Neplodných párů přibývá. Pomůže Social freezing?

Statistiky jsou neúprosné. Ročně přibývá počet lidí, kteří kvůli neplodnosti nemohou počít dítě přirozeně. Problém loni trápil více než 15 % českých párů. Důvodem je nezdravý životní styl, odkládání mateřství, nečekané onemocnění nebo úraz. V poslední době se proto ve světě šíří nový trend Social freezing –preventivní zmrazování zdravých pohlavních buněk (spermií a vajíček). V Česku tento trend aktivně propaguje klinické centrum ISCARE. ISCARE zahájilo činnost jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v Česku. Od roku 1995 přivedlo na svět více než 8 tisíc dětí a úspěšností léčby se řadí mezi přední špičková zařízení.

 

Ve světě populární

Social freezing je ve světě populární–preventivní zmražení spermií a vajíček podstupuje řada mužů a žen ve věku kolem 20 let. Chtějí získat jistotu početí dítěte i v případě, že v budoucnu budou v důsledku nehody, nemoci nebo životního stylu neplodní. ISCARE chce pomocí kampaně přesvědčit především mladé lidi, že prevence je důležitá. Zároveň má kampaň ukázat příčiny negativního trendu snižování plodnosti či kvality spermií. „Mladí lidé by měli vědět, že prevence je důležitá, a že preventivní zmražení spermií či vajíček jim v budoucnu zajistí rodinu,“vysvětluje ředitel pražské kliniky ISCARE František Lambert.

images

Osobní zkušenosti

Ambasadorem kampaně je sportovec Petr Koukal, který prodělal rakovinu varlat, a hrozila mu neplodnost. „Když mi tehdy lékař diagnostikoval rakovinu, nikdo neřekl, že kvůli chemoterapii možná budu neplodný. Až poté jsem se to náhodnou dozvěděl a šel si nechat zamrazit sperma, abych v budoucnu mohl mít rodinu. Tohle téma je v české společnosti tabu, a to je špatně. Chci proto apelovat na mladé lidi, aby o těchto věcech více přemýšleli a využili Social freezing k tomu, aby měli jistotu do budoucna,“říká Per Koukal

images (1)

Neplodnost roste

Statistiky lékařů hovoří jasně–plodnost žen a kvalita spermií u mužů dlouhodobě klesá. Svůj díl na tom má špatný životní styl, u žen pak odkládání mateřství do věku, kdy šance na přirozené početí výrazně klesá. „Tyto aspekty vedou k vzrůstajícímu počtu asistovaných reprodukcí, které jsou časově i finančně nákladné,“vysvětluje MUDr. Jaroslav Hulvert, primář IVF kliniky centra ISCARE. Neplodnost hrozí také v případě úrazů či při podstoupení chemoterapie v případě rakoviny reprodukčních orgánů. Social freezing, preventivní zamrazování spermií a oocytů (mužských a ženských zárodečných buněk) za účelem jejich pozdějšího využití, dává mužům a ženám možnost počít v budoucnu geneticky vlastního potomka.

Více informací najdete na www.socialfreezing.cz.