V Jižní Tyrolsku si užijete úžasnou zimní dovolenou s lyžemi i bez nich.

Aktivní dovolená v Jižním Tyrolsku.

V Jižním Tyrolsku můžete sáňkovat ve dne i v noci.

Dovolenou v zimě si užívají hlavně lyžaři ať už na sjezdovkách nebo na běžkách. Pro ty, kteří zrovna „čertovským prkýnkám“ neholdují, se dnes nabízí spousta dalších možností, jak si zimu na horách pořádně vychutnat. Zajímavé aktivity nabízejí třeba farmy v romantickém prostředí Jižního Tyrolska.

 

Výlet zimní krajinou Jižního Tyrolska na sněžnicích zvládne i méně zdatný sportovec.
Výlet zimní krajinou Jižního Tyrolska na sněžnicích zvládne i méně zdatný sportovec.

 

 

Zimní radovánky s velkými stopami 

Louky, na kterých se v létě pasou stáda krav, nabízejí v zimě nekonečné plochy pro výlety na sněžnicích. Tento způsob přemisťování se v ne vždy zcela schůdném terénu má v Jižním Tyrolsku dlouho tradici. Sedláci sněžnice odedávna používají, aby se mohli volně pohybovat mezi farmami a dojít si do údolí pro zásoby. Pro návštěvníky velehor jsou pak vítanou alternativou ke skialpinistickým lyžím, protože umožňují poznávat i nejodlehlejší kouty zasněžené krajiny. A pokud vás nelákají romantické procházky pod siluetami Dolomit, můžete na sněžnicích vyrazit za dobrodružstvím. Za asistence sedláka se při východu slunce stanete stopaři a podle otisků pacek, tlapek a kopyt se dostanete na dosah srnám, liškám nebo kamzíkům v jejich nejpřirozenějším prostředí.

V Jižním Tyrolsku můžete sáňkovat ve dne i v noci.
V Jižním Tyrolsku můžete sáňkovat ve dne i v noci.

Sáňkování není jen zábava pro děti

V Jižním Tyrolsku je sáňkování národním sportem – vždyť je zde doma eso světového sáňkařského sportu Armin Zöggeler. Alespoň malý kopeček najdete vedle každého statku a děti se tu mohou dosyta vyřádit při soukromých závodech nebo stavění skokanských můstků, zatímco se rodiče vyhřívají na zimním slunci s hrnkem domácího bylinkového čaje. Pro ty náročnější jsou potom připraveny perfektně zabezpečené a skvěle upravené sáňkařské dráhy v lyžařských areálech. Na statku nebo horské chatě si půjčíte sáně, nahoru se dostanete pohodlně lanovkou a pak už si jen užíváte příval adrenalinu při několikaminutovém sjezdu s větrem o závod. Netradiční aktivitou pak může být i noční sáňkování. Při svitu měsíce, po domácím svařeném víně a pod oblohou posetou tisíci hvězdami je jízda zimním lesem dolů nezapomenutelným zážitkem.

Kopyta ve sněhu

Výlet na koňském hřbetě netknutou zimní krajinou, přes zasněžené vesnice a idylické lesní mýtiny patří k nezapomenutelným zážitkům. Ani pokud nepatříte ke zkušeným žokejům, nemusíte si tuto kratochvíli odepřít. Hafling – nejtypičtější plemeno Jižního Tyrolska – je velmi učenlivý, nenáročný a přátelský kůň, který se, kromě jiného, používá pro výuku dětí i začátečníků. Dokáže si tedy poradit i s úplně nezkušeným jezdcem. A pokud se vám tato aktivita zalíbí, zamluvte si u sedláka pár výukových lekcí. Naučíte se mnoho nového a užitečného o jízdě na koni a navíc se dozvíte řadu zajímavostí o chovu těchto ušlechtilých zvířat.

Ledové ostří 

Co takhle zkusit bruslení? U řady statků se ve chvíli, kdy teploty klesnou pod nulu, objevují malá kluziště pro zábavu dětí i dospělých (například farma Frötscherhof v Brixenu má pro tuto aktivitu dokonce celý rybník), na zamrzlých jezerech se pak můžete zúčastnit utkání v hokeji nebo si zatančit na bruslích za zvuků živé hudby. Bruslení si užijí všichni bez ohledu na věk nebo dovednosti. Vyzkoušet svoje umění můžete například na největším přehradním jezeře Resia v údolí Vinschgau. Profesionálně upravená plocha je otevřená denně až do 22 hodin, užít si tedy můžete i noční radovánky. A pozor, na tomto místě mají i jednu specialitu. Vyzkoušet si tu můžete rychlobruslení rovnou na třech speciálních drahách.

Romantická projížďka na saních tažených koňmi pohádkovou krajinou Jižního Tyrolska.
Romantická projížďka na saních tažených koňmi pohádkovou krajinou Jižního Tyrolska.

Romantická projížďka na saních tažených koňmi 

Budete-li trávit dovolenou na některé z farem v Jižním Tyrolsku, využijte nabídky některého z farmářů a objednejte si romantickou projížďku na saních tažených koňmi.

Pokud si chcete svoji zimní dovolenou opravdu užít se vším, co k ní patří, vyberte si pokoj či apartmán na jedné z 1600 farem sdružení Roter Hahn. Nejlépe se v nabídce zorientujete na webových stránkách ROTERHAHN, které jsou v češtině. Důmyslný vyhledávač vám po zadání vašich preferencí najde ten pravý statek přímo na míru.

Foto: Roter Hahn