Velké pojednání o vánočním stolování. Inspirace, rady a tipy.

Inspirace, jak prostřít vánoční stůl.

Jak správně prostřít sváteční stůl.

Vánoce jsou nejkrásnějšími svátky v roce, tak by i váš stůl měl být v tyto dny nejkrásnější a měli byste si na jeho výzdobě dát záležet. Našli jsme spoustu krásně naaranžovaných vánočních tabulí, podle kterých se můžete inspirovat. Jsou z celého světa a vybrali jsme ty nejzajímavější.

Základem každé sváteční tabule, a nejen té štědrovečerní, je uspořádání talířů, skleniček a příborů. Jeden obrázek je lepší než spousta slov, podívejte se, jak by to mělo správně vypadat. Pak přidejte dekorace. Někdo má rád okázalejší výzdobu, jiný minimalistickou. Je to jedno, jen pamatujte, že někdy méně je více. 

Ke štědrovečernímu stolu a pak ke stromečku si oblečte něco pěkného, co vám sluší. Je to večer výjimečný, tomu by mělo odpovídat i oblečení. Také budete určitě fotit nebo filmovat, tak ať se pak sami sobě líbíte a rodina si založí do alba pěknou vzpomínku.

Slavnostní večeři ve většině rodin připravuje žena a v tomto případě je také hostitelkou. Sedí-li u stolu kromě jejího manžela i babička s dědou, pak podle společenských pravidel jako první dostane polévku babička, pak děda, poté manžel a nakonec děti (první dívka, pak chlapec nebo v pořadí od nejstarších k nejmladším). Hostitelka dostane jídlo jako poslední, ale nikdo nezačne jíst, dokud ona jako první nevezme lžíci, poté jedí všichni.

Ještě, než dojde na samotnou večeři, měla by nejváženější osoba u stolu, což bývá dědeček nebo otec, pronést krátký proslov. Zavzpomínat na členy rodiny, kteří už tu nejsou nebo bydlí někde daleko, a nakonec si popřejete krásné svátky a abyste se příští rok zase všichni sešli.

Pokud budete prožívat tento slavnostní večer s dětmi či vnuky, je to pro ně inspirace a vklad do života. Jak slavnostní chvíle prožíváte vy jako rodina, to pak přenesou do svých budoucích rodin. Bohužel dnešní doba moc nepřeje tradicím a zásadám společenského chování, ale děti, které se budou umět chovat, budou mít v životě velkou výhodu. Věřím tomu, že přijde doba, kdy opět slušnost zvítězí nad hrubostí.

Fotografie: Pinterest a Regionální potravina

Určitě je dobré si přečíst, jak se nepohádat na rodinných oslavách:

Jak si užít rodinnou sešlost a nepohádat se na ní. Aneb 10 kroků k oslavám bez hádek.