí opravdu vážně. Nečekejte na nic a vyražte hned!

 

NYC – Na co je třeba myslet před cestou

Výlet do NYC zvládnete sami, cestovku k tomu nepotřebujete. Není problém koupit letenku ani sehnat ubytování. Ostatní si nastudujete z průvodců nebo najdete informace na internetu.

Pečlivě vyberte hotel. Spousta jich totiž má společné záchody a koupelny na patře, i když na fotkách vypadají celkem dobře a nikdo by asi nečekal, že sociální zařízení v hotelu na Manhattanu bude sdílet ještě s mnoha dalšími turisty.

Počítejte s tím, že výlet do tohoto obřího velkoměsta pořádně zatřese rodinným rozpočtem. Například obyčejný hotel se skromným vybavením vyjde pro dva i na několik tisíc korun za noc. A to i v ošklivé a asi nejlevnější Čínské čtvrti.

Jídlo je tu také poměrně drahé. Pokud nebudete mít luxusnější hotel, pravděpodobně nebudete mít v ceně ani snídani. Dobře a bez obav se dá najíst v malých čínských bistrech (nudle s kuřecím masem stojí okolo 9 USD). Kdo si nedá burgera, jakoby nebyl v Americe! Pořídíte ho také cca od 9 USD. V supermarketech je možné si koupit saláty, sushi nebo teplé jídlo (okolo 10 USD), usadit se v parku a hodovat spolu s domorodci.

Jeďte s prázdným kufrem, protože výhodným nákupům kvalitního značkového oblečení a bot určitě neodoláte. Budete-li mít málo času, nemusíte běhat za nákupy po městě, stačí zajít do Century 21 a limit do letadla (obyčejně 23 kg) hravě naplníte během chvilky. Jeden Century je hned vedle památníků dvojčat a druhý trošku menší pak u Central parku. Za návštěvu stojí také Victoria‘s Secret s nádherným spodním prádlem. Co je určitě výhodné tu nakoupit? Spodní prádlo různých značek (ceny od cca 4 USD), džíny Lewis, Guess (od 27 USD), sportovní oblečení, boty, tašky, kabelky. Vše značkové a u nás několikanásobně dražší.

NYC – Co se vám možná bude zdát divné

Budete potkávat převážně mladé lidi, a to proto, že tohle bláznivé tempo většinou vydrží běžný homo sapiens sapiens jen v první půlce života, pak hurá na Floridu.

_DSC0115_U_low

NYC – Co se vám asi nebude zdát divné

Poměrně dost místních si vypracovalo tělo do poněkud větších rozměrů, což jim ale evidentně vůbec nevadí a hrdě ho vystavují na obdiv. V oblečení se řídí pravidlem: čím jsem tlustší, tím upnutější oblečky je třeba si pořídit.

_DSC0119_U_low

Asi tak na každém desátém kroku potkáte nějakou bizardní postavičku. Tu téměř nahé dámy, támhle oživlé sochy svobody… I když jen sedíte v parku, pořád se něco děje a je na co koukat!

_DSC0109_U_low _DSC0114_U_low

NYC – Čeho se bát nemusíte

Jízdy metrem. Ačkoliv ještě nedávno byla tato kratochvíle považována za hazardování se životem, dnes už adrenalinovou zábavu hledejte jinde. Vašimi spolucestujícími budou převážně lidé tmavší pleti a teenageři, ti ostatní spíše preferují jízdu taxíkem. Všude je dost policistů připravených zasáhnout a na mnoha místech i bezpečnostní kamery.  Nečekejte ale metro takové, na jaké jste zvyklí v Praze! TIP: Kupte si časovou jízdenku, vyjde levněji a nebudete řešit nabíjení karty. Na sedm dní stojí cca 30 USD.

NYC – Na co si dát pozor

Abyste nezašlápli nějakého bezdomovce. Ne že by u nás nebyli, ale ke spánku si většinou vyberou méně nápadné místo, než je jedno z centrálních náměstí na nejrušnější ulici ve městě. To v NY rozhodně neplatí – Broadway, Union Square či 5 th Avenue jsou k odpočinku skvělým místem v jakoukoliv denní dobu.

_DSC0060_U_low

Respektujte pokyny strážců zákona. Neodporovat, nediskutovat, vykonat, co se sluší a patří. S neposlušnými jedinci se tu opravdu nemazlí. Vězení nebo propuštění na kauci není asi zrovna to, co byste museli v NY absolvovat.

NYC – Kam zajít, co vidět, co vyzkoušet

Projít se po Broadway, zastavit se na Madison Square, posedět v parku na Union Square, shlédnout reklamy na Times Square.
Pocourat se, posedět, poležet, proběhnout se, povozit se v kočáru, šlápnout do pedálu, popovídat si s veverkami, projet se na loďkách… v Central parku.
Vyzkoušet newyorské metro.
Vyjet na některou z vyhlídek na mrakodrapu a mít NYC jako na dlani. Třeba na Top of The Rock.
Přejít East River po Brooklynském mostě.
Chvíli se zastavit u památníků po dvojčatech a podívat se na stavbu nového WTC.
Zamávat Soše Svobody (trajektem na Staten Island se kolem ní projedete zdarma).
Zrelaxovat na pláži na Coney Island. Dostanete se tam z centra Manhattanu pohodlně metrem.
Dát si pravého amerického burgera a hot dog (ten nejlépe v Nathan‘s, který s tím vším před 100 lety začal jako první).
Ochutnat šálek kávy ve Starbucksu, kde ta nejmenší velikost má přes 400 ml.
Nakoupit značkové hadříky, aby se tím trochu srovnal rozpočet.
A pokud vám bude připadat NY málo „cryzy“, dejte si pořádnou jízdu hlavou dolů na horské dráze v zábavním parku na Coney Island.

Nejdelší a nejznámější newyorská ulice - Broadway.

Nejdelší a nejznámější newyorská ulice – Broadway.

V Central parku nebudete nikdy sami.

V Central parku nebudete nikdy sami.

Takto uvidíte Empire State Building z vyhlídky v 70. patře Top of The Rock.

Takto uvidíte Empire State Building z vyhlídky v 70. patře Top of The Rock.

Brooklynský most je úžasná stavba sama o sobě.

Brooklynský most je úžasná stavba sama o sobě.

Pietní místo památníku po dvojčatech.

Pietní místo památníku po dvojčatech.

Nový WTC má spoustu příznivců, ale také mnoho odpůrců. Stavba je trochu jako z jiného světa.

Nový WTC má spoustu příznivců, ale také mnoho odpůrců. Stavba je trochu jako z jiného světa.

K Soše Svobody se dostanete několika způsoby.

K Soše Svobody se dostanete několika způsoby.

Legendární hot dogy prý vymysleli v roce 1916 kuchtíci v restauraci Nathan's.

Legendární hot dogy prý vymysleli v roce 1916 kuchtíci v restauraci Nathan’s.

Spodní prádlo nakoupíte třeba v obchodech Victoria's Secrets.

Spodní prádlo nakoupíte třeba v obchodech Victoria’s Secrets.

Jedna z mnoha atrakcí v zábavním parku na Coney Island. Podobných šíleností tu najdete více.

Jedna z mnoha atrakcí v zábavním parku na Coney Island. Podobných šíleností tu najdete více.

LET’S GO TO NEW YORK! Stojí to za to.

Text a fota: Pavlína Váchalová, New York 2016