Krok první
Přesuňte pozornost.
Představte si situaci: hádáte se s někým a jste rozčílení. Asi budete křičet, vztekat se, přestanete se ovládat a napětí bude stoupat. Co takhle upnout pozornost na chvíli na něco jiného. Třeba v hádce doma s partnerem asi takto, kdy uprostřed hádky přesunete pozornost na něco hezkého, třeba rozkvetlou kytku a řeknete: „Podívej, jak ta kytka krásně kvete.“ Co se stane? Napětí začne klesat, společně se uklidníte a výměna názoru už nebude tak vyostřená. Pak navážete větou: „Kde jsme to skončili? Nebo „O čem jsme to mluvili?“
Krok druhý
Oceňte pohled protivníka.
Když se s někým hádáte, budete prosazovat svůj názor, děj se, co děj. Jste přesvědčeni o své pravdě, o které budete chtít přesvědčit protihráče. To je cílem každé hádky. Ale protivník má také svou pravdu, o které bude chtít přesvědčit zase vás. To je jeho cílem každé hádky. Výsledkem je boj a utvrzování se ve své pravdě na obou stranách. Jak to bude dál? V rozčílení a stresu vás nebude zajímat a nebudete ani schopni vyslechnout partnerův názor. Zkuste to jinak a místo tvrdého prosazování svého názoru, oceňte ten jeho a řekněte třeba toto: „Cením si tvého názoru a pohledu na věc, rád/a si poslechnu, co navrhuješ, ocením tvoji radu a návod, jak problém vyřešit.“
Proč to zafunguje a atmosféra bude méně hustá? Protože každý z nás je rád, když se někdo zajímá o jeho názory a tvrdě mu nevnucuje ty svoje.
Naučte se tyto 2 snadné taktiky v boji „na život na smrt“. Tak jednoduché to je, přesto tuto dovednost ovládá jen málokdo.
Líbí se vám tento článek? Pak se podívejte ještě na tyto:
Co se stane, když myslíte na něco, o čem vůbec přemýšlet nechcete?
Všímavost. 7 kroků ke zvládnutí STRESU a NEGATIVNÍCH MYŠLENEK.
Jak se dá naučit ŽÍT SE STRESEM a být šťastný, i když tu je s námi napořád?
Jak si užít rodinnou sešlost a nepohádat se na ní. Aneb 10 kroků k oslavám bez hádek.
Ilustrační foto: Pixabay