Všímavost jako druh pozornosti
Podle Jona Kabata-Zinneho je všímavost druh pozornosti, kterou člověk věnuje tomu, co právě prožívá vědomě a bez odsuzování. Jednoduše řečeno, když si osvojíte vědomý postoj k tomu, co se vám právě děje, otevřete si tím prostor ke klidnému prozkoumání myšlenek a pocitů. Většina lidí ve stresové situaci jedná impulzívně nebo se snaží z nepříjemné situace utéct, což ve výsledku situaci ještě zhorší.
Cílem metody založené na všímavosti je toto nahradit pozorností, která nebude soudit a projevovat odpor. Díky ní se naučíte lépe zvládat své negativní pocity, mezi které patří stres, a nenecháte se jimi vyčerpávat. Své pocity sledujete jakoby z nadhledu z pozice pozorovatele. Stres vámi proudí, ale vy s ním nejste propojeni.
Abyste si to dokázali lépe představit, učitelé této metody to celé přirovnávají k obloze: představte si, že vy jste obloha a vaše pocity stresu a negativní myšlenky jsou mraky. Mraky plují, ale obloha stojí na místě. Celý svět je neustále v pohybu, i mraky, které občas přinesou bouřku, ale pak se nebe rozjasní.
Hlavní roli hraje dech
Při výuce metody všímavosti hlavní roli hraje dech. Ve stresu dýcháte rychle a mělce, cílem je dech pozorovat, uvědomit si ho a poté vědomě zpomalit. Tím dáte tělu znamení, že hrozba (stres) pominula a ono se začne uklidňovat.
První krok ke zvládnutí metody všímavosti
Vyzkoušejte si toto snadné cvičení na uvědomění dechu, které je velmi důležité jako první krok. Učitelé meditace ho doporučují praktikovat 1-2 denně po 10 minutách a po dobu 2 měsíců. Za tuto dobu byste měli mít svůj dech zcela pod kontrolou a měli byste vědět, jak pracuje mysl. Když si to neuvědomujete, myšlenky se toulají, chvíli tam a chvíli zase jinde. Cílem cvičení je naučit se soustředit na myšlenky a pozornost.
Jak na to pomocí 7 kroků
- 1/ Najděte si pohodlné a klidné místo.
- 2/ Posaďte se na zem nebo na židli.
- 3/ Zavřete oči.
- 4/ Zaměřte se jenom na svůj dech. Jak vdechujete a vydechujete. Nesnažte se ho měnit, jen ho pozorujte.
- 5/ Myšlenky se vám budou toulat, vaším cílem je obrátit svou pozornost zpátky jenom k dechu.
- 6/ Na konci cvičení si všimněte, jak se vaše mysl a tělo cítí.
- 7/ Pomalu se vraťte do přítomnosti.
Na začátku se vám téměř jistě stane, že se vaše myšlenky budou během cvičení snažit ho překazit a donutit vás, abyste se věnovali jim. Budou to především ty negativní a stresující: „nevím, jestli to k něčemu je, každý den to nedokážu, nemám na to čas…“. Když se na to ale budete soustředit, uvidíte, že časem jich bude méně a méně. Všímavost je nezruší, ale změní váš vztah k nim. Stanete se jejich pozorovatelem a nikoliv obětí.
Zdroj: Wikipedie, Jon Kabat-Zinn
Přečtěte si také:
Jak oddálit stáří a co musíte udělat, abyste byli svěží co nejdéle