Základem každého pečení i vaření jsou kvalitní suroviny, to je známá věc. Umíte ale vybrat kvalitní mouku, vejce a máslo?
Jak vybrat tu nejlepší mouku na vánočku a kynutá těsta
Vánoce bez vánočky nebo Velikonoce bez mazance si umí představit jen málokdo. Většinou se peče podle starého rodinného receptu. Určitě se vám už někdy stalo, že jeden rok byla vánočka krásně nadýchaná a lehká a podle stejného receptu jste ji pekli další rok, ale nějak to nebylo ono. Chybu nehledejte v sobě, ale bude to nejspíše kvalitou mouky. Nejlepší moukou na vánočky je pšeničná mouka hladká, která má typové číslo T 530, což je pekařská mouka hladká světlá speciál 00 Extra. Těsto bude nejlépe kynout z mouky, která má nižší typové číslo, to znamená, že je méně vymletá a obsahuje více lepku (typové číslo je tady T 530). Právě díky tomuto typu mouky bude vánočka nadýchaná a lehčí. Určitě vyberte mouku, která není chemicky bělená.
Jak vybrat nejlepší vejce
Kvalitnější vejce se liší způsobem chovu slepic, hmotností vajec a výživovou hodnotou krmiva, které nosnice dostávají. Všechny tyto informace byste měli najít na obalech. Pokud na krabičce najdete informaci, že se jedná o obohacená vejce, znamená to, že slepice byly speciálně krmeny, aby jejich vejce obsahovala například vyšší množství jódu nebo omega-3 mastných kyselin.
Přímo na skořápce najdete pak razítko, na které je identifikační číslo drůbežárny a kód země původu vajec. Uvádí se tu také kód označující způsob chovu slepic.
Jak přečíst kód na skořápce?
První část = způsob chovu slepic (0 – biovejce z ekologického zemědělství, 1 – vejce nosnic ve volném výběhu, 2 – vejce nosnic v halách (na podestýlce), 3 – vejce nosnic v klecovém chovu). Druhá část = kód země původu vajec (ČR kód je CZ). Třetí část – identifikační číslo chovatele (drůbežárny).
Jak vybrat kvalitní máslo nejen na pečení
Každý dobrý a poctivý cukrář peče jedině z kvalitního másla, určitě by vám řekl, že máslo žádný jiný tuk nenahradí.
Co je to máslo? Podle nařízení EU je pro máslo stanoven minimální podíl mléčného tuku 80 %, nesmí ovšem dosáhnout na 90 %. Másla prodávaná u nás zpravidla obsahují 82 % mléčného tuku. Na českém trhu je několik různých typů másel, na pečení budete nejspíš vybírat mezi máslem tradičním a máslem stolním. Jaký je mezi nimi rozdíl? Tak tedy:
Máslo nebo tradiční máslo je označení pro výrobek získaný přímo z mléka nebo smetany s minimální trvanlivostí až 60 dní. Má smetanově mléčnou chuť a vůni.
Stolní máslo se vyrábí z mrazírenské zásoby másla a dostane se do prodeje až po nějaké době. Doba skladování je při chladírenských teplotách (2–8 °C) asi 3 měsíce, při mrazírenských (-18 °C) až 2 roky. Musí být označeno datem výroby a mělo by se spotřebovat do dvaceti dnů od vyskladnění z mrazírny. Na pulty se většinou dostane ve zmrazeném stavu. Obsahuje menší množství vitaminů.
Zdroj informací: Akademie kvality