Největší zájem je o plastiku víček

Vloni byl v ordinacích českých plastických chirurgů největší zájem o operace očních víček, vedou u žen i mužů.

 

Zahraniční klientela

Do České republiky cestují i zdravotní turisté, nejčastěji k nám míří cizinci na operační sál ze sousedního Německa.  Vyplývá to z průzkumu portálu Plastická-chirurgie.info mezi 44 českými plastickými chirurgy. Vedle německých pacientů (pečovalo o ně 64 % oslovených lékařů) míří pod skalpel českých doktorů i Britové (57 %) a Rakušané (45 %). Z výsledků je znát, že někteří lékaři se na zahraniční klienty přímo zaměřují. Pro polovinu českých plastických chirurgů představuje zahraniční klientela jen mizivé procento pacientů, naopak 18 % lékařů přiznává, že operuje více zahraničních než tuzemských pacientů. Nejčastěji jde o pacienty z bohatších evropských zemí,“ uvádí jednatel portálu Plastická-chirurgie.info Pavel Hilbert.

Třetina žen chce nová prsa

Do ordinací plastických chirurgů míří zvláště zájemci ve věku od 31 do 50 let a celkově více žen (82 %) než mužů. Ženy i muži mají shodně největší zájem o operaci očních víček. U žen následuje zvětšení či modelace prsou a liposukce. Více než třetina všech výkonů provedených na ženách se soustředí právě na hrudník. Mezi méně časté zákroky patří úprava nosu, facelift a abdominoplastika (operace břicha). Kolem 2 % všech výkonů na ženách tvoří operace stydkých pysků

(labioplastika). Relativní novinkou je u českých lékařů lipofilling, tedy využití odsátého tuku k vyplnění vrásek či k modelaci částí těla. Tato metoda získává oblibu mezi pacienty i lékaři jen pozvolna, zatím tvoří 4 % všech provedených zákroků.

images

Muži si přejí „jiné“ uši

U mužů je druhou nejoblíbenější operací otoplastika (korekce postavení ušních boltců), následuje stejně jako u žen liposukce. Žebříček nejčastějších výkonů u mužů uzavírá gynekomastie – modelace mužských prsou. Menší oblibě se u mužů těší operace nosu, obřízka a facelift.  V estetické plastické chirurgii je tradičně největší zájem o úpravy v oblasti obličeje a partií, které reprezentují sexuální atraktivitu. Mnoho žen i mužů v současnosti klade vyšší nároky na vzhled. Důvodem jsou změny v profesionálních i soukromých potřebách a hlavně pocit větší sebedůvěry a zdravého sebevědomí, od čehož se odvíjí i víra ve snazší úspěch a pocit celkového uspokojení,“ komentovala výsledky průzkumu předsedkyně Společnosti estetické chirurgie Markéta Dušková.