22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » O životě » Kdy a kde si začít hledat práci, když už tušíte, že dostanete výpověď

Kdy a kde si začít hledat práci, když už tušíte, že dostanete výpověď

Foto: Pixabay
Pokud tušíte, že vás výpověď z nějakého důvodu nemine, začněte se porozhlížet po nové práci ještě před tím, než ji budete mít na stole. Je dobré si zmapovat situaci a zjistit možnosti, získáte tím pak cenný čas a náskok.

Pokud jste zaměstnanec, budete mít nárok na odstupné, tudíž je třeba velmi dobře zvážit, jestli odejít sami nebo počkat na výpověď. Nenajdete-li si v této době „práci snů“, bude lepší si na výpověď od zaměstnavatele počkat, přišli byste o dost peněz. Určitě si zjistěte, na kolik platů budete mít nárok, najdete to buď v pracovní smlouvě, nebo by vám to měli říct na osobním oddělení.

Kdy mám dojít na úřad práce?

Do evidence vás zařadí až v den následující po skončení pracovního poměru.

Kde si mám hledat práci?

Způsobů je několik. Nejprve se poptejte u známých, což je nejlepší cesta z několika důvodů. Člověk, který už v podniku pracuje, na vás může dát reference, které určitě nebudou špatné, a vy budete mít tudíž větší šanci místo dostat. Také budete vědět, do čeho jdete, budete mít i vy reference o zaměstnavateli, pracovních podmínkách, kolektivu, šéfech, což je také velmi dobré vědět a nikdo jiný vám to neřekne než ten, kdo je v dané firmě zaměstnaný.

Další možností je samotný úřad práce, který disponuje databází volných míst ve vašem okrese. To je dobré sledovat průběžně, nabídky se mění každým dnem. Nabídku najdete na jejich internetových stánkách nebo přímo na úřadech práce.

Sledujte také internetové portály, které se se zabývají nabídkou práce. Například www.prace.cz, www.jobs.cz. Vyplníte tam dotazník a vyjede vám nabídka práce podle vašich kritérií.

Práci si aktivně hledejte sami, i pokud jste v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce a ten vám práci také hledá. Na úřad práce nikdy moc nespoléhejte a podle zkušeností lidí jim toho nikdy moc nenašli.

Dnes je velmi populární LinkedIn a mnoho zaměstnavatelů hledá své nové zaměstnance právě přes něho. Je dobré si na něm udělat svůj profil.

Na portále www.uradprace.cz si můžete také sami zadat inzerát.

Jak dlouho trvá hledání nové práce?

Mějte na paměti, že hledání nové práce může být záležitost poměrně zdlouhavá a čím vyšší vzdělání máte, tím bude paradoxně doba pravděpodobně delší. Výběrová řízení mají většinou několik kol. Je tedy dobré odepisovat na co nejvíce inzerátů a účastnit se i několika výběrových řízení najednou. Nikdy se neupínejte na jednu jedinou pozici, mohli byste ztratit spoustu času čekáním na výsledek a ve finále být hodně zklamaní a otrávení. Čím atraktivnější pozice, tím více uchazečů se na ni bude hlásit a nikdy nevíte, jestli nakonec vůbec někoho vyberou nebo přijde třeba někdo známý. Často se stává, že lidé po několika neúspěších propadají do deprese a berou si vše osobně. Není to tak, mějte na paměti, že na jedno místo se může hlásit třeba i sto uchazečů! Také je dobré se připravit na to, že pošlete životopis, motivační dopis a z firmy se vám nikdy nikdo neozve. Bohužel to je u nás běžná praxe.

Životopis a motivační dopis

Určitě je třeba pořádně číst inzeráty a požadavky, které by měl uchazeč splnit – tedy vzdělání, dovednosti, praxe…. Hodně lidí odpovídá na nabídky, aniž splňují požadavky na dané místo.

Další velmi důležitou věcí je dobře napsaný životopis. Na portálu www.uradprace.cz i na jiných webech na internetu najdete, jak by měl vypadat. Nepodceňujte to a držte se rad, protože skvěle napsaný životopis je klíčem k úspěchu. Než ho budete odesílat do firem, dejte ho někomu přečíst. Je to vaše prezentace a není nic horšího, než text s gramatickými chybami, zvláště pokud se hlásíte na místo, kde je potřeba středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání.

Ještě bude potřeba ke každé odpovědi přidat pár řádků, kterým se říká „motivační dopis“. Opravdu stačí pár vět, nikoliv několika stránkový román. Je to vlastně odpověď na imaginární otázku, proč chcete pracovat zrovna v této firmě a na této pozici.

Velké ucho přeje hodně štěstí a pevné nervy!

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Válka nebo mír? 2 snadné kroky, pomocí kterých obrousíte hrany každého sporu

Problémy řešíme s ostatními lidmi i sami se sebou. Vedeme tedy neustálý a vyčerpávající boj na mnoha frontách. Je lepší boj „na život a na smrt“ nebo raději nastolení míru s ostatními i sami se sebou? Mír je vždycky lepší než válka. Naučte se žít v míru s jinými lidmi i sami se sebou. Ukážeme vám, jak na to.