TIP na víkend v jarní Barceloně

PRAKTICKÉ RADY NA CESTU. Vydejte se do hlavního města Katalánska ještě před hlavní sezónou a vychutnejte si tak tuto metropoli v příjemných teplotách a s menší dávkou turistů. Výlet nemusí být nutně drahý, stačí si pohlídat ceny letenek, případně se poohlédnout po odletech například z Bratislavy.

 

 

Jak se levně dostat do Barcelony

Pokud nechcete, aby se vám podlomila kolena pod cenou letenky, vyplatí se poohlédnutí v nabídce nízkonákladových leteckých společností. Pravidelné linky z nedaleké Bratislavy do Barcelony (z Prahy bohužel dostupná není) nabízí kupříkladu Ryanair, u které se dá let pořídit již od 2000 Kč. K přesunu na bratislavské letiště pak můžete využít například pohodlné autobusové linky Student Agency a dále místní hromadnou dopravu.

Processed with VSCOcam with f2 presetLet trvá okolo dvou a půl hodin, takže tak akorát na to projít si průvodce či mapu a navrhnout přibližný itinerář výletu. Letadla nízkonákladových společností přistávají na letišti Girona, které je od Barcelony vzdálené přibližně hodinu a půl. Zmatku kvůli přesunu se nemusíte bát, do samotné Barcelony se snadno dopravíte autobusy, které se nacházejí na parkovištích ihned u východu z terminálu. V tomto případě je z finančního hlediska výhodnější si rovnou zakoupit i zpáteční lístek (dohromady cca 16€), který platí kdykoliv na den vašeho odjezdu (je ovšem nutné pohlídat si časy, v některých dnech odjíždí autobus jen jednou za několik hodin). Po příjezdu na barcelonské autobusové nádraží, které leží relativně v centru, je pak snadné se dostat kamkoliv do města.

Processed with VSCOcam with hb2 presetCo stojí za to vidět

Mezi nejznámější navštěvovaná místa Barcelony se určitě řadí La Sagrada Familia, slavný chrám, jehož stavba začala v roce 1882, trvá do dnes a jistě ještě nějaký ten pátek potrvá. Tato katedrála měla být hlavní stavbou slavného Antonia Gaudího (s jeho jménem se budeme setkávat skrz na skrz celou Barcelonou), ovšem stále se měnící plány a různé dostavby, jako například nová fasáda v přední části, se už tolik Gaudího myšlence nepodobá, což mnozí odsuzují a mnozí zbožňují. Pokud zatoužíte vidět na vlastní oči i interiér a nechcete marnit čas ve frontě na vstupenky, klikatící se zpravidla kolem dokola této ohromující stavby, vyplatí se zakoupit lístky již předem na internetu. Tento kousek (tedy spíš pořádný kus) historie vás vyjde od 15€ do 24€ na osobu.

Když zůstaneme u Gaudího, za návštěvu jistě také stojí slavný park Güell s mozaikovými detaily a krásným výhledem na Barcelonu. Do míst s nejhustší architektonickou koncentrací si zaplatíte vstupné, ovšem část se dá pozorovat i ze zbylých částí parku. Další zajímavé místo k navštívení a obdivování Gaudího stylu je kupříkladu také Palau Güell, členitý dům oplývající barevnými mozaikami na střeše, ve kterém by se osoby se sníženou schopností orientačního smyslu skoro ztratili.

Pokud jste milovníkem výhledů, vyplatí se vám po prozkoumání parku vylézt na jeden z kopců, které se nad Barcelonou tyčí a mít tak celé město jako na dlani. Jestliže se poté vydáte směrem dolů, narazíte na olympijský komplex z letních her v roce 1992. Pokud budete mít trochu štěstí, můžete se zde ocitnout zcela sami.

Processed with VSCOcam with hb2 presetMístem, které také rozhodně stojí za navštívení je Castell de Montjuic, původní vojenská pevnost s úžasným výhledem na Středozemní moře, obrovský přístav i na město. I zde zaplatíte vstupné (5€), ovšem pohled, který se vám naskytne, za to stojí. Pevnost je přístupná buď lanovkou, pro zdatnější výletníky vede až na samotný vrchol hezká cesta.

Pokud si pak budete chtít odpočinout po všech těch prohlídkách, můžete navštívit nejznámější pláž la Barceloneta, projít se nebo jen tak posedět. Klid vám naruší možná jen všudypřítomní pouliční prodavači, kterým se ovšem nevyhnete v žádných jižanských městech.

Rušný život v Barceloně

Barcelona nabízí celou řadu míst, které „za to stojí“, ale také několik typických detailů, které dělají toto město tak báječným. Mezi ně jistě patří trhy přetékající čerstvým ovocem i mořskými plody, malé pekárničky s výborným sladkým i slaným pečivem, které tu najdete doslova na každém rohu, ale také hojný počet skateboardistů a longboardistů proplouvající městem a neustálý rušný život na ulicích.

Processed with VSCOcam with hb2 preset

Než odletíte zpátky domů, určitě stojí za to ochutnat alespoň některou z pestré nabídky až neuvěřitelně dobrých zmrzlin, vychutnat si výborné víno a vyzkoušet tradiční tapas (degustační jednohubky) nebo paella (jídlo z rýže podobné rizotu, často s mořskými plody a zeleninou).

Nezbývá než dodat, že je Barcelona bezesporu městem, které stojí za to navštívit, a které se jistě zamilujete.

Text a fota: Tereza Váchalová