Kniha pro milovníky vojenské historie

Milovníci vojenské historie by si určitě neměli nechat ujít knížku britského autora Paddyho Ashdowna (1941-2018), vojáka britského námořnictva a člena britských tajných služeb, který je autorem 8 úspěšných knih. Ta poslední s názvem Nein! Spiknutí proti Hitlerovi vyšla těsně před jeho smrtí.

 

přebal_Hitler_44 NEW v2.inddAtentátů na Hitlera bylo několik, bohužel všechny neúspěšné, to je věc celkem známá a dobře zdokumentovaná. Těmto pokusům o likvidaci vůdce předcházela ale celá řada událostí a zapojeno do nich bylo mnoho vlivných a odvážných lidí německého státu, kteří se snažili všemi možnými prostředky Hitlera zlikvidovat a udržet demokratický režim v zemi.

Ještě před vypuknutím 2. světové války se vysoce postavení lidé spojili a společně usilovali o to, aby válka vůbec nevypukla. Během ní pak využívali všechny prostředky k tomu, aby skončila a Hitler byl poražen. Paddy Ashdown ve své knize vypráví příběhy lidí, kteří stáli v čele Hitlerova Německa, ale byli jeho odpůrci. Na základě nově zveřejněných dokumentů se autor pokusil objasnit tuto část historie, o které se moc nemluví. Hlavní osou knihy je činnost velitele Abwehru admirála Wilhelma Canarise, který nesouhlasil s politikou Hitlera a spřádal plány na jeho likvidaci a organizoval předávání vojenských tajemství třetí říše do Londýna, Washingtonu a Moskvy.

Knížku je napsaná velmi poutavě a určitě ji přečtete jedním dechem.

Vydalo nakladatelství Metafora, Grada Publishing 2019. Koupíte ji od 424 do 499 Kč.