POZOR! DNES OTEVÍRÁME VELKÉ TÉMA. Rozjet vlastní podnikání ve středním věku. ANO nebo NE?

Nemusíte si platit drahé kurzy o rozjezdu podnikání, náš seriál je pro všechny čtenáře Velkého ucha úplně ZADARMO! Provedeme vás STRUČNĚ A JASNĚ všemi úskalími, se kterými je třeba počítat. A TO KROK ZA KROKEM V 6 DÍLECH! Je jedno, v čem chcete začít podnikat, principy jsou stejné pro všechny.

První díl seriálu. Přemýšlíte o vlastním podnikání a nejste si jisti, jestli je to dobrý nápad? Nebo nevíte, zda opustit sice jisté zaměstnání, které už vás ale nebaví a chodíte tam jenom proto, že musíte? Či jste právě o práci přišli a novou nemůžete sehnat? Nebo už nechcete poslouchat šéfy a chcete být nezávislí? Je jedno, jestli je vám 40+ nebo 50+. Záleží hlavně na tom, co byste chtěli dělat a jestli na to budete mít sílu i třeba za 5 let.

Dobrá příprava je totiž velkou částí úspěchu. Pečlivě jsme pro vás sepsali na základě zkušeností vlastních i jiných podnikatelů, co je třeba udělat, než se rozhodnete přece jenom vstoupit na tenký led. Ušetříte si tím spoustu peněz, času i nervů

Není to jednoduché rozhodování a je jedno, jestli je vám 30 nebo 55 let, zvláště pokud jste ve středním věkua vždy jste měli jistotu zaměstnaneckého poměru. Mělo to sice své nevýhody, ale také spoustu výhod, které coby „ičař“ (podnikání na živnostenský list, na IČO, OSVČ) ztratíte. Jako zaměstnanec každý měsíc víte, kolik dostanete a kdy vám výplata přijde na účet, staráte se jen o práci na své pozici a neřešíte nic ostatního, máte placenou dovolenou i nemocenskou atd. Ale na druhé straně nad sebou máte ne vždy příjemné šéfy, pracovní dobu od – do, nevyděláte si více, i kdybyste se přetrhli, na mnohých pozicích se už nic nového nenaučíte a časem dojde k tzv. „vyhoření“. A samozřejmě můžete dostat kdykoliv výpověď třeba jenom pro to, že jste v očích nového mladého šéfa už staří (což je dnes každý, komu je více než 40).

Co je tedy lepší? Jít do rizika a počítat s tím, že se rozjezd vlastního podnikání třeba nepovede nebo setrvat v zaměstnání, které vás nebaví a přetrpět v tomhle stavu hibernace až do důchodu? Jsou to otázky, na které není jednoznačná ani jednoduchá odpověď a záleží na mnoha faktorech. V našem seriálu, který jsme nazvali „Rozjet vlastní podnikání ve středním věku. ANO nebo NE?“, vás provedeme úskalími i klady, poradíme, jak začít i na co si dát pozor, přidáme zkušenosti těch před vámi, kterým se rozjezd projektu podařil i nepodařil. Ve vlastním podnikání má totiž i neúspěch cenu zlata. Tedy pokud se z chyb poučíte, z vlastních i cizích. Rozhodnete-li se nakonec jít vlastní cestou, musíte projektu i sobě věřit, to je to nejdůležitější, ale také být připraveni i na možnost, že to, co se vám jeví jako úžasný nápad, nemusí tak chápat vaši budoucí zákazníci nebo může přijít něco nečekaného jako například koronavir. Tohle je druhá strana mince a neméně důležitá, aby vás to psychicky i fyzicky neporazilo. Budeme se vám snažit rozhodování ulehčit a cestu vám aspoň trochu prošlapat. V neposlední řadě vám našimi radami, které jsme pro vás sepsali s lidmi, kteří mají bohatou praxi a zkušenosti, můžeme ušetřit stovky tisíc, spoustu bezesných nocí i zachránit vaše duševní i fyzické zdraví. Protože nejdůležitější při rozjezdu podnikání je správný výběr produktu či služby a pak následné zvážení, jak by mohl na trhu uspět. Nikdy nic není stoprocentní, chce to stejně jako v životě i notnou dávku štěstí, ale bez pořádné přípravy na startu vašeho vlastního podnikání můžete skončit v pěkném maléru. Poučte se tedy nejprve z chyb druhých, než se pustíte do těch vlastních. Přejeme vám hodně zdaru, energie a ať jste vždy ve správný čas na správném místě. 

Další díly tohoto seriálu budeme přidávat na stránky Velkého ucha. Sledujte také FB stránky Velké ucho1, ať vám nic důležitého (nejen z téhle oblasti) neunikne. A pro vaše příspěvky a náměty je tady naše-vaše FB skupina Aktivní lidé ve středním věku 40+. Inspirace pro život.

Ve druhém dílu seriálu „Rozjet vlastní podnikání ve středním věku. ANO nebo NE?“ najdete první část otázek, na které byste měli znát odpověď ještě před tím, než dáte v práci výpověď.