Nepodceňujte pigmentové skvrny

Už po osmé se letos konala akce Stan proti melanomu, která upozorňuje na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apeluje na důslednou prevenci. „V roce 2013 jsme na akci Stan proti melanomu vyšetřili 4423 návštěvníků a zjistili jsme 128 zhoubných kožních nádorů,“ říká přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, profesor MUDr. Petr Arenberger, DrSc.

Stan proti melanomu navštívily téměř ze dvou třetin ženy. Velký zájem byl i o vyšetření dětí a mladistvých, kteří tvořili více než 8 % zájemců o preventivní prohlídku. Použitá byla i digitální dermatoskopie, která umožňuje archivaci snímků a počítačovou analýzu vyšetřovaného kožního útvaru.

 

Varující čísla

Melanom patří mezi nejagresivnější nádory. V Česku jím onemocní 2100 lidí ročně a jejich počet každoročně stoupá. V roce 2014 dermatologové počítají s nárůstem případů na 2439 melanomů, přičemž pětina lidí na něj zemře. Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Těchto nádorů nejvíce přibývá u mužů nad 50 let, kteří riziko kožní rakoviny podceňují, a také u žen do 29 let, které podléhají trendu snědé, atraktivní kůže. Odborníci odhadují, že 45 až 50 % lidí, kteří se dožijí 65 let, bude mít aspoň jeden typ rakoviny kůže. Jak můžeme tomuto onemocnění předcházet? Stačí se chránit proti slunci a dodržovat pravidlo tří K – krém, klobouk, košile. A nepodceňovat preventivní prohlídky u dermatologa, zvlášť patříme-li k rizikovým jedincům.

 

Stan proti melanomu

Jaký projev by nás měl přivést na vyšetření? Zvětšování či změna barvy znaménka (černá barva nebo přítomnost více odstínů), vyvýšení nad úroveň kůže, velikost nad 5 mm v průměru, krvácení, svědění, přítomnost stroupku, červený lem. Varující je i nově vzniklé pigmentové znaménko (po 35. roku věku) a větší množství pigmentových znamének (nad 50) nebo vřídek, který se nám nehojí déle než tři měsíce. Velmi podceňujeme i pigmentové skvrny. Mylně se domníváme, že skvrny jsou projevem stárnutí či hříchem z opalování, a stává se, že se jich pokoušejí neodborně zbavovat. Přitom i takové skvrny mohou být nebezpečné a mají být vyšetřeny dermatologem.

images (1)

Digitální vyšetření

Počet nových případů melanomu se za posledních 40 let zvýšil sedmkrát. „Průměrně je v České republice zachyceno 21 nových případů na 100 tisíc obyvatel,“ říká MUDr. Monika Arenbergerová, PhD. Průměrný Čech má v 25 letech 7 pigmentových znamének. V 50 letech jich má už 15, tedy více než dvojnásobek. Na jejich vzniku se podílejí především genetika a ultrafialové záření.

K partnerům projektu Stan proti melanomu patří i Všeobecná zdravotní pojišťovna.„Počet klientů VZP, kteří se léčí s melanomem, se loni zvýšil na 13 757,“ uvádí náměstek ředitele VZP Petr Honěk. I proto největší tuzemská zdravotní pojišťovna začíná celoročně přispívat na vyšetření znamének.„Na vyšetření optickým nebo digitálním dermatoskopem mohou klienti VZP získat příspěvek do výše 500 korun,“ dodává Petr Honěk.

Podrobné informace na www.melanom.cz