PORADNA: Jak zvládnout péči o seniora

Péče o starého a často i fyzicky nebo duševně nemocného člověka bývá pro rodinu po všech stránkách velmi vyčerpávající. Máme náročnou práci, svoji vlastní domácnost a mnohdy ještě malé děti. Začínáme být tzv. sendvičovou generací, tedy těmi, kteří mají v péči jednak svoje nedospělé děti a také své staré rodiče.

 

Jednou se do situace, kdy se budeme muset postarat o své rodiče, dostane většina z nás. Rodiče zestárnou a budeme muset řešit, jak jim zajistit co nejlepší péči a skloubit všechny svoje povinnosti tak, abychom je zvládli, aniž by se to podepsalo na našem zdraví. Péče o staré nemocné lidi je náročná nejen fyzicky, ale možná ještě více trpí stránka psychická, což se zase zpětně odráží na zdravotním stavu. Musíme tedy hledat a najít to nejlepší řešení nejen pro seniory, ale také pro sebe. Hodně v tom rodinám pomáhá občanské sdružení Život 90.

Rodina pečující o seniora bývá hlavně na začátku bezradná, musí řešit úplně nové situace a neví, kam se obrátit pro pomoc. Jak se postarat o starého člověka, jak mu zajistit celodenní péči, jak případně najít a vybrat vhodný trvalý domov pro seniora nebo jak mu zajistit aktivitu a zábavu, pokud mu to zdraví a duševní svěžest dovolí. Na to všechno umí také odpovědět odborníci v občanském sdružení Život 90.

Problémy, které musí řešit rodiny pečující o seniory, jsou velmi podobné. Určitě bychom se měli zajímat o možnosti péče dříve, než tato situace nastane, měli bychom být na ni připraveni. Většina dnešních starších seniorů se spoléhá na děti nebo rodinu a co s nimi samotnými bude, vůbec neřeší. Je to celkem pochopitelné, v důchodu jsou už více než 30 let, odešli do něho ještě za dob socialismu a jsou stále zvyklí spoléhat na někoho jiného, než sami na sebe a jen málo z nich má tuto otázku předem vyřešenou. Vše tedy nejčastěji zůstává na dětech nebo dalších příbuzných.

Měli bychom si proto zjistit ještě v době, kdy je starší člověk soběstačný, jaké možnosti péče existují v našem okolí. Nejlepší pro seniora je, pokud může zůstat co nejdéle doma. Pak se podívejte, kde je možné ho na pár hodin denně umístit v případě, že byste nezvládli celodenní péči. Důležité je také zjistit, kde jsou nejbližší domovy pro seniory, jednoho dne se může stát, že péči už prostě nezvládnete. Měli byste vědět nejen, kde jsou, ale i na jaké úrovni, co nabízejí, jaká je čekací doba, jak podat přihlášku a také, kolik to bude stát a z čeho byste pobyt případně financovali. Je také dobré vybrat domov co nejbližší vašemu bydlišti, abyste zvládli dojíždění a mohli jezdit na návštěvy co nejčastěji. Důležitá je samozřejmě také dostupnost nejen autem.

S těmito problémy se můžete obrátit na bezplatnou poradu občanského sdružení Život 90. To nabízí služby pro seniory a jejich rodiny – vzdělávací kurzy, zájmové programy, denní služby, pečovatelskou službu, tísňovou péči, pobytové centrum i bezplatnou poradnu a nonstop linku důvěry. Můžete se poradit s odborníky nebo konzultovat vaši konkrétní situaci v rodině, poradit se, jak pečovat o seniora. Tel. číslo na linku je: 800 157 157. Další informace hledejte na www.zivot90.cz

Podívejte se také na stránky www.zitdeledoma.cz a vyplňte si jednoduchý dotazník. Zjistíte, jaké sociální služby jsou pro vás vhodné a jsou ve vašem okolí dostupné.

1 Trackback / Pingback

  1. Jak zvládnout péči o seniora – Centrum pro seniory Pampeliška z. s.

Komentáře nejsou povoleny.