Vánoční věštby pro nezadané dívky a ženy. Chcete už teď vědět, kdo bude váš vyvolený?

Skanzen v Přerově nad Labem.

Vánoce jsou svátky magické a tajemné, naši předci věřili, že se o Štědrém večeru dá předpovídat budoucnost a osudy lidí podle různých znamení. Svobodné dívky a ženy chtěly v tento den najít odpověď na otázky, kdy se vdají a kdo bude jejich vyvolený.

 

Měly na to celou řadu „technik“. Jestli to fungovalo nebo ne, to se už asi bohužel nedovíme. Vybrali jsme pro vás tipů, můžete je vyzkoušet a dát nám na konci příštího roku vědět, jak to dopadlo! U tipu číslo 4 bychom prosili i foto!

Skanzen v Přerově nad Labem.
Skanzen v Přerově nad Labem.

1/ Svobodné dívky stály o Štědrém večeru ve vratech a jedly jablko. Když šel kolem jako první muž, v novém roce se vdaly.

2/ Svobodná dívka ležela o Štědrém večeru na posteli, pohybovala před spaním rukou nad hlavou jako by sela obilí a odříkávala: „Seju len, přijď, můj milý, sem, než bude bílý den.“ O kom se jí tu noc zdálo, toho dostala za muže.

3/ Někde zase házely dívky na střechu kabátky. Když tam zůstal viset hned napoprvé, do roka se vdaly. Kolikrát kabátek spadl, tolik let musely na svatbu čekat.

4/ Svého nastávajícího mohlo děvče vidět o Štědrém večeru i tak, že se zabalilo do ubrusu se zbytky jídel a lehlo si pod stůl. Byl to ten, který se ve snu objevil.

5/ Dívky dávaly do knedlíků lístky s mužskými křestními jmény a knedlík, který při vaření vyplaval na povrch vody jako první, dívky rozkrojily, lístek vyndaly a tak věděly, kterého chlapce toho jména dostanou za manžela.