Pokojové rostliny – jak je správně zalévat a rosit, aby nejen přežily, ale byly stále svěží.

Jak správně zalévat a rosit pokojové rostliny? Není to nic složitého, ale pár fíglů byste měli znát. Lenka Hrubá z pražského květinářství Zahrada na niti má pro vás pár praktických rad, jak rostliny zavlažit, ale neutopit je.

 

 

foto1
konev Haws, 1 850 Kč

Na co dát při zalévání pozor

Podle Lenky Hrubé je nejčastější chybou přelévání. Je jen velmi málo rostlin, které vyžadují nebo vůbec zvládají neustále vodou nasáknutý substrát či dokonce stání ve vodě. Většinu běžných pokojových rostlin stačí zalít jednou týdně až poté, co povrch substrátu mírně vyschne.

„Doporučuji si určit jeden zalévací den a tehdy obstarat všechny rostliny najednou. Pokud vám pěstování pokojovek zatím moc nejde, napište si klidně připomínku do telefonu nebo poznámku do diáře. Uvidíte, jak rostliny při pravidelné péči pookřejí,” radí Lenka Hrubá. A jak se vlastně správně zalévá, do hlíny, nebo do spodního květináče? „Zalévání do podmisky je praktické, protože vidíte, kolik vody jste rostlině dopřáli,” doporučuje zahradnice. Na zalévání je podle ní nejlepší dešťovka, která je měkká a rostlinám tak vyhovuje nejvíc. Pokud dešťovku nemáte kde nachytat, můžete je zalévat převařenou vodou, kde je také obsah minerálů menší.

foto2
skleněný rozprašovač, 390 Kč

Nezapomínejte na rosení. Hlavně v létě.

Při vyšších teplotách nezapomínejte ani na rosení. Ocení ho všechny vlhkomilné druhy rostlin, například kapradiny, filodendrony, maranty či parožnatky. Neobejdou se bez něj epifytické druhy rostlin žijící bez substrátu – tillandsie. Rosení je pro ně náhrada za déšť, vyžadují proto dešťovou vodu. Jsou s tímto způsobem zavlažování spojena nějaká rizika? „U rosení dávejte pozor na intenzivní sluneční paprsky. Rosíme brzo ráno či navečer, jinak hrozí, že kapky vody zafungují jako malé lupy a slunce listy popálí,” varuje Lenka Hrubá.

TIP: V Zahradě na niti najdete nejen rostliny, ale i veškeré potřebné příslušenství, které musí splňovat přísné nároky na funkčnost i dokonalý vzhled.