Šumava – 7 tipů na podzimní výlet

Podzim na horách má své neopakovatelné kouzlo, už není pekelný letní žár a ještě není taková zima, aby se nám chtělo sedět doma za pecí. Tedy ideální doba pro pěší túry naší nádhernou českou krajinou. Zajeďte si třeba na pár dnů Šumavu a prozkoumejte okolí Lipna. O prázdninách tam byla hlava na hlavě, teď už tam tolik lidí nepotkáte a můžete si užívat zpěvu ptáků a šumění lesa. Máme pro vás tipy, kam vyrazit.

Pokud jste ještě nebyli na Stezce korunami stromů na Lipně, tak si ji určitě projděte. Moc pěkná je tam nová ptačí stezka.

Dalším tipem může být Godošova poustevna, ke které se nejlépe dostanete, půjdete-li  po modré turistické značce z hráze lipenské přehrady. Ke skalnímu útvaru se pojí legenda o poustevníkovi Godošovi, který tu žil před třemi sty lety.  

Odtud můžete pokračovat dáldo kopcek Čertovu kopytu, zajímavému přírodnímu útvaru, který díky balvanu na svém vrcholku připomíná kopyto čerta.

Pozoruhodné místo je pak Rašeliniště Kapličky, což je přírodní rezervace, která se nachází mezi dnes už zaniklými obcemi Kapličky a Krásná Pole. Tyto obce byly bohužel zničeny při budování železné opony. Z bývalé osady Kapličky se dochovalo několik částí hřbitova, patrné jsou i ruiny po budovách a rostou zde i dávno vysázené ovocné stromy.

Medvědí hora – dostala svůj název po medvědech, kteří ve zdejších lesích hojně žili. Z vrcholků skal je nádherný výhled na Lipno a okolní šumavskou přírodu.

Pokud se na Šumavu vydáte s vnoučaty, můžete je vzít na Rodinné lesní hřiště Království lesa. Strávit se tu dá i celý den. Děti budou zkoumat, co se odehrává v nižších patrech lesa. Rozsáhlá lanová centra připomínají stezky pro veverky, kuny, jezevce nebo lišky. Děti se tu naučí poznávat stromy nebo zjistí, jaké vlastnosti má dřevo. Budou umět rozeznat stopy zvířat, které na Šumavě žijí, a pochopí zákonitosti života lesního společenství. K lesnímu areálu se dostanete buď lanovkou, stezkabusem nebo po vyznačené pěší cestě. Vstupenku můžete koupit online na www.lipnocard.cz.