19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » Příběhy » Svatojánská noc magie a kouzel. Na svatého Jana otevírá se k létu brána

Svatojánská noc magie a kouzel. Na svatého Jana otevírá se k létu brána

Svatojánská noc
foto: Pixabay
Čarovná svatojánská noc byla oslavou letního slunovratu a slavila se v předvečer svátku sv. Jana Křtitele z 23. na 24. června. Naši předci věřili, že má kouzelnou moc. Právě o tomto čase se podle starých pověstí otvírá země a vydává svoje poklady. Připravte si svatojánský olej, likér nebo polštář podle receptů z časů dávno minulých.

Svatojánská noc

K pokladům patřily i byliny, které měly v tuto noc také obzvlášť zázračnou moc. Vše, co se o tomto čase natrhalo a z darů přírody připravilo, mělo velkou sílu vyhnat z těla všechny neduhy a prý pomáhalo léčit mnohé nemoci. 

Svatojánská noc. Co se o ní dělo?

Lidé stavěli na kopcích hranice z devíti druhů dřeva a zapalovali ohně, přes které pak skákali, což jim mělo po celý rok zajistit pevné zdraví. Kolem svatojánských ohňů představujících slunce se pak tančilo. Slunce bylo právě tuto noc nejvýše, proto mělo největší sílu.  Někde se pak z kopců pouštěla zapálená dřevěná kola od vozů jako symbolika putujícího slunce. K dalším zvykům patřilo kroužení zapálených košťat nad hlavou, aby se z vesnice odehnaly čarodějnice a zlé síly. Kde o této noci vykvétalo zlaté kapradí, tam se otevřela země, aby vydala své poklady. 

Svatojánská noc a Svatojánský věneček

Jedním z oblíbených a dlouho dodržovaných zvyků svatojánské noci bylo pouštění věnečků po vodě. Děvčata si uvila věnečky z lučních květů, ty pak pouštěla po vodě v potoce. Dívky myslely na své milé a zkoušely nahlédnout do budoucnosti. Když věneček uplaval daleko, znamenalo to, že se dívka vdá do daleka a naopak, když moc daleko neuplaval, měla si vzít chlapce z okolí. Pokud dívka chlapce neměla, pustila věneček po proudu a ten mládenec, který ho vytáhl, měl být tím vyvoleným.

Svatojánské recepty

Protože v tento čas mají byliny největší sílu, využijte toho a udělejte si polštář, olej nebo likér. 

Svatojánská noc a Svatojánský polštář

Naši předci si před svatojánskou nocí natrhali bylinky, které krásně voní. Ty pak usušili, nasypali a zašili do polštáře. Po celý další rok se jim krásně usínalo. Příští rok si udělali nový. Můžete do něho dát třeba mátu, sedmikrásky, kopretiny i meduňku a levanduli podporující spánek. Do polštáře si dejte bylinky a květiny, které vám navodí pocit klidu a bezpečí, každému voní něco jiného. 

Svatojánská noc a Svatojánský třezalkový olej

Asi nejznámější bylinkou, která se právě sbírá, je třezalka tečkovaná. Bylinkáři a léčitelé ji považují za velký dar matky přírody. Je sama o sobě tak trochu tajemná. Říká se jí krev svatého Jana. Když rozemnete květy v prstech, objeví se červené barvivo a vypadá to, jako by květy a poupata obsahovaly krůpěje krve. Když z třezalky vyrobíte olej, bude také červený. Lékař Paracelsus si jí velmi cenil a doporučoval lidem, aby květy třezalky nosili pod čepcem, na prsou i v rukou a v noci si je dávali pod polštář. Věřil totiž, že Bůh do ní vložil velké tajemství.

Olej vyrobený z třezalky má široké použití, proto je dobré ho mít doma neustále po ruce. Léčí se pomocí něho popáleniny, otevřené rány, čerstvá poranění, rozpraskaná kůže, krevní výrony, ischias, bolesti břicha u dětí, masírují se jím namožená záda a svaly. Pomáhá také s léčbou kožních vyrážek. Výroba třezalkového oleje je velmi jednoduchá. 

Na 1 dávku budete potřebovat:

  • 1 hrst čerstvých květů třezalky
  • lněný nebo olivový olej panenský za studena lisovaný

Květy dejte do zavařovací sklenice a zalijte je olejem tak, aby byly úplně ponořené. Zavíčkujte a sklenici dejte na několik týdnů na slunce. Až olej zčervená, obsah láhve zceďte, květy vyhoďte a třezalkový olej nalijte do tmavé lahve. 

Svatojánská noc a Svatojánský likér

Naši předci o svatojánské také trhali zelené ořechy a vyráběli z nich likér – ořechovku. Ta je nejen moc dobrá, ale i léčivá. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky.

Budete potřebovat:

  • 20 zelených vlašských ořechů
  • 1 větší svitek skořice
  • 5 hřebíčků
  • 5 kuliček jalovce
  • 500 ml převařené vody
  • 300 g cukru 
  • 200 g medu
  • 1 litr čisté vodky 38-42 %

Do 3 litrové sklenice dejte umyté ořechy, skořici, hřebíček, jalovec a zalijte vodkou. Sklenici postavte na teplé místo a nechejte 6 týdnů odpočívat. 

Zceďte a zalijte cukrovo-medovým roztokem. Připravíte ho tak, že svaříte vodu a rozpustíte v ní cukr a med. Nechejte ještě další měsíc odstát. Pak už je hotovo!

Zdroj: Tradiční český rok, Moje léčivé rostliny (Maria Treben), Wikipedie

Přečtěte si také:

Červnové byliny. Co sbírat, jak je uchovat a co z nich připravit

Kopřiva. Detoxikuje i posiluje organismus a pomáhá léčit celou řadu nemocí

Pampeliška. Jak využít její sílu po celý rok. Rady, tipy a recepty

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
pohádky

Zlobivé pohádky a Příběhy paní Vilemíny. Vtipné a poučné knížky pro děti

TIPY na 2 úžasné knížky pro všechny holky i kluky od 4 let! „Příběhy paní Vilemíny“ a „Zlobivé pohádky“ jsou moderní pohádky, které se zaručeně budou dětem líbit. Asi nejen jim, my v redakci už nejsme děti a také jsme si obě knížky s chutí přečetli. Pokud hledáte pěknou knížku jako dárek, tak obě můžeme DOPORUČIT. Navíc se díky většímu písmu pohodlně čtou. Jsou vtipné i poučné a s dětmi si pak o nich můžete povídat.