22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil
22.5.2022
Neděle
Svátek slaví
Emil

Velkeucho.cz » O životě » Chtěli byste být nejlepším prarodičem na světě? Tady je návod

Chtěli byste být nejlepším prarodičem na světě? Tady je návod

Foto: Pavlína Váchalová
18 tipů a rad od psychologů, jak být nejlepší babičkou a super dědou. Role prarodiče je krásná, ale není úplně jednoduchá. Přečtěte si, co radí odborníci i ti, kteří už mají s touto rolí bohaté zkušenosti.

Tipy pro nejlepší babičku a super dědu. Ve středním věku mnohé z vás čeká role prarodiče nebo už ji máte. Je to v životě role úplně nová, nepoznaná a změnila se také doba, od časů, kdy jste měli svoje děti, uplynulo mnoho let.

Být prarodičem je krásné, ale také náročné a určitě byste chtěli, abyste byli pro své vnoučky milovanou babičkou nebo dědou, na které nikdy nezapomenou. Tady je pár rad od psychologů i zkušených prarodičů. Dnešní babičky a dědové jsou úplně jiní, než byli ti naši. Ti současní jsou většinou v nejlepších letech, pracují, mají spoustu zájmů, chtějí cestovat a užívat si života, mít méně povinností a více radostí. Není tedy důležité, KOLIK času budete trávit s vnoučaty, ale JAK ho budete společně naplňovat. Připravte si pro ně program, který je nadchne, a budou se na každé setkání s vámi těšit. Máte jednu obrovskou výhodu oproti minulým generacím babiček a dědečků, a tou je nepřeberný výběr aktivit, které spolu můžete podnikat. Určitě není třeba jezdit na kraj světa, i ve svém okolí najdete místa, která dětem nabídnou spoustu zábavy i poučení. 

18 tipů pro nejlepší babičku a super dědu

1/ Aniž si to uvědomujeme, častěji dětem říkáme NE (nesmíš, nedělej to), než ANO (tohle můžeš, tohle dělej). Je to ve své podstatě logické v rámci zachování jeho zdraví a života. Jenže dítě potřebuje vědět, co by dělat nemělo, ale stejně tak, co by dělat mělo.

2/ Říkejte jim, že je máte rádi tak často, jak to jen jde. 

3/ Když dítě pochválíte, řekněte mu přesně, za co.

4/ Učte dítě myslet a o věcech přemýšlet, naslouchejte mu. Neříkejte mu, co si myslet má, ale ptejte se ho, proč si myslí zrovna to, co si myslí. Pak mu řekněte, co si o věci myslíte vy. Se staršími dětmi můžete vést dialog a naučit je tak respektovat názor druhých a vidět věci z mnoha úhlů pohledu.

5/ Hrajte si s dětmi. Je jedno, jestli budete stavět „věž komína“ z kostek nebo posílat ovečky do chlívku v Člověče, nezlob se. Dítě si řekne, čemu by dalo přednost.

6/ Mějte na paměti, že i když je dítě malé, není hloupé. Nemusíte na něho šišlat.

7/ Zajímejte se o to, co ho právě baví, co sleduje, jakou hudbu poslouchá. Pokud je dítě malé, dívejte se na pohádky spolu s ním, povídejte a vyprávějte mu, co se zrovna děje.

8/ Neodrazujte děti od jejich snů. Pokud dítě zrovna teď touží být pilotem nadzvukového letadla nebo supermanem, neříkejte mu, že je to těžké a asi tím nikdy nebude. Dítě potřebuje věřit svým snům! 

9/ Když je hlídáte, připravte pro ně program, který je bude zajímat. Společné zážitky vám nikdo nevezme a budete na ně pak dlouho vzpomínat. Může to být celodenní výlet nebo třeba krátká návštěva muzea nebo divadelní představení. 

10/ Foťte a z fotek pak udělejte album. Točte videa. Krásnou vzpomínkou budou fotoknihy, pokud vás focení baví, dělejte je každý rok. Další možností, jak uchovat vzpomínky originálním způsobem, je scrapbooking, kam můžete lepit také pohlednice, vstupenky atd. Připište k fotkám i texty, co kdo řekl, vtipné hlášky, jak se vám na daném místě líbilo. K fotoknihám i scrapbookům se určitě budete často vracet a vybavovat si společně vzpomínky na to krásné, co jste spolu prožili. Scrapbooky můžete dělat společně s dětmi, které do nich rádi vlepí i svoje kresby. V kamenných specializovaných prodejnách i v e-shopech dostanete koupit speciální alba i další zajímavé propriety, se kterými dokážete udělat fantastické scrapbooky. Inspirací najdete také spoustu, stačí projet internet, instagram, facebook nebo pinterest.

11/ Vyprávějte jim o rodině i o předcích, které už nemohou poznat. Každé dítě by mělo znát rodinnou historii, věci veselé i ty smutné. Mělo by vědět, kde jsou jeho kořeny.

12/ Seznamte děti s příbuznými blízkými i s širší rodinou. Čím více příbuzných pozná, tím lépe. Každý člen rodiny zanechá v dítěti nějakou stopu, buď mu bude inspirací nebo naopak špatným příkladem. Obojí je v pořádku.

13/ Podporujte je v jejich zájmech i koníčcích. Větší děti určitě chodí do nějakých kroužků nebo sportují. Nikdy nepropásněte příležitost a vždycky se běžte podívat, jak jim to jde. Nebo navrhněte jejich rodičům, že je do kroužků budete vodit, je-li to možné. 

14/ Zapojte vnuky i do běžných činností, jako je třeba vaření nebo pečení, starost o zahradu nebo zvířata. Udělejte jim z toho zábavu, u které je legrace a krásně se u toho povídá.

15/ Pokud to jde, jeďte s nimi o prázdninách na dovolenou nebo kdykoliv na celý víkend. Vyberte místo, které se bude líbit hlavně jim, což dnes není vůbec problém. 

16/ Hodně si s nimi čtěte a vyprávějte si pak o tom. Pohádky, pověstí, příběhy.

17/ Seznamujte je s historií naší země. Možností je spousta, od procházek do okolí po návštěvy hradů, zámků, muzeí i kulturních památek. 

18/ Ještě jedna velmi důležitá věc, kterou určitě jako babička a děda budete řešit. Máte-li vnoučat více, snažte se mezi ně svoji pozornost rozdělit spravedlivě. Pokud máte více dětí a každé z nich má už rodinu, nepodlehněte naléhání jednoho z nich, které si bude chtít vaši pozornost ukrást jen pro sebe a svoje děti na úkor ostatních. Tohle není správná cesta. Ač vám to třeba nebude tak připadat, děti jsou na to velmi citlivé a vnoučata, kterým se tolik věnovat nebudete, protože budete upřednostňovat z jakéhokoliv důvodu jen některá, s vámi nebudou mít nikdy krásný a hluboký vztah. 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj se svými přáteli:

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

Válka nebo mír? 2 snadné kroky, pomocí kterých obrousíte hrany každého sporu

Problémy řešíme s ostatními lidmi i sami se sebou. Vedeme tedy neustálý a vyčerpávající boj na mnoha frontách. Je lepší boj „na život a na smrt“ nebo raději nastolení míru s ostatními i sami se sebou? Mír je vždycky lepší než válka. Naučte se žít v míru s jinými lidmi i sami se sebou. Ukážeme vám, jak na to.