22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » O životě » Jak být v životě šťastnější? Pro začátek zkuste tyto 4 snadné kroky

Jak být v životě šťastnější? Pro začátek zkuste tyto 4 snadné kroky

Foto: Pixabay
Pokud můžete v životě udělat krok nebo jen malý krůček k tomu, abyste byli o něco šťastnější, udělejte ho! Když to navíc nic nestojí a je to celkem snadné, pak není co řešit.

Tady jsou 4 jednoduché kroky, když se nad nimi zamyslíte a budete se jimi řídit, cesta ke šťastnějšímu životu už nebude tak složitá a klikatá.

Krok první

Chovejte se hezky ke každému, koho potkáte

Naučte se být milí na všechny bez rozdílu. Říká se, že charakter člověka se dá velmi dobře odhadnout podle toho, jak je milý nebo naopak nemilý k někomu, na koho být milý vůbec nemusí. Například na prodavačky v obchodě či pokojské v hotelech.

Co dělat v případě, že se k vám špatně chová někdo blízký nebo přímo někdo z rodiny? Pokud chcete, aby vaše vztahy nebyly negativní, neoplácejte mu stejně a ani se nebraňte, situace by se ještě zhoršila a vedlo by to jen ke stále většímu vyostření. Není to snadné, ale dá se to naučit, když si uvědomíte, že o vás vlastně vůbec nejde. Toho, kdo se k vám takto chová a nemá k tomu nějaký závažný důvod ani jste mu nic špatného neudělali, ovlivňuje situaci, ve které je a co právě v tento moment cítí.

Krok druhý

Zkuste na lidech hledat vždy to dobré, než abyste vyhledávali jejich špatné vlastnosti

Čtete komentáře u článků na internetu nebo u příspěvků na Facebooku? Určitě jste si všimli, že většina z nich jsou negativní až zlé. Přemýšleli jste nad tím, čím to je a proč se někteří chtějí takto prezentovat? Bohužel většina lidí, kteří zbytečné negativní komentáře píšou, mají problémy sami se sebou. Kdo problém se sebou nemá a má naopak zdravé sebevědomí, nemá potřebu psát negativní a zlé komentáře. Proč by to dělal? V důsledku by totiž ublížil jen sám sobě. Kdo negativní energii vysílá, tomu se pozitivní energie nikdy vrátit nemůže! Proto moudrý člověk píše jen pozitivní komentáře, ty negativní projde bez povšimnutí ani si je nebere nijak k srdci. Neznamená to, že byste nikdy nesměli vyjádřit nesouhlas s něčím článkem, názorem nebo komentářem, ale vždy se to dá udělat slušným způsobem. Lidé, kteří jsou spokojeni sami se sebou, dokáží bez problémů respektovat odlišné názory jiných.

Naučte se lidem naslouchat, aniž byste je odsuzovali za to, že věci vidí jinak. Když má někdo jiný názor než vy, ještě neznamená, že to je špatný člověk. Prostě má jen jiné zkušenosti, jiný životní příběh a jiné podmínky pro život a jeho pohled a názory se od toho odvíjí. Než lidi odsoudíte, zkuste se na věci podívat jejich očima a snažte se je pochopit.

Krok třetí

Nesrovnávejte se s ostatními

Chcete-li být v životě šťastní, neporovnávejte se s jinými. Víme, lehce se to říká, ale těžce uvádí do praxe. Je to v nás zakořeněno už od útlého dětství. Nejdříve vás srovnávali rodiče, pak jste jejich roli převzali a s ostatními se srovnávali sami. Začalo to asi takto: sousedovic Mařenka už chodí na nočník a ten náš Petřík nosí pořád plíny, z toho vyplývá, že Mařenka je lepší. Pak to ve stejném duchu pokračovalo celou školní docházku a volně přešlo do pracovního i soukromého života v dospělosti. Pořád vás někdo s někým srovnává! Naším cílem tedy bude nesrovnávat se s nikým a naučit se být sám se sebou spokojený. Vždycky a ve všem se totiž najde někdo, kdo bude umět věc lépe, to je prostě fakt, se kterým se smířit musíte. Ale zase naopak, v mnohém jste lepší vy než třeba ta sousedovic Mařenka.

Celé je to ještě složitější. Většina lidí se neustále snaží dokázat sobě i okolí, že jsou v životě úspěšnější než jiní, třeba tím, že kupují věci, které nepotřebují jen proto, aby udělali dojem na známé i neznámé lidi. Když se nad tím zamyslíte, je to ve své podstatě bláznovství, ale přiznejte si, že jste to už někdy udělali nebo to děláte stále?

Další způsob, jak posuzujeme a srovnáváme sebe s úspěšnými lidmi, je že posuzujeme vlastní úspěch podle toho, čeho dosáhli lidé, kteří jsou v našich očích úspěšní. Ale jaká je skutečnost vlastně nevíme. Lidé se nějak prezentují, ale je to skutečně pravda? Jsou opravdu tak úspěšní, bohatí a šťastní, jak to na první pohled vypadá? Krásným příkladem, že tomu tak být nemusí, mohou být celebrity. Většinou si spojujete úspěch s bohatstvím a štěstím. Možná kdybyste měli tu možnost a mohli se s kýmkoliv z nich pobavit v soukromí, zjistili byste, že popularita a domnělé štěstí a bohatství má i svůj rub a neměnili byste svůj život za jejich. Proto se nikdy nesrovnávejte s nikým, protože nechodíte v cizích botách a nemůžete znát, co cítí i ti, kteří se na venek prezentují jako úspěšní, šťastní a bohatí. Každá mince má rub a líc.

Krok čtvrtý

Buďte zodpovědní za svůj způsob jednání

Jak přemýšlíme, co děláme a co říkáme je jen na nás. V našem životě se každým dnem odehrává tisíc věcí, které jdou úplně mimo nás a nemůžeme je ovlivnit, třeba počasí, jízdní řády, pandemie. Nemůžeme také ovlivnit, jak na ně budou reagovat ostatní lidé, ale co jediné je úplně v našich rukou, je to, jak budeme na okolnosti reagovat, jak je přijmeme, co na ně řekneme, tedy jaký úhel pohledu na ně budeme mít. Je to jen naše rozhodnutí a naše volba.

A nakonec ještě jedna dobrá rada od psychologů. Usmívejte se, co nejvíce to půjde! Na jiné lidi i na sebe.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Válka nebo mír? 2 snadné kroky, pomocí kterých obrousíte hrany každého sporu

Problémy řešíme s ostatními lidmi i sami se sebou. Vedeme tedy neustálý a vyčerpávající boj na mnoha frontách. Je lepší boj „na život a na smrt“ nebo raději nastolení míru s ostatními i sami se sebou? Mír je vždycky lepší než válka. Naučte se žít v míru s jinými lidmi i sami se sebou. Ukážeme vám, jak na to.