Poradna: Bazén na zahradě. Ano nebo ne? Co bychom měli zvážit ještě před tím, než si ho na zahradě postavíme.

Zvažujete, zda si pořídit na zahradu bazén s pevnou kostrou? Rozhodnutí nebývá jednoduché,  jde o nemalou investici a bazén zůstane na místě mnoho let. Kromě odpovědi na otázku, jak a na kolik ho budeme využívat, jsou tu ještě další faktory, které musíte dobře uvážit.

 

 

Bazény se dnes vyrábějí v mnoha provedeních a vybudovat se dají i na malém pozemku.
Bazény se dnes vyrábí v mnoha provedeních a vybudovat se dají i na malém pozemku.

Aby vůbec mělo smysl o bazénu uvažovat, musíte mít k dispozici kapacitně vyhovující zdroj vody a zdroj elektrické energie pro provoz čerpadla a filtrace, to je vůbec první, na co musíte znát odpověď. Dále je třeba vybrat vhodný tvar a velikost. Konstrukční řešení bazénu vychází z účelu použití a z našich ekonomických a prostorových možností. Stavbou samotného bazénu totiž investice nekončí. Péče o bazén a jeho provoz není vůbec levná záležitost.

 

Péče o bazén

Pokud se už rozhodnete, že si bazén pořídíte, je nutné počítat s tím, že o něj budete muset pečovat průběžně po celou dobu jeho provozu.

O vodu v bazénu budete muset trvale pečovat.
O vodu v bazénu budete muset trvale pečovat.

Obzvláště důležitá je údržba bazénové vody. Prvotním předpokladem úspěchu je písková filtrace s odpovídajícím výkonem. Bez jejího dobrého fungování nelze dosáhnout po všech stránkách kvalitní a nezávadné vody. Dosud nejpoužívanějším a též velmi efektivním způsobem údržby vody je použití chlórových tablet. Mnohým uživatelům však štiplavý chlor nevyhovuje, v tom případě se nabízí další alternativní způsoby, jak udržet vodu v bazénu bezpečnou a průzračně čistou. Prvním bezchlórovým postupem je desinfekce elektrolýzou chloridu sodného pomocí tzv. solných jednotek. Princip této metody je založen na rozkladu chloridu sodného elektrickým proudem, který se rozloží na plynný chlór. Úprava vody solí efektivně vyčistí bazén a sůl také působí příznivě na pokožku těla. Další možností je ionizace neboli desinfekce ozónem, který se řadí mezi nejsilnější dezinfekční a oxidační činidla. Mezi fyzikálními metodami je nejúčinnější desinfekce UV lampou. Používá se však jen u menších objemů vody v rodinných bazénech. Desinfekce UV zářením neovlivňuje barvu, chuť ani vzhled vody. Jejím používáním lze snížit potřebu dalších chemických zásahů, i když bez nich se stejně neobejdete.

Spolu se stavbou bazénu je dobré vyřešit i osvětlení.
Spolu se stavbou bazénu je dobré vyřešit i osvětlení.

Osvětlení a zastřešení

Spolu se stavbou bazénu je dobré řešit i jeho osvětlení a případné zastřešení, aby se v něm dalo koupat i za chladného počasí. V našich klimatických podmínkách si totiž koupání v nezastřešeném venkovním bazénu užijete pouze tři letní měsíce. K prodloužení koupací sezony pomůže zastřešení bazénu v kombinaci se zařízením na ohřev vody. Venkovní bazén pak pohodlně slouží od dubna až do října. Zastřešení vám navíc umožní i koupání za nepříznivého počasí, zamezuje zanášení nečistot, udržuje teplotu vody a zajišťuje bezpečnost pro malé děti i domácí zvířata. Nízké zastřešení je navíc ideální pro zachování estetického charakteru domu a zahrady, neboť výška zastřešení bazénu neruší celkový architektonický výraz stavby. Samozřejmostí je pak maximální otevření zastřešení v letním slunném počasí.

Vychytávky do bazénů 

LED osvětlení vypadá efektně a je úsporné.
LED osvětlení vypadá efektně a je úsporné.

Bazénové příslušenství vám používání vašeho bazénu značně zpříjemní. Velmi dobře vypadá dekorativní LED osvětlení, díky kterému vytvoříte ve svém bazénu příjemnou a romantickou atmosféru. LED osvětlení spotřebuje jen minimum elektrické energie a má velmi vysokou životnost. Jeho instalace trvá přibližně dvě hodiny a použít ho lze do všech bazénů, aniž by bylo potřeba jakýchkoli stavebních úprav či zásahů.

Mezi další oblíbená bazénová příslušenství patří protiproud, který váš bazén doplní o šumivý proud. Jedná se o jednoduché, estetické, a přesto robustní a výkonné zařízení. Díky nasávacím a vstřikovacím tryskám bude voda prosycena obrovským množstvím vzduchových bublinek, které napomohou k uvolnění svalů a relaxaci. Protiproud je také vhodným zařízením pro kondiční plavání. Odpor, který vytváří, napomůže zefektivnit plavání a posílit svalstvo.

Užitečným doplňkem k bazénu je i bazénový alarm, který funguje jako detekční zařízení, které rozliší pád malého dítěte nebo domácího mazlíčka do bazénu. Hodí se zejména v případě, že bazén nemáte zastřešený. Alarm je konstruován tak, aby dokázal eliminovat obtěžující falešné poplachy způsobené větrem, deštěm, filtry, plovoucími předměty nebo automatickými čističi.

Do bazénu si můžete nalepit podvodní samolepku, které se dají koupit v mnoha variantách.
Do bazénu si můžete nalepit podvodní samolepky, které se dají koupit v mnoha variantách.

Svůj bazén můžete oživit také pomocí podvodních samolepek určených pro lepení pod vodou. Během okamžiku se promění váš bazén třeba v moře plné ryb. Uživatelé ocení zejména bezproblémovou aplikaci do jakéhokoliv bazénu či vany, aniž by je kvůli tomu museli vypouštět. Samolepky jsou extrémně přilnavé na každém povrchu, a to díky kvalitnímu lepidlu 3M, které je teplotně i chemicky velmi odolné. Nálepky jsou potaženy plastovou fólií, která je chrání proti poškrábání a bazénové chemii. Technologie UV tisku zaručuje jejich barevnou stálost.

Poradna byla připravená ve spolupráci s firmou Albixon, která je největším výrobcem bazénů a zastřešení v Evropě.

Další informace najdete na: www.albixon.cz