19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík
19.8.2022
Pátek
Svátek slaví
Ludvík

Velkeucho.cz » O životě » Všímavost. 7 snadných kroků ke zvládnutí stresu a negativních myšlenek

Všímavost. 7 snadných kroků ke zvládnutí stresu a negativních myšlenek

Foto: Pixabay
Všímavost je dovednost a určitý přístup k životu, který je starý několik tisíc let a je součástí buddhistické filozofie. Do moderní západní medicíny ji přenesl profesor na Lékařské fakultě Massechusettské univerzity Jon Kabat-Zinn. V 80. letech minulého století vytvořil speciální program na zvládání stresu, který už pomohl tisícům lidí napříč světem, aby ho lépe zvládali a prožili šťastný život.

Všímavost jako druh pozornosti

Podle Jona Kabata-Zinneho je všímavost druh pozornosti, kterou člověk věnuje tomu, co právě prožívá vědomě a bez odsuzování. Jednoduše řečeno, když si osvojíte vědomý postoj k tomu, co se vám právě děje, otevřete si tím prostor ke klidnému prozkoumání myšlenek a pocitů. Většina lidí ve stresové situaci jedná impulzívně nebo se snaží z nepříjemné situace utéct, což ve výsledku situaci ještě zhorší. 

Cílem metody založené na všímavosti je toto nahradit pozorností, která nebude soudit a projevovat odpor. Díky ní se naučíte lépe zvládat své negativní pocity, mezi které patří stres, a nenecháte se jimi vyčerpávat. Své pocity sledujete jakoby z nadhledu z pozice pozorovatele. Stres vámi proudí, ale vy s ním nejste propojeni. 

Abyste si to dokázali lépe představit, učitelé této metody to celé přirovnávají k obloze: představte si, že vy jste obloha a vaše pocity stresu a negativní myšlenky jsou mraky. Mraky plují, ale obloha stojí na místě. Celý svět je neustále v pohybu, i mraky, které občas přinesou bouřku, ale pak se nebe rozjasní. 

Hlavní roli hraje dech

Při výuce metody všímavosti hlavní roli hraje dech. Ve stresu dýcháte rychle a mělce, cílem je dech pozorovat, uvědomit si ho a poté vědomě zpomalit. Tím dáte tělu znamení, že hrozba (stres) pominula a ono se začne uklidňovat. 

První krok ke zvládnutí metody všímavosti

Vyzkoušejte si toto snadné cvičení na uvědomění dechu, které je velmi důležité jako první krok. Učitelé meditace ho doporučují praktikovat 1-2 denně po 10 minutách a po dobu 2 měsíců. Za tuto dobu byste měli mít svůj dech zcela pod kontrolou a měli byste vědět, jak pracuje mysl. Když si to neuvědomujete, myšlenky se toulají, chvíli tam a chvíli zase jinde. Cílem cvičení je naučit se soustředit na myšlenky a pozornost. 

Jak na to pomocí 7 kroků

  • 1/ Najděte si pohodlné a klidné místo.
  • 2/ Posaďte se na zem nebo na židli.
  • 3/ Zavřete oči.
  • 4/ Zaměřte se jenom na svůj dech. Jak vdechujete a vydechujete. Nesnažte se ho měnit, jen ho pozorujte.
  • 5/ Myšlenky se vám budou toulat, vaším cílem je obrátit svou pozornost zpátky jenom k dechu.
  • 6/ Na konci cvičení si všimněte, jak se vaše mysl a tělo cítí.
  • 7/ Pomalu se vraťte do přítomnosti.

Na začátku se vám téměř jistě stane, že se vaše myšlenky budou během cvičení snažit ho překazit a donutit vás, abyste se věnovali jim. Budou to především ty negativní a stresující: „nevím, jestli to k něčemu je, každý den to nedokážu, nemám na to čas…“. Když se na to ale budete soustředit, uvidíte, že časem jich bude méně a méně. Všímavost je nezruší, ale změní váš vztah k nim. Stanete se jejich pozorovatelem a nikoliv obětí.

Zdroj: Wikipedie, Jon Kabat-Zinn

Přečtěte si také:

Jak oddálit stáří a co musíte udělat, abyste byli svěží co nejdéle

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp