TIP na výlet i dovolenou. JESENÍKY. Kouty nad Desnou. Nedotčená příroda, parádní turistika i exkurze do elektrárny Dlouhé stráně.

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Tahle část Jeseníků určitě stojí za návštěvu. Můžete si tu naplánovat celodenní výlet, ale klidně i týdenní dovolenou, nudit se určitě nebudete. Dá se odtud vyrážet na pěší výlety do hor, ale i kousek popojet třeba do Velkých Losin, prohlídnout si zámek, muzeum papíru a zajít si odpočinout do termálních lázní.

Elektrárna Dlouhé stráně patří mezi 7 největších divů České republiky

Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně najdete v Koutech nad Desnou kousek od Šumperku uprostřed přírody jesenických hor. Je to unikátní stavba, která se pyšní třemi „nej“: 

1/ má největší reverzní vodní turbínu v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW

2/ je elektrárnou s největším spádem v České republice (510,7 m)

3/ je vodní elektrárnou s největším celkovým instalovaným výkonem v ČR 2 x 325 MW

Elektrárna se začala stavět v roce 1978 a stavba trvala 18 let, neboť v průběhu ní došlo díky sametové revoluci k zastavení, poté k modernizaci projektu a dílo bylo dokončeno a uvedeno do provozu až v roce 1996. Elektrárna má 2 nádrže – horní a dolní. Horní nádrž leží na hoře Dlouhé stráně v nadmořské výšce 1350 metrů. Vlastní elektrárna se pak nachází v podzemí. Nádrže jsou s podzemím spojeny tunely a přivaděči.

2 tipy na výlet z Koutů nad Desnou

1/ s exkurzí do elektrárny

K elektrárně se dostanete z Koutů nad Desnou. Dojedete tady autem, vlakem i autobusem. Na exkurzi se vyráží z centra Koutů, jede se autobusem, který vás zaveze nejprve do informačního centra elektrárny, kde vám promítnou film, poté půjdete do samotné elektrárny. Pak dojedete autobusem k dolní nádrži, kde se pokocháte, vyfotíte a zase vás zavezou zpátky do Koutů. To celé trvá asi 2 hodiny

Je tu také možnost přidat si k exkurzi i horní nádrž, ke které vás vyveze autobus. Pak počítejte se 3 hodinami.

Vstupenky na exkurzi se kupují online předem a zvolíte si, jakou trasu chcete. Musíte je ale koupit hodně s předstihem, zvláště o víkendech, svátcích a prázdninách bývá vyprodáno na dlouho dopředu. Kupují se také na místě v info centru, ale to by byla velká náhoda, kdyby se vám to povedlo.

2/ pěšky k horní a dolní nádrži

K horní nádrži se dostanete také z Koutů nad Desnou. Odtud se dá vyjet lanovkou a pak pěšky po červené turistické značce asi 3 km nebo 4,5 km po asfaltce. K dolní nádrži se pak dostanete z Koutů po modré. Nebo si můžete udělat výlet na celý den, naplánujete si okruh a uvidíte obě nádrže. 

Pro dobrodruhy pak je cesta od horní nádrže dolů možná na koloběžkách, které si můžete půjčit. Je to nejdelší sjezd u nás a měří 17 km!

Informace a rezervaci na exkurzi najdete na: www.dlouhe-strane.cz

6 tipů, postřehů a doporučení Velkého ucha:

  1. Kouty nad Desnou a okolí jsou parádním výchozím místem pro milovníky aktivní dovolené a pěší turistiky. Dá se tu strávit den, ale klidně i celý týden chozením po horách a kocháním se nádhernou přírodou Jeseníků. Kousek odtud jsou třeba Velké Losiny se zámkem, termálním parkem, muzeem papíru i ruční papírnou. Tedy kombinace sportu, turistiky, kultury i relaxu na jednom místě, co více si přát!
  • Pokud se vypravíte k horní nádrži lanovkou z Koutů a odtud pak po červené turistické značce, počítejte s tím, že cesta je poměrně náročná a vede celá do kopce, občas dosti prudkého. Prý se to dá jet i nějakým mikrobusem od konečné stanice lanovky, ale ten jsme neviděli. Nechceme ale strašit a odradit vás, cestu pěšky zvládnete, pokud nejste nějak zdravotně omezeni, jen to bude chtít třeba nějakou pauzu a vzít si s sebou dostatek pití a nějakou svačinku. Nádrž je opravdu kouzelná a byla by škoda ji nevidět na vlastní oči.
  • Co pro nás bylo zklamáním, byla exkurze do elektrárny, od které jsme čekali mnohem více. Většinu času strávíte v informačním centru u filmu, který je spíše o vodních turbínách než o samotné stavbě. Pak se vydáte dlouhým tunelem, na kterém nic zajímavého není a dojdete do jedné haly, kde uvidíte 2 válce. Toť vše ze samotné elektrárny. Viz naše fota v galerii na konci článku. 
  • Bude exkurze do elektrárny bavit děti? Myslíme, že ne, ani ty starší. Radost jim udělá dětský park s různými atrakcemi, který najdete v centru Koutů nad Desnou nebo pak třeba hned vedle v Loučné nad Desnou
  • Pokud si budete chtít udělat celodenní výlet a stihnout exkurzi i pěší výlet k nádržím, pak doporučujeme jít na prohlídku elektrárny hned ráno, ať pak máte dost času. Pojedete-li nahoru i dolů lanovkou, je třeba počítat s tím, že její provoz bohužel i v létě končí už v 17 hodin a museli byste jít pak až do Koutů pěšky, což je pořádný krpál.
  • Ještě něco málo k lanovce. Cesta tam i zpět stojí dospělého 370 Kč, pokud máte exkurzi do elektrárny, tak dostanete slevu a zaplatíte 300 Kč. Je to poměrně drahá legrace, ale pěšky je to cesta hodně náročná nahoru i dolů a jen pro zdatné turisty s dobrou fyzičkou. Když jsme se vezli nahoru, říkali jsme si, že bychom za ni nakonec dali i více!