Srí Lanka – ostrov v předsálí ráje

PRAKTICKÉ RADY A TIPY NA CESTU. Také se při svých dovolených stále častěji vzdalujete od své rodné hroudy? Už jste vyzkoušeli severní Afriku a rozhlížíte se kam dál? Tak to bychom pro vás jeden tip určitě měli – naprosto odlišným zážitkem pro vás určitě budou tropy.

 

Z Čech až na Srí Lanku

Jednou z úžasných destinací je určitě Srí Lanka. Ostrov v indickém oceánu veliký asi jako Irsko můžeme s klidem přirovnat k takové pikantní tropické jednohubce. Má totiž přesně tu velikost, kterou stačíte během svého pobytu „zkonzumovat“.

Cesta do tohoto tropického ráje je i v dnešní době dost strastiplná. Rozhodně si vyberte pobyt v délce minimálně deseti dnů. Z Evropy vás čeká nejméně 12 hodin čistého letu s jedním přestupem a když začnete sčítat hodiny, které strávíte cestou na a z letiště a čekáním na odlet, rychle se vám čas vyšplhá až na 24 hodin. K tomu si přičtete tříapůl hodinový časový posun a můžete si být jisti, že na resuscitaci vašeho zničeného těla (i ducha) jeden den stačit nebude. Zvláště vás (po 18ti hodinové cestě) odrovná skutečnost, že do 115 km vzdáleného hotelu dorazíte zhruba po dalších 4 hodinách. Průměrná rychlost je zde totiž 35 km v hodině. Vítejte na Srí Lance!

Divoký oceán dává často na vědomí, že s ním není žádná legrace.
Divoký oceán dává často na vědomí, že s ním není žádná legrace.

Příběhy tsunami

Cesta z letiště vám odhalí hned první a bohužel trochu nelichotivou podobu Srí Lanky. Pobřeží se totiž ani po deseti letech nevzpamatovalo z tragického tsunami. I když v celé dávné historii tohoto ostrova není žádná zmínka o podobné tragédii, přesto se místní lidé bojí investovat do obnovy (mnozí ani nemají z čeho) svých domovů z obavy, že se tsunami může vrátit a oni opět o vše přijdou. A tak zůstávají, žijí v polorozpadlých domcích, nakupují v obchodech ve velikosti a vzhledu našich předměstských garáží. Živí je rybolov nebo cestovní ruch k němu prostě potřebují pobřeží a oceán. Každá rodina tady má svůj „tsunami příběh“ a věřte, že vám při něm opravdu běhá mráz po zádech. Snad jen připomenu, že Srí Lanku zasáhly tři vlny – první půl metrová, druhá měla metr a půl a třetí šest metrů! Tedy celkem devět metrů vody, které pronikly až kilometr do vnitrozemí. Největší zkázu však způsolila voda vracející se zpět do oceánu, ta vzala lidem vše – majetek, domovy i životy. Na Srí Lance zahynulo 35 tisíc lidí.

Uprostřed džungle na vás tu a tam vykouknou rýžová pole.
Uprostřed džungle na vás tu a tam vykouknou rýžová pole.

Hrůzy tsunami jsou však již dávno pryč a místní lidé vám určitě s úsměvem potvrdí, že jsou sice chudí, ale že jim v podstatě nic nechybí. Když mají žízeň vylezou na strom a utrhnou si kokosový ořech, když mají hlad naloví si ryby, část prodají a koupí rýži. Nikdo zde nehladoví, nikdo nežebrá a vám se do hlavy začnou vkrádat neodbytné otázky, jak je to vlastně s tou naší vyspělou civilizací.

Tolerance a úcta

Na Srí Lance vedle sebe v klidu žijí lidé všech hlavních náboženských vyznání – mezi nejpočetnější patří buddhisté, následují hinduisté, muslimové, křesťané a židé. Pochopitelně známá skupina Tamiští tygři se svými separatistickými požadavky sem tam rozčeří tu to klidnou hladinu, ale vláda má situaci pod kontolou a tak je to poslední době spíše výjimečné.

Oproti mnoha jiným tropickým státům jsou srílančané gramotní a nebojím se napsat že v rámci možností i vzdělaní, je zde totiž povinná školní docházka a tak se s každým domluvíte minimálně anglicky, ale většinou i německy. Také jim nedělá problém povídat si s vámi na jakékoli téma, čehož je důkazem i to, že i v malé vesnici dokáží celkem správně lokalizovat Českou republiku.

Po celém pobřeží najdete mnoho farem, které se starají o zachování tohoto živočišného druhu. Nakladená vejce se odebírají z pláže a nechají vylíhnout na farmě. Po třech dnech se vypouštějí do moře.
Po celém pobřeží najdete mnoho farem, které se starají o zachování tohoto živočišného druhu. Nakladená vejce se odebírají z pláže a nechají vylíhnout na farmě. Po třech dnech se vypouštějí do moře.

