Co udělat s knížkami, které jste přečetli a už je doma nechcete? Prodejte je v Knihobotu.

Co dělat, když se vám doma plní knihovna, potřebujete v ní místo na novinky a navíc v ní máte knížky, o kterých víte, že už je nikdy nikdo číst nebude? Zbavte se jich a pošlete je dále, nemá smysl je dále skladovat. Možná jste je zkoušeli prodat do nejbližšího antikvariátu, ale ten je nechce. Pak je můžete buď někomu či někam darovat nebo prodat přes INTERNETOVÝ ANTIKVARIÁT Knihobot, což je dnes asi nejžádanější možnost. Na to, jak to funguje, jsme se zeptali spoluzakladatele Knihobotu Pavla Pekaře.

Odborníci na úklid radí probrat knihovnu aspoň jednou za rok a nepotřebné knihy roztřídit a prodat, darovat nebo vyhodit. Co tedy s nimi? Máte několik možností.

Pokud na nich chcete nějaký peníz vydělat

+ Antikvariáty. Dnes je s nimi problém, chtějí jen některé knihy a ty tam musíte dovézt.

+ Prodej sami přes internet. Musíte je nafotit, popsat, dát inzerát, zabalit, odeslat…, tedy dost časově náročná záležitost.

+ Knihobot. Je to internetový obchod s knihami z druhé ruky, což je vlastně online antikvariát. Poradí vám, jak vyřazené knihy roztřídit, postará se o jejich odvoz i prodej a peníze za ně vám pak pošle. Tady můžete knihy nejen prodat, ale i nakoupit.

Pokud je chcete darovat a udělat někomu radost

+ Knihobudky najdete v parcích nebo na nádražích. Knihy tam dáte a na oplátku si můžete zase vzít jiné, pokud tam jsou.

+ Nemocniční knihovny, domovy pro seniory a různá sociální zařízení. Určitě najdete ve vašem okolí instituce, které si knížky rády vezmou. Nejlépe je vznést dotaz na FB stránkách města nebo obce a kontakty budete mít hned.

+ Malé obecní knihovny. Nikoliv ty městské, ty je chtít nebudou, ale knihovny v obcích za ně určitě budou vděčné.

Ať už vyberete jakoukoliv možnost, knížky přeberte a ty nezajímavé nebo ve špatném stavu vyhoďte.

Jak to chodí, pokud se rozhodnete knížky prodat dnes nejoblíbenější cestou přes internetový antikvariát KNIHOBOT, jsme se zeptali jeho spoluzakladatele Pavla Pekaře:

1. Které tituly jsou nejlépe prodejné?

Nejlépe se prodávají knihy z posledních třiceti. Knihy z doby socialismu, které vycházely ve velkých nákladech, se prodávají hůře. Musí u nich jít o opravdu kvalitní tituly, nejlépe světovou nebo českou klasiku. Nejlepší cestou, jak vracet knihy do oběhu je posílat je dál hned po jejich přečtení, dříve než je zařadíme do knihovny. Radíme tedy vyhradit poličku na nově přečtené knihy a třeba jednou za rok zvážit, jestli je budete chtít ještě jednou číst a pokud ne, všechny je poslat dál a udělat si prostor na nové.

2. Jaké knihy se už nedají prodat a budu je muset vyhodit?

Pokud jsou některé z vašich knih špinavé, potrhané či jinak poškozené nebo na nich naleznete flíčky, které značí plíseň, je nejlepší se jich zbavit. Mohly by “nakazit” zbytek vaší knihovny nebo našeho skladu a to by byla škoda.

3. Zaručí mi výkup knih, že brzy potěší někoho dalšího? Nezůstanou ležet na skladě?

Knihy pečlivě nafotíme, popíšeme, oceníme a nabídneme ke koupi našim zákazníkům. Pokud se neprodají, pravidelně snižujeme jejich cenu, aby u nás neležely příliš dlouho. Neprodejné knihy rozdáme. Měsíčně do oběhu vrátíme přes 10 tun knih, nemusíte se bát, že by tak vaše knihy čtenáře nenašly.

4. Dostanu za ně nějaké peníze?

Samozřejmě. Při přebírání knih si od vás vezmeme detaily vašeho bankovního účtu, na který vám po prodeji jednotlivých knih budeme pravidelně vyplácet 60 % z dosažené ceny bez 29 Kč. Pokud se kniha prodá za desítky korun, moc na ní nevyděláte. Pokud se ale prodá kolem 300 Kč, což je u nás poměrně běžné, odnesete si více než polovinu výdělku. To je o dost více než při klasickém výkupu knih, kdy se platí “na ruku”.

5. Co dělat, když nemám, jak knihy odvézt na místo výkupu?

Nejprve nám zašlete fotografii. Pokud vyhodnotíme, že jsou vaše knihy prodejné, rádi pro ně kamkoliv po ČR pošleme na vlastní náklady kurýra. Pokud náhodou bydlíte v okolí Prahy Holešovic, můžete k nám knihy přinést. Budou-li v perfektním stavu, rádi je hned převezmeme a nebude to trvat déle než pár minut. Pokud byste si rádi pořídili nějaké nové knížky pod stromeček, můžete využít naší nové služby výměnný balík, kdy stejný kurýr, který vám doručí vaši objednávku, rovnou odveze knihy, které chcete prodat.

Tady se dostanete přímo na stránky KNIHOBOTU.