26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana
26.6.2022
Neděle
Svátek slaví
Adriana

Velkeucho.cz » O životě » Kolik peněz budete potřebovat na rozjezd vlastního podnikání? Počítejte dobře!

Kolik peněz budete potřebovat na rozjezd vlastního podnikání? Počítejte dobře!

Foto: Pixabay
Rozjet vlastní podnikání. ANO nebo NE? Pátý díl našeho seriálu se bude týkat financí. Ty jsou, jak je známo, vždy až na prvním místě. Budete jich mít na rozjezd dostatek? Budou vaše vlastní nebo si budete muset půjčit?

Je tu ještě jedna veledůležitá věc, a tou je ručení za případný neúspěch vašeho projektu, dost často se na ni bohužel zapomíná a následky jsou pak fatální.

Peníze. Kolik bude potřeba na rozjezd?

Vezměte si papír a tužku nebo si udělejte tabulku s finanční rozvahou a zapisujte si během několika dnů i týdnů, co vás ohledně financí napadne. Budete překvapeni, s čím vším musíte počítat! Zkuste co nejpřesněji odhadnout, kolik na to budete potřebovat peněz na vybavení, materiál, pronájem prostor atd. Důležité je připočítat pravidelnou měsíční platbu za zdravotní a sociální pojištění, minimální zálohy platit musíte, i když jste zrovna v mínusu! Pak jsou tu také daně, ty se počítají naštěstí až z příjmů, musíte na ně mít ale rezervu a včas je státu odvést. S finančákem není radno žertovat, nemají tam vůbec smysl pro humor a ani pochopení pro vaše problémy, prostě pokud vše nezaplatíte v řádných termínech, naskakuje vám penále, hrozí pokuty a ve finále tak můžete rychle skončit nejen s podnikáním, ale i na ulici. První, co je tedy třeba uhradit, i kdyby na chleba nebylo, jsou zálohy na sociální a zdravotní pojištění a ty nenáviděné daně!

Do své finanční rozvahy nezapomínejte připsat i nějakou částku na reklamu, bez ní se v dnešním silně konkurenčním prostředí neobejdete. Čím větší konkurenci budete mít, tím více se budete muset zabývat tím, jak o sobě dát vědět. Pokud se rozhodnete, že si ji budete dělat sami třeba přes facebookové stránky, které si pro podnikání vytvoříte, mějte na paměti, že vaše posty uvidí jen malá část vašich sledujících. Dnešní Facebook, tak jak je nastavený přes algoritmy, příspěvky totiž zobrazuje velmi málo, pokud si u něho nezaplatíte reklamu, což lidé, kteří nejsou profesionály na online marketing, většinou nevědí a myslí si, že každý příspěvek, který na stěnu dají, uvidí všichni, kteří profil sledují a pak se diví, jak malý dosah příspěvky mají a v návaznosti na to i případný nákup jejich produktů či služeb. 

Peníze. Budu mít rezervu?

Do finanční rozvahy musíte počítat také s penězi, které budete potřebovat nejen na provoz, ale také na živobytí. Podnikání se nerozjede den ze dne, ani z měsíce na měsíc a ovoce vám bude přinášet třeba až za půl roku i za delší čas. Počítejte s tím, že ze začátku to budou hlavně výdaje, tedy musíte mít rezervu nejen na pokrytí nákladů na provoz, ale i na vlastní živobytí, což v součtu není malá částka. Minimálně byste měli počítat s půl rokem, ale hodně záleží na tom, v čem se rozhodnete podnikat. Částka na živobytí se bude samozřejmě také lišit podle okolností a nároků vás i vaší rodiny. Nezapomeňte tam zahrnout i splátky na půjčky a hypotéku, pokud ji máte.

Až to všechno sečtete, je dobré i něco přidat na nečekané výdaje, které mohou přijít kdykoliv a mohly by vaše podnikání ohrozit nebo zničit. Sem třeba patří náklady za případné opravy přístrojů, které nutně potřebujete. Může se vám nečekaně rozbít také mobil nebo počítač a nemít na opravu, by byla katastrofa. A co teprve takový koronavirus, který spoustě lidem zastavil příjmy, ale nikoliv výdaje!

Peníze. Mám dostatek vlastních nebo si budu muset půjčit?

Jedna z nejdůležitějších otázek jsou peníze. Říká se, že jsou vždycky až na prvním místě a v podnikání toto věta platí ještě více. Ideální stav je, pokud máte dostatek financí na vybudování, provoz i živobytí a rezervu minimálně na půl roku. Nemáte-li dostatek financí, pak budete potřebovat půjčku. Tady se vyplatí obejít banky, zjistit, jestli vám vůbec půjčí, za jakých podmínek a hlavně kolik. Musíte si spočítat, jestli budete schopni pak částku každý měsíc splácet. Myslete ale na to, že žádná banka není sociální ústav, ať se vám bude snažit namluvit, že půjčka od ní je ta nejlepší na světě, pokud nezaplatíte včas, jednání s vámi přejde do úplně jiné roviny a na krku budete mít velký problém.

Peníze. OSVČ – ručíte svým majetkem!

Hodně lidí, kteří se rozhodli si na své živobytí vydělávat sami a stát se OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) neví, že za případné dluhy, které udělá v podnikání, zaplatí svým vlastním majetkem, což může mít katastrofální následky nejen pro dotyčného, ale i pro jeho rodinu. Stačí jedno špatné rozhodnutí nebo přijde něco nečekaného, co ani sami nedokážete ovlivnit a vy nebudete moci splácet své závazky, může přijít exekutor a zabavit vám osobní majetek, aby uspokojil pohledávky věřitelů.

Jak to bude dál?

Ještě jsme vás úplně od vlastního podnikání neodradili? Už víte, v čem byste chtěli podnikat, máte vizi, nápad a víru ve své schopnosti i svůj produkt, znáte své zákazníky, máte zmapovanou konkurenci, máte zmáknutou SWOT analýzu a vyřešené finance? SKVĚLÉ, JSTE BÁJEČNÍ! Poslední díl našeho seriálu bude o PROPAGACI a o otázce, zda přizvat k našemu byznysu nějakého společníka. 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Válka nebo mír? 2 snadné kroky, pomocí kterých obrousíte hrany každého sporu

Problémy řešíme s ostatními lidmi i sami se sebou. Vedeme tedy neustálý a vyčerpávající boj na mnoha frontách. Je lepší boj „na život a na smrt“ nebo raději nastolení míru s ostatními i sami se sebou? Mír je vždycky lepší než válka. Naučte se žít v míru s jinými lidmi i sami se sebou. Ukážeme vám, jak na to.