Vyplatí se investice do pasivního bydlení?

Pokud právě teď řešíte nové bydlení, určitě přemýšlíte, jestli dům nebo byt, a pokud dům, tak klasický nebo pasivní? Poradí vám Ing. Jan Procházka ze společnosti  All Inclusive Development.

 

Pasivní bydlení, to je úspora, ale i komfort

Zelené technologie se při výstavbách bydlení masivně prosazují také v Česku.Za posledních dvacet let ušly dlouhou cestu a dnes vypadají zcela jinak. Ekologické už neznamená jen šetřící energii – snížení spotřeby se často dosahovalo na úkor komfortu a estetiky. Pasivní bydlení současnosti představuje symbiózu nízké spotřeby, pohodlí a estetiky exteriéru a interiéru stavby. Tyto technologie a postupy se implementují převážně do novostaveb, protože přeměny starých objektů do tohoto konceptu jsou většinou obtížně realizovatelné. 

Ekologické technologie v bydlení: co si dnes pod tímto pojmem máme přestavit?

Nízkoenergetický, nebo ideálně pasivní dům nebo byt, spotřebovává minimum energie. Základem takové stavby je kvalitní zateplení, které v létě chrání před přehříváním a v zimě před únikem tepla. Nízkoenergetický dům může mít podlahové topení se separátním nastavováním teploty v každé místnosti. Na střeše tohoto domu obvykle najdete fotovoltaické panely, se kterými přes den, i při minimálním slunečním svitu, perete a myjete de facto zdarma. Zelenou „vychytávkou“, která bude stále více aktuální kvůli nedostatku vody, jsou podzemní retenční nádrže na zahradě nebo na pozemku, které budou zachycovat dešťovou vodu. V posledních letech se začínají výrazně používat i tzv. rekuperační jednotky – systém průduchů, vedených ve stěnách stavby, který pomocí vzduchotechnického potrubí umožňuje větrat bez toho, abyste museli otevírat okna. Rekuperace v zimě dokáže nově přivedený vzduch do místnosti ohřát na pokojovou teplotu, čímž znovu šetří energii, kterou byste jinak spotřebovali na ohřátí studeného vzduchu. U pasivního domu by nemělo chybět:

Ricany_stavba_srpen-3153_nahled– kvalitní zateplení celé obálky budovy a okna s izolačními skly. Pasivní dům musí splňovat normy pro  celou konstrukci domu, ale také pro okna, dveře, střechu, podlahu i stěny

– fotovoltaické panely, vyrábějící elektřinu – mohou také ohřívat vodu, topit i svítit

– podlahové topení, snižující náklady na vytápění. Tento typ topení sice pro pasivní dům není nutný, ale určitě je výhodný.

– rekuperace, šetřící energii, která se ztrácí klasickým větráním

– retenční nádrž na dešťovku, která slouží jako užitková voda. Sice s pasivitou domu bezprostředně nesouvisí, nicméně hospodárné využívání zdrojů k pasivnímu bydlení také patří.

Kolik takový dům bude stát?  Bude výrazně dražší, než standardní rodinný dům?

Bydlení v zeleném domě není investičně nijak nákladnou záležitostí, rodinné pasivní domy se zahradou dnes pořídíte za cenu čtyřpokojového bytu ve velkém městě. Třeba rodinný dům Alea s energetickou náročností A, který se staví v Říčanech u Brna, stojí kolem pěti milionů korun (www.ricanydomy.cz). Pokud budete v takovém domě bydlet, snížíte spotřebu energie na bydlení o desítky procent – použité technologie ušetří měsíčně ve srovnání s bydlením kdekoli jinde minimálně pět tisíc korun.

Jan Procházka_nahledPodle Ing. Procházky se investice do pasivního bydlení do budoucna rozhodně vyplatí. Podle nové evropské legislativy bude u nás po roce 2020 možné stavět pouze pasivní domy, nebo budovy s velmi podobnými parametry. Domy, které nebudou mít pasivní charakter, budou hůř prodejné a pravděpodobně budou na trhu postupně ztrácet na hodnotě.