Výpověď ze zaměstnání leží na stole. Jsem teď oficiálně bez práce. Co udělat krok za krokem?

CO JE DŮLEŽITÉ VĚDĚT. To, čeho jste se možná už dlouho obávali, se stalo realitou. I když to čekáte, stejně v první chvíli přijde šok, bezmoc, beznaděj a otázky, co bude dál. Berte to jako fakt, který musíte přijmout a jako dno, od kterého se musíte odrazit. Jaké by měly být PRVNÍ KROKY, které je třeba udělat?

Pokud už jste ve výpovědní době, zajděte na kterýkoliv úřad práce a požádejte o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Ten vás pak bude informovat o vhodných pracovních nabídkách.

Po skončení výpovědní doby jděte na úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště, tedy tam, kam podle adresy trvalého bydliště spadáte. Požádejte o zprostředkování zaměstnání a o podporu v nezaměstnanosti. Na úřad se musíte dostavit do 3 dnů. Tyto dvě žádosti si můžete vyplnit elektronicky doma a vytištěné přinést s sebou.

www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-zprostredkovani-zamestnani

www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

POZOR. Nelze žádat jen o podporu v nezaměstnanosti, musíte zároveň zažádat i o zprostředkování zaměstnání.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Ti, kteří poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání měli důchodové pojištění v délce aspoň 12 měsíců. Buď jako zaměstnanci nebo osoby s jinou výdělečnou činností, tedy i OSVČ.

Jaké doklady si vzít, pokud jdete na úřad práce poprvé?

+ občanský průkaz

+ doklad o ukončení pracovního poměru

+ potvrzení o zaměstnání (zápočtový list)

+ potvrzení o výši průměrného výdělku

+ pokud jste OSVČ, tak potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu

U dokladů od státních orgánů, které má uchazeč o zaměstnání povinnost doložit úřadu práce, je možné zmocnit úřad práce k tomu, aby si je obstaral sám.

Teď jste vedeni na úřadu práce jako nezaměstnaný člověk. Z tohoto statusu pro vás plynou nějaká práva, ale i povinnosti. Je důležité vědět, které to jsou, protože neznalost zákona neomlouvá. Tady je najdete a opravdu si vše pořádně pročtěte:

www.uradprace.cz/web/cz/prava-a-povinnosti-uchazece-a-zajemce

Kontakty a informace na jednotlivé krajské pobočky a kontaktní pracoviště naleznete na adrese: www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

Pokud ještě nejste oficiálně nezaměstnaný, ale možná se k tomu schyluje, podívejte se i na tento článek.