Po skluzavce dolů

Prokop Janča(38) toho v životě prožil hodně. Sáhl si na samotné dno. Pět let žil na ulici. Nikdo by to nehádal: je to veselý muž, který pracuje, má střechu nad hlavou i partnerku.

Tak ale nefungoval vždy. Musel nejdřív zvítězit hned v několika těžkých zápasech a především se vyléčit ze závislosti na drogách a alkoholu, a také ze závažné nemoci – hepatitidy typu C. Povedlo se, a nyní žije jako kdokoli jiný.

Drogy a alkohol

Prokop vystudoval ekonomickou školu. V osmnácti ale začal experimentovat s opiáty a spadl do závislosti, takže zatímco spolužáci začínali kariéru nebo dál studovali, on musel na léčení. Nějakou dobu žil v terapeutické komunitě, čímž se od drog odpoutal. Ale napoprvé ne definitivně. Zaměstnání měl poté vždy spíše „dobrodružná“: pracoval jako barman v kavárnách a klubech, také dělal například v divadle. V tomto světě bohužel je vždy blízko k alkoholu. „Míval jsem sklony k depresím. Myslím, že alkoholem a drogami jsem zkoušel je rozptýlit, vlastně to byly pokusy o samoléčbu,“ uvažuje. Prokop se po pěti letech vrátil k opiátům. Dlouho se mu dařilo „držet závislost pod pokličkou“ a normálně fungovat. „Potom ale najednou všechno prasklo a následoval rychlý sešup. Přišel jsem o partnerku, o práci a nakonec i o byt,“ svěřuje se Prokop.

Z kriminálu do Magdaleny

Začalo pětileté období na ulici, s drogami a konflikty se zákonem. Během těchto let se také nakazil hepatitidou C. Kde a jak se to stalo, už nikdy nezjistí. „Já se snažil se chránit, sháněl si čisté jehly. Streetworkeři fungují dobře a s tímto vám pomohou. Dlouho jsem si myslel, že jsem se riziku nákazy nikdy nevystavil, s nikým jehly nesdílel. Jenže to tak zjevně nebylo. Něco si uvědomíte až po vystřízlivění, a ještě mlhavě…“ popisuje Prokop.

Chytili ho při krádežích, jednou, dvakrát, dostal podmínečné tresty. Potřetí už sklapla past – putoval do věznice v pražské Ruzyni a odtud do (dnes už zrušeného) vězení v Drahonicích. Tam mu také při testech diagnostikovali hepatitidu C. Z vězení se dostal na podmínečné propuštění a opět začal s odvykáním v komunitě. Už tam začal řešit, jak se zbavit hepatitidy. Věděl, že ta znamená velký problém a neléčená vede k velkým komplikacím. Z komunity zamířil do Prahy – a protože si sehnal práci, doléčovací centrum Magdalena mu poskytlo místo v chráněném bytě.

Dostal jsem šanci

Prokop zaklepal na dveře v pražském IKEMu, kde dostal šanci léčit se v rámci klinické studie trojkombinační léčbou (donedávna vyhrazenou pro ty, kdo už se dříve léčili bez úspěchu). „Podmínkou byla dvouletá abstinence, tu jsem splňoval. Nějakou představu o tom, co mě při léčbě čeká, jsem už měl. Po sérii testů mě v IKEMu vzali,“ říká Prokop. Pracoval v tiskárně v třísměnném provozu, a to nebylo snadné s léčbou skloubit. Léky mají nepříjemné vedlejší účinky. „Lehké to nebylo, časem mne to začalo hodně vyčerpávat. Během půl roku na léčbě jsem musel asi dvakrát na pár dní na neschopenku,“ vzpomíná.

Jsem zdravý!

„Také jsem zkoušel podnikat kratší, tak třicetikilometrové výlety na kole. Ale to jsem si pak pěkně odskákal – dala se do mě hrozná zimnice,“ svěřil se nám se zkušeností, za kterou by ho lékaři vedoucí studii asi nepochválili. Na konci ale čekala skvělá zpráva o vyléčení z hepatitidy. Zhruba do měsíce nabral zpátky nějakých sedm kilo, které při léčbě ztratil.

Dnes má radost z toho, že dostal šanci na nový začátek s čistým štítem. Lituje ztracených let, ale na druhou stranu mu všechno, co prožil, umožnilo přeskládat žebříček hodnot. Mnohem lepší vztah teď má třeba se sestrou a s mámou.

 

Co je hepatitida C?

+        V ČR představuje hepatitida typu C problém. Neexistuje proti ní očkování. Často přechází do chronické formy a pak skrytě ničí játra a může přivodit i smrt. Virus se přenáší krví. Nejčastěji je to sdílením jehel při aplikaci drog, riziko přenosu existuje ale i u holiče, na pedikúře či v tetovacím salonu.

+        Léčba bývá obtížná, přitom úspěch nelze zaručit. Naštěstí v blízké době dostanou i čeští pacienti možnost léčit se moderní léčbou – tzv. trojkombinací. Tuto léčbu lékaři dostali do rukou v roce 2011. Mohli ji poskytovat pacientům, kteří se neúspěšně léčili tzv. dvojkombinací interferonu a ribavirinu.

+        Trojkombinace k těmto dvěma lékům přidává antivirotikum, které blokuje množení viru. Významná část pacientů by se trojkombinací léčila jen 28 týdnů, tedy téměř o polovinu kratší dobu. Pacientů, kteří dostanou trojkombinaci jako první léčbu, se může vyléčit až 96 %. „Objev přímo působících antivirotik je v našem oboru srovnatelný s objevem penicilinu,“ říká MUDr. Soňa Fraňková z Institutu klinické a experimentální medicíny.

PŘÍBĚHY-Prokop Janča