Jízda vlakem z obýváku! „Pohled z vlaku“ je unikátní projekt Českých drah. Už jste se svezli?

projet se vlakem můžete i když sedíte doma

Pohled na svět očima strojvedoucího nabízí webový portál Českých drah: www.pohledzvlaku.cz. Projedete se po 37 zajímavých železničních tratích a nevytáhnete paty z domu! Uvidíte krajinu tak, jak ji vidí strojvedoucí. Je to nevšední zážitek nejen pro všechny milovníky železnice.

 

Můžete se projet po 37 zajímavých tratích! Například horskou železnicí ze Zábřehu na Moravě do Jeseníka známou jako Slezský Semmering, frekventovanou příměstskou tratí z pražského Masarykova nádraží do Úval, atraktivní tratí ve vltavském kaňonu z Masarykova nádraží do Kralup nad Vltavou a skoro hodinu a půl trvající jízdu pendolinem z Františkových Lázní do Plzně.

 „Náš portál Pohledzvlaku.cz jsme připravili pro železniční fanoušky a všechny, které zajímá dění kolem nich. Přibližuje neobvyklou práci strojvedoucího i nevšední pohled na trať z jeho kabiny,“ říká Václav Rubeš, šéfredaktor časopisu ČD pro vás a vedoucí projektu. „Podívat se na stanoviště v běžném provozu je téměř nemožné, stejně jako sledovat trať, všechny návěstidla a veškeré dění kolem železničního provozu z pohledu strojvedoucího. Přitom víme, že je řada železničních fanoušků i lidí, kteří vlakem cestují, a chtěli by pohled strojvedoucího zažít. Proto jsme se rozhodli postupně zmapovat nejzajímavější tratě a zájemcům je přiblížit,“ doplnil Václav Rubeš.

Web přitom nenabízí jen obyčejný pohled na trať očima strojvedoucího, jak bývá běžné na mnoha DVD mapujících některé tratě, jak vysvětluje Václav Rubeš: „Aby měl divák co největší zážitek ze sledování cesty, zaznamenali jsme ji několika kamerami na různých místech. Vedle klasického pohledu na trať lze zvolit i pohled do kabiny a sledovat veškeré úkony strojvedoucího. Záznam jízdy Pendolina nově přináší další úhel pohledu kamery – z výšky na strojvedoucího i část tratě najednou. Součástí všech záznamů je pohled z konce vlaku. Techničtí fajnšmekři jistě ocení kameru, která je umístěna přímo na podvozku. U pendolina tak divák může sledovat unikátní záběry systému aktivního naklápění. Abychom dění na trati co nejvíce přiblížili divákovi, stránka je opatřena také vysvětlivkami jednotlivých návěstí nebo vlaků, které míjíme.“

Virtuální prohlídku lokomotiv, elektrických a motorových jednotek i osobních vozů Českých drah nabízí další zajímavý portál BLUETRAINS (www.bluetrains.cz).

 

Foto: archiv České dráhy