Školství a zdravotnictví je zde zadarmo, což až dětsky důvěřiví srílančané oceňují naprostou loajalitou vládě a hlavně prezidentovi. Ten vás ostatně bude provázet celým pobytem, obrázky a samolepky s jeho tváří jsou prostě všude, na bilbordech, v obchodech, v domácnostech (v mnoha provedeních), vylepené na autech, autobusech i lodích. Ovšem nejvíce vás pobaví asi patnáctimetrový placatý prezident, který vám mává na rozloučenou před odletovou letištní halou. No, nevraťte se tam!

Na každém kousku Srí Lanky najdete něco, co určitě stojí za shlédnutí, ale samotným zážitkem je i cestování po ostrově. Co vás v prvé řadě vyvede z míry je velké množství lidí, žije jich zde totiž přes 21 milionů. Z toho vyplývá, že se jich také spousta pohybuje na silnicích a to jak pěšky, tak na kolech, motorkách, tuk tukách (nejoblíbenější zdejší vozítko) a v dalších dopravních prostředcích. Do toho se zde pohybuje spousta toulavých psů a lážoplážo se procházejících krav a koz. Tak se stane, že v jednom okamžiku se na silnici ve vaší bezprostředí blízkosti ocitnou dva psi, jedna kráva, šest chodců, cyklista, motorka, dva tuk tuky, tři auta a jeden autobus, kdo má klakson troubí a všichni se míjejí a předjíždí. Tato situace se celkem pravidelně opakuje po několika desítkách metrů. Hustota provozu úměrně vzrůstá s velikostí vesnice či města a nezmění se ani v hlavním městě Colombu to vše včetně krav, koz a psů. Ani ostřílený evropský řidič, zocelený silničním provozem velkoměsta, se zde neubrání několika lehčím infarktům a to i v případě, že sedí na sedadle spolujezdce. Řídit zde může pouze místní řidič nebo sebevrah. Vše ovšem kupodivu funguje, nikdo nebourá a nikdo se v autech také nezabíjí, při průměrné třicetipěti kilometrové rychlosti by to také byl opravdu velký pech.

Koupající se stádo téměř 80 slonů je opravdovým (i když organizovaným) zážitkem.
Koupající se stádo téměř 80 slonů je opravdovým (i když organizovaným) zážitkem.

Vše online

Místa, na které se i přes všechny tyto překážky dostanete, vám to však mnohonásobně vynahradí. Když se vydáte od divokého oceánu a krásných pláží s palmovými háji do středozemí, obklopí vás všudypřítomná pulzující džungle, střídající se s rýžovými poli, kaučukovými plantážemi, banánovými a mangovými sady. Uvidíte pobíhající opičky, důstojně kráčející slony, dvouapůlmetrové varany, krokodýly, netopýry s metrovým rozpětí křídel… Stále nevěřícně zíráte, že toto opravdu existuje a že to nesledujete v televizi či v kině.

Upravené čajové plantáže se vinou v půvabných údolích srílanského středohoří.
Upravené čajové plantáže se vinou v půvabných údolích srílanského středohoří.

Když projedete rozsáhlými nížinami, začnete stoupat malebnými serpentýnami do srílanského středohoří, kde najdete vrcholy vysoké přes 2000 m (nejvyšší 2524 m). Cestou míjíte nekonečné čajové plantáže, protkané menšími či většími vodopády, zeleninové zahrady, domy postavené v koloniálním stylu a najednou objevujete úplně jinou a opět nádhernou tvář Srí Lanky. Připadá vám, že za každou zatáčkou se objeví nové údolí s řekou, jezerem či alespoň vodopádem, které je ještě krásnější než to minulé. Právě tato místa si také vybrali její poslední britští kolonizátoři (koloniální nadvláda skončila v roce 1948) a vystavili zde mnoho domů, včetně guvernérského paláce. Prý také proto, že svým vlhkým podnebím a častými mlhami, jim zdejší krajina přípomínala starou vlast.

A samozřejmě vás vtáhnou krásné buddhistické a hinduistické chrámy a kláštery, některé až 2000 let staré. Kolem nich vždy najdete mnoho věřících a meditujících lidí. Jejich nejdůležitější chrám ve městě Kandy ukrývá nejposvátnější relikvii Srí Lanky – Buddhův zub.

Opravdu jsou kolem vás – široké, nádherné, liduprázdné pláže s palmovými háji!
Opravdu jsou kolem vás – široké, nádherné, liduprázdné pláže s palmovými háji!

Pokud je vaším cílem strávit dovolenou na pláži a vrátit se dokolalým bronzem, vyberte si nějakou bližší a levnější destinaci. To co je na Srí Lance nejkrásnější nenajdete pouze na hotelové pláži, za tím se musíte vydat do jejího úchvatného vnitrozemí a za jejími lidmi. Srí Lanku prostě musíte prožít. Pak teprve pochopíte, co to znamená, když chudý srílančan, ve svém malém polorozpadlém domečku vybaveném čtyřmi plastovými židlemi a rozvrzaným stolečkem, s hrdým úsměvem prohlásí: My jsme bohatá země! Ano, Srí Lanko, jsi!

Text: Blanka Dvořáková

Fota: Blanka Dvořáková a archiv