26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana
26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana

Velkeucho.cz » O životě » Výpověď ze zaměstnání leží na stole. Co udělat a kam se obrátit?

Výpověď ze zaměstnání leží na stole. Co udělat a kam se obrátit?

Foto: Pixabay
To, čeho jste se možná už dlouho obávali, se stalo realitou. I když to čekáte, stejně v první chvíli přijde šok, bezmoc, beznaděj a otázky, co bude dál. Berte to jako fakt, který musíte přijmout a jako dno, od kterého se musíte odrazit. Jaké by měly být první kroky, které je třeba udělat?

Pokud už jste ve výpovědní době, zajděte na kterýkoliv úřad práce a požádejte o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání. Ten vás pak bude informovat o vhodných pracovních nabídkách.

Po skončení výpovědní doby jděte na úřad práce v místě vašeho trvalého bydliště, tedy tam, kam podle adresy trvalého bydliště spadáte. Požádejte o zprostředkování zaměstnání a o podporu v nezaměstnanosti. Na úřad se musíte dostavit do 3 dnů. Tyto dvě žádosti si můžete vyplnit elektronicky doma a vytištěné přinést s sebou.

www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-zprostredkovani-zamestnani

www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

POZOR. Nelze žádat jen o podporu v nezaměstnanosti, musíte zároveň zažádat i o zprostředkování zaměstnání.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Ti, kteří poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání měli důchodové pojištění v délce aspoň 12 měsíců. Buď jako zaměstnanci nebo osoby s jinou výdělečnou činností, tedy i OSVČ.

Jaké doklady si vzít, pokud jdete na úřad práce poprvé?

  • občanský průkaz
  • doklad o ukončení pracovního poměru
  • potvrzení o zaměstnání (zápočtový list)
  • potvrzení o výši průměrného výdělku
  • pokud jste OSVČ, tak potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu

U dokladů od státních orgánů, které má uchazeč o zaměstnání povinnost doložit úřadu práce, je možné zmocnit úřad práce k tomu, aby si je obstaral sám.

Teď jste vedeni na úřadu práce jako nezaměstnaný člověk. Z tohoto statusu pro vás plynou nějaká práva, ale i povinnosti. Je důležité vědět, které to jsou, protože neznalost zákona neomlouvá. Tady je najdete a opravdu si vše pořádně pročtěte:

www.uradprace.cz/web/cz/prava-a-povinnosti-uchazece-a-zajemce

Kontakty a informace na jednotlivé krajské pobočky a kontaktní pracoviště naleznete na adrese: www.uradprace.cz/web/cz/krajske-pobocky

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Válka nebo mír? 2 snadné kroky, pomocí kterých obrousíte hrany každého sporu

Problémy řešíme s ostatními lidmi i sami se sebou. Vedeme tedy neustálý a vyčerpávající boj na mnoha frontách. Je lepší boj „na život a na smrt“ nebo raději nastolení míru s ostatními i sami se sebou? Mír je vždycky lepší než válka. Naučte se žít v míru s jinými lidmi i sami se sebou. Ukážeme vám, jak na to.